Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2019. Zwycięskie projekty ogłoszono podczas imprezy w parku Kościuszki. Na co zostanie wydane 4,8 miliona złotych

jp
Urząd Miejski
W muszli koncertowej w parku Kościuszki ogłoszono wyniki Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Radomianie w tym roku mogli wybierać spośród 204 projektów zgłoszonych w poszczególnych obszarach. Tym samym zdecydowali, na co wydać 4,8 miliona złotych: po 600 tysięcy w pięciu obszarach dzielnicowych i nowym obszarze instytucjonalnym oraz 1,2 miliona złotych w obszarze ogólnomiejskim.

– Cieszy to, że w obszarze ogólnomiejskim mamy projekty poświęcone historii. W obszarach osiedlowych jest duża różnorodność – projekty infrastrukturalne, oświatowe, są ścieżki rowerowe, koncerty, zajęcia artystyczne. Dobrze, że w poszczególnych obszarach zwyciężyło wiele projektów mniejszych – powiedział Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

Dodał, że Budżet Obywatelski bardzo dobrze przyjął się w Radomiu. – Ludzie widzą, że radom zmienia się dzięki tym głosom – stwierdził Mateusz Tyczyński. Zapowiedział, że w przyszłości zdecydowanie mocniej będzie promowane głosowanie internetowe.

W obszarze ogólnomiejskim zwyciężył projekt „Remont pomnika „Mogiła zbiorowa” i „Mogiła indywidualna” autorstwa Małgorzaty Ziomki. Chodzi o pomnik pomordowanych przez hitlerowców, znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja.

– Lubię historię, interesuję się historią, kwestuję na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Pomyślałam sobie: dlaczego nie zabrać się na odnawianie pomników na nekropolii na Firleju? – powiedziała Małgorzata Ziomka. Na remont pomnika zostanie przeznaczonych 800 tysięcy złotych. Na ten projekt oddano 3014 głosów.

II miejsce w tej kategorii zdobył projekt „Spotkania z bohaterem – mieszkańcy miasta poznają historię pierwszego partyzanta II wojny światowej”. Pomysł zakłada popularyzację postaci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” a także wykonanie muralu na frontowej ścianie budynku szkoły imienia Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Kolejny projekt zakłada organizację oraz prowadzenie warsztatów literacko – teatralnych skierowanych do mieszkańców Radomia w każdej grupie wiekowej.

Zakwalifikowany został też projekt otwartych zajęć z trenerem, który nauczy w teorii i praktyce jak bezpiecznie uprawiać
nordic walking. 5 miejsce zdobył pomysł zakupu nowych łóżek dla rodziców opiekujących się swoimi dziećmi podczas ich pobytu w szpitalu.

Kolejne projekty dotyczą poszczególnych grup radomskich osiedli. Z Budżetu Obywatelskiego ma być zbudowany plac zabaw
na osiedlu XV – lecia pomiędzy budynkami Chrobrego 28 i Miłą 27 i Miłą 25; stworzenie podwórka rekreacyjno – sportowe na Plantach, ustawienie gazonów i organizację zieleni na ulicy Curie – Skłodowskiej, budowę placu do ćwiczeń Street Workout przy ulicy Sandomierskiej 19, budowę boiska piłkarsko – rekreacyjnego przy ulicy Ciborowskiej na Godowie oraz organizację koncertów letnich w parku Ustronie.

Miasto wyda też pieniądze na parking nad zalewem Borki, budowę siłowni i Street Workout na Podkanowie, a także organizację koncertów letnich w parku Południe. Będzie realizowany też projekt ożywienia życia kulturalnego na Michałowie poprzez organizację pikników przy placu za baw połączone z warsztatami kulinarnymi z udziałem znanych szefów kuchni. Wśród wybranych projektów był też projekt „Uczcijmy legendy Radomiaka”. Wnioskodawca Michał Podlewski chce postawić w parku Stary Ogród tablicę pamiątkową poświęconą wszystkim sławom Radomiaka a także wydać publikację tematyczną.

W ramach Budżetu Obywatelskiego będzie zbudowany podjazd dla niepełnosprawnych do Kuźni Artystycznej, zorganizowana „iluminacja mostu zakochanych w Starym Ogrodzie” a także będą organizowane koncerty w parku Gołębiów. Miasto zbuduje też plac zabaw dla przedszkola numer 17, ścieżkę rowerową na Glinicach oraz zmodernizuje salę sportową przy Zasadniczej Szkole Zawodowej imienia Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Uroczystość nagrodzenia autorów najlepszych projektów uświetnił występ zespołu Hurt.

ZOBACZ TEŻ: Władze Radomia o budżecie obywatelskim 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie