Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Radomia 2019. Prezydent Radosław Witkowski przedstawił swoją propozycję. Jest więcej pieniędzy na inwestycje. Rośnie za to zadłużenie

Janusz Petz
O projekcie przyszłorocznego budżetu mówili (od lewej): Jerzy Zawodnik, Radosław Witkowski oraz Konrad Frysztak i skarbnik Sławomir Szlachetka.
O projekcie przyszłorocznego budżetu mówili (od lewej): Jerzy Zawodnik, Radosław Witkowski oraz Konrad Frysztak i skarbnik Sławomir Szlachetka. Tadeusz Klocek
Prawie 244 miliony złotych na inwestycje, czyli więcej niż w tym roku o 94 miliony, znacznie większe dochody, ale też rosnące zadłużenie miasta - to założenia prezydenckiego projektu budżetu Radomia na 2019 rok. Nad dokumentem będzie debatować w najbliższym czasie nowa Rada Miejska.

W piątkowej konferencji prasowej w radomskim magistracie na temat przyszłorocznego budżetu miasta uczestniczyli prezydent Radomia Radosław Witkowski, jego zastępcy Konrad Frysztak i Jerzy Zawodnik oraz skarbnik Sławomir Szlachetka.

- Budżet na przyszły rok to budżet kontynuacji wszystkich zmian, które konsekwentnie realizowałem od roku 2014. Wciąż stawiamy na takie inwestycje, które sprawiają, że Radom jest miastem przyjaźniejszym, lepszym do życia - powiedział Radosław Witkowski.

Duże wydatki

Projekt budżetu na przyszły rok zakłada dochody w wysokości 1 miliarda 254 milionów złotych, co oznacza wzrost w stosunku do 2018 roku o 117 milionów złotych. Wydatki to 1 miliard 342 miliony złotych, co oznacza wzrost o 152 miliony złotych. Dochody bieżące to 1 miliard 164 miliony złotych, wydatki bieżące to 1 miliard 98 milionów złotych. Nadwyżka operacyjna to 65,9 miliona złotych, czyli trochę więcej niż w tym roku. To kwota bardzo ważna w każdym samorządzie, bo pozwala zaciągać więcej zobowiązań i tym samym realizować coraz więcej inwestycji.

W 2019 roku zaplanowano rekordowe inwestycje na poziomie 243,9 miliona złotych, co będzie stanowiło ponad 18 procent wszystkich wydatków miasta. Wydatki na inwestycje w stosunku do tego roku wzrosną o niespełna 94 miliony złotych.

- To tylko pokazuje tempo i dynamikę zmian, o które zabiegam i które konsekwentnie realizuję - powiedział Radosław Witkowski. Zwrócił uwagę, że największe inwestycje miejskie rozłożone są na kilka lat. Największą z nich będzie przebudowa alei Wojska Polskiego na co w przyszłym roku pójdzie prawie 54 milionów złotych. Rozwój Zrównoważonej Mobilności Miejskiej to wydatek w wysokości 41 milionów złotych. To projekt, który obejmuje między innymi zakup nowego niskoemisyjnego taboru dla komunikacji miejskiej. Na utwardzanie dróg w mieście mają pójść dwa miliony złotych a 17,8 miliona na budowę trasy NS.

Budowa Centrum Rehabilitacji w ramach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego pochłonie prawie 18 milionów złotych. Z kolei na rewitalizację kamienicy Deskurów pójdzie ponad 15 milionów złotych. Blisko 8 milionów zostanie wydanych na rewitalizację Parku Obozisko. W planach jest też rewitalizacja parku Południe i parku Gołębiów. Na rewitalizację Ratusza zostanie z kolei wydanych niespełna 7 milionów złotych, a na budowę ulicy Kierzkowskiej 5 milionów złotych, a budowę ulicy Małcużyńskiego - 5 milionów złotych.

Przebudowa otoczenia Radomskiego Centrum Sportu ma kosztować ponad 2 miliony złotych, choć prezydent sam przyznał, że dziś nie jest w stanie powiedzieć, kiedy obiekty zostaną ukończone przez wykonawcę.

W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa Radomskiego Centrum Kultury, w budżecie znalazło się milion złotych na opracowanie dokumentacji. Ma to być instytucja pełniąca funkcje między innymi biblioteczne, ale będzie też siedzibą Radomskiej Orkiestry Kameralnej. W budynku przy Starym Ogrodzie zaplanowano z kolei nowoczesną salę koncertową dla orkiestry.

Dochody i dług miasta

Zaplanowane przyszłoroczne dochody miasta to 647 milionów złotych.

- Widzimy duży wzrost wpływów z podatku od osób fizycznych, co świadczy o odczuwalnym wzroście płac w naszym regionie - powiedział Radosław Witkowski.

Miasto najwięcej pieniędzy wyda - jak co roku - na oświatę i wychowanie, bo ponad 34 miliony złotych. Niewiele w stosunku do ubiegłych lat zmieniają się wydatki na pomoc społeczną, ochronę zdrowia, kulturę.

Zadłużenie Radomia na koniec 2019 roku ma wynieść 616 milionów złotych, przy planowanym tegorocznym zadłużeniu na koniec roku w wysokości 530 milionów złotych.

- To bezpieczny poziom, bo równa się 49 procentom całego budżetu. Natomiast obsługa długu to 57 milionów złotych - powiedział prezydent Witkowski. Zaprosił radnych do zgłaszania ewentualnych poprawek oraz dyskusji nad projektem budżetu.

Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie