Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują szkołę dla niepełnosprawnych. Trwa także nabór

/inia/
Obecnie trwają prace remontowe – mówi Krzysztof Łyżwiński prezes Stowarzyszenia Budujemy Przystań i dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych. – Szkoła będzie gotowa do końca sierpnia.
Obecnie trwają prace remontowe – mówi Krzysztof Łyżwiński prezes Stowarzyszenia Budujemy Przystań i dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych. – Szkoła będzie gotowa do końca sierpnia. T. Klocek
Budują ją wolontariusze

Możesz pomóc

W remoncie budynku charytatywnie pomagają rodzice dzieci i dobrzy ludzie.
W remoncie budynku charytatywnie pomagają rodzice dzieci i dobrzy ludzie. T. Klocek

W remoncie budynku charytatywnie pomagają rodzice dzieci i dobrzy ludzie.
(fot. T. Klocek)

Możesz pomóc

Inicjatywę można wesprzeć wpłacając pieniądze na konto stowarzyszenia. Liczy się każda złotówka. Wpłaty należy kierować na konto Stowarzyszenia Budujemy Przystań w Radomiu z dopiskiem" Darowizna" Bank Pekao SA: 73 1240 5862 1111 0010 4401 7351

To doskonały przykład ile można zdziałać dobrymi chęciami i z pomocą dobrych ludzi. Na radomskich Wośnikach powstaje Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych. Obecnie trwa nabór, nauka będzie tu bezpłatna.

Placówka rusza z inicjatywy Stowarzyszenia "Budujemy Przystań", które istnieje od 2011 roku. Organizacja działa na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jej prezesem jest Krzysztof Łyżwiński, który od wielu lat pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi. - Przez lata mojej pracy widziałem potrzebę stworzenia takiego miejsca - tłumaczy. - Pomysł był od dawna, z realizacją musieliśmy trochę poczekać.

MAŁE GRUPY

W placówce będzie się mieścić przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Od września naukę rozpoczną tu osoby z niepełnosprawnością ruchową i umysłową. - W dużej mierze będą to dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością czyli z kilkoma naraz - tłumaczy Krzysztof Łyżwiński, prezes stowarzyszenia i dyrektor szkoły.

Oprócz nauki dzieci będą miały także zapewnioną rehabilitację. - Będzie sala rehabilitacyjna, gabinet logopedy i psychologa, gabinet lekarski i pielęgniarka - wylicza prezes. - Chcemy połączyć edukację z darmową rehabilitacją. Powoli będziemy włączać także hipoterapię i dogoterapię. A w przyszłości myślimy o uruchomieniu 3-letniego przysposobienia do pracy dla młodzieży po gimnazjum.

Nabór do szkoły już trwa. O przyjęcie mogą się starać osoby w wieku od 3 do 21 lat z Radomia i okolic. Miejsc jest na 30 osób. W siedmiu salach edukacyjnych utworzone zostaną utworzone maksymalnie 4-osobowe grupy. Bo stowarzyszenie stawia na jakość nauczania. Będą one dobierane wiekowo i pod kątem stopnia niepełnosprawności. Uczniami będzie się zajmować dobrze przeszkolona i doświadczona 15 osobowa kadra.

Gdzie powstanie?

Szkoła będzie miała swoją siedzibę w dawnym internacie Zespołu Szkół Agrotechnicznych.
Szkoła będzie miała swoją siedzibę w dawnym internacie Zespołu Szkół Agrotechnicznych. T. Klocek

Szkoła będzie miała swoją siedzibę w dawnym internacie Zespołu Szkół Agrotechnicznych.
(fot. T. Klocek)

Gdzie powstanie?

Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych Specjalnych powstaje w Radomiu przy ulicy Wośnickiej 125 w budynku po dawnym internacie Zespołu Szkół Agrotechnicznych. Zapisy i informacje dostępne są w każdy wtorek w godzinach od 15 do 17 w pokoju 215 w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Kościuszki 5 w Radomiu.

BUDUJĄ DOBRYMI SERCAMI

Obecnie w budynku po dawnym internacie Zespołu Szkół Agrotechnicznych przy ulicy Wośnickiej 125 trwa remont. - Jesteśmy na półmetku - mówi Krzysztof Łyżwiński, prezes stowarzyszenia i dyrektor szkoły. - Przystosowujemy budynek dla osób niepełnosprawnych także dla młodzieży z porażeniem mózgowym.

Prace przeprowadzają tam charytatywnie członkowie stowarzyszenia i dobrzy ludzie, którzy chcą pomagać. - Bardzo pomógł nam radomski przedsiębiorca Bartek Staszałek, który za darmo dostarczył nam materiały i ludzi do pracy - mówi Krzysztof Łyżwiński. - Pomagają wszyscy członkowie stowarzyszenia. Popołudniami sam przebieram się w robocze ciuchy i łapię się za co się da.

Edukacja będzie finansowana z subwencji oświatowej. Remont jest możliwy tylko dzięki sponsorom i wolontariuszom, dlatego dyrektor nie ukrywa, że wciąż potrzebna jest pomoc na dokończenie realizacji przedsięwzięcia. Jak mówi, mile widziani są wszyscy, którzy chcą pomóc przy remoncie. - Wiele osób już nam pomaga a nasze przedsięwzięcie świadczy o tym ile można zdziałać z dobrymi chęciami i dobrymi ludźmi u boku - mówi Łyżwiński.

Budowę szkoły wspierają pozostali członkowie stowarzyszenia. Wśród nich są rodzice dzieci, lekarze oraz artyści ze świata muzycznego, między innymi Grzegorz Kowalczyk. Wszelkie informacje dostępne są na stronie stowarzyszenia www.budujemyprzystan.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie