Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Radomia uchwalą radni, czy Regionalna Izba Obrachunkowa? Sesja będzie już w poniedziałek

ik
- Mam nadzieję, ze radni skorzystają z ustawowego przywileju i uchwalą w poniedziałek budżet Radomia. Jeśli nie zajmie się tym Regionalna Izba Obrachunkowa, a to najgorsze z możliwych rozwiązań - mówi w piątek prezydent Radomia Radosław Witkowski.
- Mam nadzieję, ze radni skorzystają z ustawowego przywileju i uchwalą w poniedziałek budżet Radomia. Jeśli nie zajmie się tym Regionalna Izba Obrachunkowa, a to najgorsze z możliwych rozwiązań - mówi w piątek prezydent Radomia Radosław Witkowski. Joanna Gołąbek
Po raz drugi radomska Rada Miejska podejdzie do uchwalenia budżetu Radomia na 2020 rok. Teoretycznie jest porozumienie prezydenta oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale czy uchwała zostanie przyjęta? Wszystko okaże się w poniedziałek 27 stycznia. To ostatni moment, bo po 31 stycznia budżetem będzie musiała się zająć Regionalna Izba Obrachunkowa.

Przypomnijmy, w połowie grudnia, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, budżet Radomia na 2020 rok został odrzucony. Opozycja w Radzie krytykowała dokument przygotowany przez prezydenta Radosława Witkowskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Porozumienie po rozmowach

Radni Prawa i Sprawiedliwości zarzucali między innymi, że w projekcie nie znalazły się postulowane przez nich zadania. Nie chcieli się też zgodzić na proponowaną przez prezydenta podwyżkę cen za wywóz śmieci. W styczniu odbyły się trzy tury negocjacji, ostatecznie w piątek 17 stycznia radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Radosław Witkowski poinformowali, że jest porozumienie.

Prezydent zapowiedział, że na poniedziałkową sesję nie wprowadzi uchwały o podwyżkach za śmiecie i wpisał do projektu część zadań zgłoszonych przez radnych opozycji. Jednocześnie wykreślił kilka innych.

Ale dopóki głosowanie się nie odbędzie pewności, co do uchwalenia budżetu nie ma. Tym bardziej, że klub Prawa i Sprawiedliwości już zapowiedział, że dyscypliny nie będzie. Nie wiadomo, czy niezadowoleni z kształtu uchwały rajcy będą przeciwni, czy tylko wstrzymają się od głosu.

Niezadowolenie słychać także w obozie prezydenta. Niektórzy radni Koalicji Obywatelskiej mają za złe, że do planu wydatków wprowadzono zadania postulowane przez PiS, a nie uwzględniono ich postulatów. Przeciw uchwale nie będą, ale co niektórzy mogą wstrzymać się od głosu.

- Będę jeszcze ważył racje. Mam spotkanie z organizacjami pozarządowymi, od weekendowych zależy, czy zagłosują za budżetem, czy wstrzymam się od głosu. Jeśli się wstrzymam to dlatego, że nie rozwiązana pozostaje kwesta opłat za śmiecie. Radni PiS nie godzą się na podwyżki, przez to mamy niedoszacowany budżet i dziurę na 20 milionów złotych - mówi Wiesław Wędzonka z Koalicji Obywatelskiej.

Bez budżetu nie ma dotacji

Z największym niepokojem na decyzję radnych czekają organizacje pozarządowe, bez budżetu nie otrzymują dotacji na 2020 rok. Sytuacja jest coraz trudniejsza, bo te organizacje na przykład zajmują się dożywianiem najuboższych, czy opieką nad niepełnosprawnymi. Już jedno ze stowarzyszeń przez brak pieniędzy i aby nie rezygnować z zajęć, zawiesiło dowożenie niepełnosprawnych. Muszą się tym zajmować sami rodzice.

- Mam nadzieję, że radni skorzystają z ustawowego przywileju i przyjmą budżet Radomia - mówi Radosław Witkowski. - W przeciwnym razie zajmie się tym Regionalna Izba Obrachunkowa. Profesjonaliści z RIO przyjmą budżet matematycznie. Nie będzie dotacji dla organizacji i dla klubów sportowych, a ni nowych inwestycji. Izba będzie dążyła do zrównoważenia dochodów i wydatków, a przypomnę, że my mamy założony 80 milionowy deficyt.

Co nowego, co wypadło?

Po negocjacjach z radnymi Prawa i Sprawiedliwości Radosław Witkowski zgłosiła autopoprawkę do budżetu. Część zadań wypadło z uchwały, inne się w niej pojawiły.

Wykreślone zostało 280 tysięcy złotych na zakup nowych wiat przystankowych. Nie będzie 250 tysięcy złotych na przebudowę kładek dla pieszych przy ulicy Rodziny Winczewskich. 700 tysięcy złotych skreślono z budowy boiska przy Zespole Szkół Muzycznych. Nie będzie też budowy kolumbarium na cmentarzu na Firleju, a było na ten cel 500 tysięcy złotych. Zakład Usług Komunalnych nie dostanie 100 tysięcy złotych na kupno kosiarek, a Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji 150 tysięcy złotych na zakup busa. Urząd Miejski nie kupi zestawy fotograficznego za 82 tysiące złotych i nie będzie ścieżki dydaktycznej za 100 tysięcy złotych.

Część z zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy ma być przeznaczona na podwyżki dla pracowników instytucji kultury w Radomia.

W miejsce wykreślonych zadań wpisano też też z listy postulowanych przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mowa między innymi o budowie chodnika przy ulicy Godowskiej, na te prace zapisano 300 tysięcy złotych, tyle samo zarezerwowano na utwardzenie ulicy Równej. 500 tysięcy złotych ma być na przebudowę ulicy Zbrowskiego, od ulicy 11 Listopada do Żółkiewskiego. 200 tysięcy złotych zapisano na przebudowę skrzyżowania ulic Maratońskiej i Dębowej, a 150 tysięcy złotych na rewitalizację parku na Glinicach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie