Budowa ulicy Wojska Polskiego w Radomiu. Czy miasto straci...

  Budowa ulicy Wojska Polskiego w Radomiu. Czy miasto straci dotację?

  ik

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Przebudowa alei Wojska Polskiego ma być współfinansowana z budżetu państwa. Prace mają kosztować w sumie 137,5 miliona złotych, w tym 93 miliony złotych
  1/11
  przejdź do galerii

  Przebudowa alei Wojska Polskiego ma być współfinansowana z budżetu państwa. Prace mają kosztować w sumie 137,5 miliona złotych, w tym 93 miliony złotych dotacji. ©Tadeusz Klocek

  - Naszym zdaniem prace idą powoli i to budzi duże zaniepokojenie - mówi wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz. Jest więc niebezpieczeństwo, że pieniądze zamiast na konto Radomia wrócą do budżetu państwa. - Chcę się spotkać z wojewodą Zdzisławem Sipierą, myślę że wspólnie znajdziemy wyjście z tej sytuacji - mówi wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.


  Przypomnijmy, Radom ma dostać z budżetu państwa w sumie około 93 milionów złotych na przebudowę alei Wojska Polskiego i ulicy Zwolińskiego, czyli miejskich odcinków dróg krajowych numer 9 i 12. Pieniądze będą wypłacane do 2020 roku. Na ten rok zapisano do wydania 28,3 miliona złotych.

  Miesięczne raporty niepokoją


  Jak informuje Artur Standowicz zgodnie z zapisami umowy miasto ma co miesiąc składać raporty z postępów prac przy przebudowie.

  - To co wynika z raportów jest bardzo niepokojące - uważa Artur Standowicz. - We wrześniu stan robót mostowych stanowił jeden procent, roboty rozbiórkowe stanowiły zero procent, roboty drogowe jeden. W naszej ocenie były opóźnienia, ale czekaliśmy na raport październikowy. W nim roboty rozbiórkowe stanowią zero procent, rozpoczęto wycinkę drzew i roboty ziemne, pięć procent wynosiły roboty mostowe, a instalacyjne zero.

  Wicewojewoda przypomina, że zgodnie z harmonogramem prezydent Radomia do końca listopada powinien złożyć wniosek o wypłatę 10 milionów złotych, a do 14 grudnia wystąpić o drugą transzę rządowej dotacji na ten rok, czyli 18 milionów złotych. Przekonuje też, że ma to być zapłata za już wykonane prace.

  - Prace idą powoli, to budzi wielkie zaniepokojenie. Dlatego apeluję do prezydenta, aby objął inwestycję osobistym nadzorem - mówił w czwartek wicewojewoda Standowicz.

  Stracimy pieniądze?


  Artur Standowicz uważa, że mało prawdopodobnym jest, aby miasto zdążyło w tym roku wykonać prace warte w sumie 28 milionów złotych.

  - Ale dopóki wnioski nie wpłyną nie będziemy wiedzieli z czym się zmierzymy - dodaje Artur Standowicz. Pytamy więc, czy pieniędzy zarezerwowanych dla Radomia na ten rok nie można przesunąć i wydać w 2019 roku. - Nie ma takiej możliwości. To jest dotacja celowa - odpowiada Standowicz. - Pieniądze nie podjęte w tym roku wrócą do budżetu państwa.

  Miasto wystąpiło już do wojewody o zgodę na wykorzystanie tegorocznej dotacji na zakup materiałów potrzebnych do przebudowy alei Wojska Polskiego. Ale zgody na to nie ma. - Już 27 września była odpowiedź od wojewody, że zakup materiałów nie jest przedmiotem promesy - odpowiada wicewojewoda. - Nie można takiego zakupu zaliczyć jako środków kwalifikowanych wykazanych zarówno we wniosku prezydenta o zapewnienie płatności, jak i w promesie ministra finansów, a także w umowie na finansowanie inwestycji z wojewodą.

  Chcą rozmawiać


  Wiceprezydent Konrad Frysztak odpowiada, że w przyszłym tygodniu chce spotkać się z wojewodą Zdzisławem Sipierą i wyjaśnić kwestię finansowania zakupów materiałów potrzebnych do przebudowy.

  - Inwestycja trwa. Z każdym dniem prace są coraz bardziej zaawansowane - przekonuje Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia. - Każda budowa to zakup materiałów, które później są wykorzystywane do budowy. Ta inwestycja to nie tylko asfalt, nie tylko krawężniki, ale również kratownice, pale, żwir, podbudowa, piach, to wszystko materiały budowlane. Dlatego chcemy do końca roku rozliczyć już wykonane prace wraz z zakupem materiałów potrzebnych do wykonania robót zaplanowanych na początek przyszłego roku. Mam nadzieję na dobrą współpracę, ponieważ to bardzo ważna droga krajowa. Myślę, że wspólnie znajdziemy wyjście z sytuacji, które będzie zadowalać obie strony, a budowa będzie mogła bez przeszkód trwać dalej.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (46)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (46) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]