Budżet Obywatelski w Szydłowcu. Młodzieżowa Rada Miejska prowadzi ankietę w tej sprawie. Co należy zmienić?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W 2019 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego najwięcej głosów zdobył projekt mający na celu opracowanie dokumentacji technicznej biologicznej oczyszczalni ścieków przy Publicznej Szkole Podstawowej imienia biskupa Jana Chrapka w Majdowie. Obecnie gmina Szydłowiec jest na etapie ogłaszania przetargu na roboty budowlane.
W 2019 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego najwięcej głosów zdobył projekt mający na celu opracowanie dokumentacji technicznej biologicznej oczyszczalni ścieków przy Publicznej Szkole Podstawowej imienia biskupa Jana Chrapka w Majdowie. Obecnie gmina Szydłowiec jest na etapie ogłaszania przetargu na roboty budowlane. Facebook / Publiczna Szkoła Podstawowa im. Biskupa Jana Chrapka w Majdowie
Udostępnij:
Budżet Obywatelski w Szydłowcu został wprowadzony kilka lat temu. Zwykle wiele osób bierze w nim udział. Młodzieżowa Rada Miejska prowadzi ankietę w sprawie zmian, ale nie tylko.

Budżet Obywatelski daje mieszkańcom gminy możliwość zgłaszania inwestycji, które chcieliby na swoim terenie. Każdy mieszkaniec może zgłosić jeden projekt. Ważne, aby nie przewyższał zaproponowanej przez samorząd kwoty i był możliwy do realizacji w kolejnym roku budżetowym, a więc 2022. Warto nadmienić, iż w 2020 roku gmina Szydłowiec wycofała się z Budżetu Obywatelskiego ze względu na pandemię koronawirusa.

Ankieta młodych radnych

Jak czytamy w komunikacie, członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szydłowcu, przygotowała ankietę na temat zakresu wiedzy oraz opinii dotyczącej tego narzędzia. Za nami sesja radnych, podczas której radni określili wymagania, jakie powinien spełniać budżet. - Ankietę będzie można wypełniać co najmniej do kwietnia. Zależałoby nam na tym, aby spłynęło jak najwięcej opinii od mieszkańców - mówi nam Wiktoria Nowocień, przewodnicząca Młodzieżowej Rady.

O co pytają w ankiecie? Między innymi o to, czy wypełniający zna funkcje Budżetu Obywatelskiego, czy jest on potrzebny, czy wie jak zgłosić projekt, czy głosowanie powinno być w formie elektronicznej, co powinno być realizowane i za jaką kwotę. By odpowiedzieć na pytania, należy podać swój e-mail, a także miejsce zamieszkania (sołectwo, miasto) i przybliżony wiek.

- Jeśli by się dało, to chcielibyśmy jeszcze w tym roku wprowadzić głosowanie elektroniczne, a jeśli nie, to od następnego roku. Wszystko oczywiście zależy od ankiet. Głosowanie elektroniczne sprawdza się od kilku lat w Warszawie, a było również w przypadku Samorządu Województwa Mazowieckiego. Chcemy, aby Szydłowiec się rozwijał i stąd wpadliśmy na taki pomysł - kontynuuje Wiktoria Nowocień.

KLIKNIJ, ABY WYPEŁNIĆ ANKIETĘ DOTYCZĄCĄ BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Rusza Budżet Obywatelski

Już 1 kwietnia gmina rusza z kampanią informacyjną dotyczącą BO. Od 6 kwietnia do 11 maja mieszkańcy będą mogli zgłaszać autorskie pomysły. Do 30 maja zostanie opublikowana lista projektów dopuszczonych do głosowania oraz odrzuconych. Do 4 czerwca samorząd zamierza podać punkt, w których będzie odbywać się głosowanie. Samo głosowanie mieszkańców ma się odbyć od 14 czerwca do 16 lipca. Podanie do publicznej wiadomości wyników ma nastąpić do 15 września. Do wydania ma być mniej więcej 400 tysięcy złotych.

Jak wspomnieliśmy, w 2020 roku zrezygnowano z przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego. Ostatnia edycja odbyła się więc w 2019 roku. Do dyspozycji było 383 tysiące i 808 złotych. Do głosowania dopuszczono 14 projektów. Do Urzędu Miejskiego w Szydłowcu wpłynęło łącznie 7512 kart z głosami mieszkańców.

Wówczas zwyciężyły następujące projekty: Biologiczna oczyszczalnia ścieków wraz z pełną dokumentacją techniczną przy Publicznej Szkole Podstawowej imienia biskupa Jana Chrapka w Majdowie (1062 głosy), wymiana ogrodzenia terenu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu (936 głosów), budowa świetlicy wiejskiej w Szydłówku (716 głosów mieszkańców), budowa linii oświetleniowej przy drodze Sadek - Sadek Komorniki na długości 900 metrów (679 głosów) i opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Małej w Szydłowcu (401 głosów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie