Budżet Obywatelski w Radomiu. Wkrótce miasto będzie...

  Budżet Obywatelski w Radomiu. Wkrótce miasto będzie przyjmować wnioski. Do podziału jest milion złotych więcej

  Izabela Kozakiewicz

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński.

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński. ©Joanna Gołąbek

  Już 15 lutego Urząd Miejski w Radomiu zacznie przyjmować wnioski do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Warto powalczyć o własny pomysł na wydanie miejskiej kasy, do podziału będzie 5,8 miliona złotych. To aż o milion więcej niż do tej pory. - Liczymy na to, że ciekawych wniosków będzie wiele - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński.

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński. ©Joanna Gołąbek  Budżet obywatelski mamy w Radomiu od kilku lat. Po konsultacjach z mieszkańcami zmieniane były nieco zasady. W tym roku nowości będzie jednak zdecydowanie więcej, bo zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie regulującej ten sposób wydawania pieniędzy z kasy samorządów.

  Więcej do podziału


  Ustawa określa ściśle, że na budżet obywatelski trzeba wydać nie mniej niż 0,5 procent miejskich wydatków. W Radomiu, w zaokrągleniu w 2020 roku będzie to 5,8 miliona złotych.

  Większa kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski to nie jedyna nowość. Zgodnie z ustawą w miastach nie posiadających podziału na jednostki pomocnicze, np. na dzielnice, każda z ewentualnych części Budżetu Obywatelskiego musi dotyczyć całego miasta. To oznacza, że w Radomiu zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budżet Obywatelski w Radomiu. Wyremontują salę gimnastyczną w "Hubalu"  Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy złotych. Na nie do podziału będzie 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości od 50 do 400 tysięcy złotych miasto zarezerwuje 2 miliony złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona na przykład dla szkół. - Takie rozwiązanie zastosowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku i w naszej ocenie świetnie się sprawdziło, ponieważ inicjatywy typowo obywatelskie nie musiały bezpośrednio konkurować z projektami promowanymi przez instytucje, w tym szkoły - przypomina Radosław Witkowski.

  Z budżetu dla każdego


  Co warto podkreślić projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. To oznacza, że każdy mieszkaniec ma mieć możliwość skorzystanie z tego, za co miasto zapłaci z „obywatelskiej puli. - To rzecz, o której długo rozmawialiśmy podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. Efektem wspólnej pracy są konkretne rozwiązania. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt, na przykład plac zabaw musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godzinach od 8 do 22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. Jeśli mowa na przykład o sali gimnastycznej w szkole to ma ona być dostępna po godzinach pracy szkoły - wyjaśnia Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta. W przypadku tak zwanych projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

  Będą czekać na projekty


  Wnioski z projektami do budżetu obywatelskiego na przyszły rok będzie można składać od piątku 15 lutego do piątku 1 marca. - Zachęcam do składania projektów, ponieważ to szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia. Powstało już wiele placów zabaw, siłowni, czy boisk, które mieszkańcy sobie wymarzyli i te ich marzenia się spełniły - mówi Radosław Witkowski.

  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Studniówki

  Wideo