Budżet Obywatelski w Radomiu. Wkrótce miasto będzie...

  Budżet Obywatelski w Radomiu. Wkrótce miasto będzie przyjmować wnioski. Do podziału jest milion złotych więcej

  Izabela Kozakiewicz

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński.

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński. ©Joanna Gołąbek

  Już 15 lutego Urząd Miejski w Radomiu zacznie przyjmować wnioski do budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Warto powalczyć o własny pomysł na wydanie miejskiej kasy, do podziału będzie 5,8 miliona złotych. To aż o milion więcej niż do tej pory. - Liczymy na to, że ciekawych wniosków będzie wiele - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński.

  O budżecie obywatelskim mówili prezydent Radosław Witkowski (z prawej) i dyrektor kancelarii Mateusz Tyczyński. ©Joanna Gołąbek  Budżet obywatelski mamy w Radomiu od kilku lat. Po konsultacjach z mieszkańcami zmieniane były nieco zasady. W tym roku nowości będzie jednak zdecydowanie więcej, bo zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie regulującej ten sposób wydawania pieniędzy z kasy samorządów.

  Więcej do podziału


  Ustawa określa ściśle, że na budżet obywatelski trzeba wydać nie mniej niż 0,5 procent miejskich wydatków. W Radomiu, w zaokrągleniu w 2020 roku będzie to 5,8 miliona złotych.

  Większa kwota przeznaczona na Budżet Obywatelski to nie jedyna nowość. Zgodnie z ustawą w miastach nie posiadających podziału na jednostki pomocnicze, np. na dzielnice, każda z ewentualnych części Budżetu Obywatelskiego musi dotyczyć całego miasta. To oznacza, że w Radomiu zniknie dotychczasowy podział na pięć obszarów terytorialnych.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Budżet Obywatelski w Radomiu. Wyremontują salę gimnastyczną w "Hubalu"  Zamiast tego pojawią się trzy kategorie kwotowe. Pierwsza grupa to małe projekty o wartości do 50 tysięcy złotych. Na nie do podziału będzie 800 tysięcy złotych. Na projekty o wartości od 50 do 400 tysięcy złotych miasto zarezerwuje 2 miliony złotych. Tyle samo będzie do podziału na projekty warte ponad 400 tysięcy złotych. Czwarta kategoria będzie obejmowała projekty instytucjonalne. To kategoria przeznaczona na przykład dla szkół. - Takie rozwiązanie zastosowaliśmy po raz pierwszy w zeszłym roku i w naszej ocenie świetnie się sprawdziło, ponieważ inicjatywy typowo obywatelskie nie musiały bezpośrednio konkurować z projektami promowanymi przez instytucje, w tym szkoły - przypomina Radosław Witkowski.

  Z budżetu dla każdego


  Co warto podkreślić projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego musi cechować ogólnodostępność. To oznacza, że każdy mieszkaniec ma mieć możliwość skorzystanie z tego, za co miasto zapłaci z „obywatelskiej puli. - To rzecz, o której długo rozmawialiśmy podczas warsztatów ewaluacyjnych z osobami zainteresowanymi Budżetem Obywatelskim. Efektem wspólnej pracy są konkretne rozwiązania. W przypadku projektów inwestycyjnych powstały obiekt, na przykład plac zabaw musi być dostępny dla wszystkich mieszkańców w godzinach od 8 do 22 przez minimum 10 godzin tygodniowo, pierwszeństwo dostępu muszą mieć osoby niepełnosprawne i korzystanie z obiektów musi być bezpłatne. Jeśli mowa na przykład o sali gimnastycznej w szkole to ma ona być dostępna po godzinach pracy szkoły - wyjaśnia Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta. W przypadku tak zwanych projektów miękkich ich realizacja musi być prowadzona w przestrzeni publicznej, działania wynikające z projektu muszą być skierowane do wszystkich mieszkańców Radomia, a rekrutacja uczestników ma być prowadzona za pośrednictwem ogólnodostępnych środków masowego przekazu.

  Będą czekać na projekty


  Wnioski z projektami do budżetu obywatelskiego na przyszły rok będzie można składać od piątku 15 lutego do piątku 1 marca. - Zachęcam do składania projektów, ponieważ to szansa na zmienianie swojego najbliższego otoczenia. Powstało już wiele placów zabaw, siłowni, czy boisk, które mieszkańcy sobie wymarzyli i te ich marzenia się spełniły - mówi Radosław Witkowski.

  Budżet alert

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo