Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Szydłowca: "W 2020 roku udało nam się przetrwać dzięki dobrej sytuacji finansowej"

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Rozmowa z burmistrzem Szydłowca Arturem Ludwem na temat ciężkiego, pandemicznego roku 2020, a także inwestycjach, planach na przyszłość.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Za nami ciężki, pandemiczny rok. Jak kornawirus wpłynął na sytuację finansową gminy?
Rzeczywiście był to bardzo trudny rok dla naszego samorządu i to nie tylko od strony finansowej, ale również organizacyjnej. Musieliśmy szybko się przeorganizować i przystosować do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Nie ukrywam, że to kosztowało nas wiele trudu, tym bardziej, że jak pokazały statystyki w 2019 roku mieliśmy mniej spraw do załatwienia, bo łącznie 4380. W 2020 roku w czasie pandemii wpłynęło do nas 4857 spraw czyli o 477 więcej.

Co do sytuacji finansowej Gminy Szydłowiec to były takie obszary jak np. promocja gminy, gdzie mieliśmy mniejsze wydatki i mogliśmy środki dedykowane na działania promocyjne przeznaczyć na walkę z Covid-19. Jednak generalnie w 2020 roku udało nam się przetrwać dzięki temu, że bardzo dobrze od strony finansowej zamknęliśmy rok 2019 i posiadaliśmy wolne środki, które zabezpieczyły naszą trudną sytuację w 2020.

Jeśli chodzi zaś o nasze zadania inwestycyjne, to praktycznie zrealizowaliśmy bądź zaczęliśmy realizować większość z zaplanowanych zadań. Niektóre z powodu pandemii i opóźnień związanych z podpisaniem umów o dofinansowanie, bądź przedłużającymi się procedurami przetargowymi zaczęliśmy realizować dopiero pod koniec roku, ale najważniejsze jest to, że będą one wykonane, a tam gdzie pojawiły się opóźnienia mimo wszystko udało nam się inwestycje rozpocząć i będą one kontynuowane w 2021 roku.

W gminie odwołano wiele imprez plenerowych, w tym przede wszystkim Zygmunty. Czy brak organizacji takich wydarzeń pomógł podreperować budżet?
Tak jak wspomniałem wyżej, w związku z Covid-19 mieliśmy mniejsze wydatki na promocję związane przede wszystkim z odwołaniem organizacji wielu uroczystości gminnych w tym również i „Szydłowieckich Zygmuntów”. Nie były to jednak w skali całego budżetu środki na tyle znaczące, że można tu w ogóle mówić o „podreperowaniu” naszego budżetu.

Czy Zygmunty w tym roku odbędą się? Jakiej imprezy możemy się spodziewać?
Moim zdaniem na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jaka będzie sytuacja w kraju pod względem epidemiologicznym i czy będzie można organizować imprezy plenerowe na dużą skalę. Uważam, że jest jeszcze za wcześnie aby składać w tej mierze jakiekolwiek deklaracje. Miejmy nadzieję, że sytuacja jak najszybciej wróci do normy i będziemy mogli planować nie tylko imprezy plenerowe, ale także kolejne przedsięwzięcia, które zostały zawieszone ze względu na pandemię.

Pod koniec marca uruchomiono programy pomocnicze między innymi przedsiębiorcom, medykom, czy sportowcom. Ilu podmiotom udało się pomóc?
W zasadzie można powiedzieć, że współpracowaliśmy i pomagaliśmy zarówno podmiotom publicznym, przedsiębiorcom jak i organizacjom pozarządowym. Oczywiście największym beneficjentem, któremu udzieliliśmy wsparcia byli przedsiębiorcy, którym udzieliliśmy ulg podatkowych w postaci umorzeń, odroczeń terminów płatności, rozłożenia należności na raty oraz umorzeń zobowiązań od czynności cywilnoprawnych na łączną kwotę 268 252, 83 złotych, a były również i inne między innymi z tytułu opłaty targowej, czy opłat za odpady komunalne. Wspomogliśmy również szydłowiecki SP ZZOZ przekazując środki ochrony o wartości 9,250 złotych.

Mimo pandemii udało się rozpocząć przebudowę kina Górnik. Na jakim etapie jest ta inwestycja? Czy w 2021 roku uda się wszystko doprowadzić do końca?
Kino Górnik to jedna z inwestycji, na realizacje których udało nam się pozyskać środki dedykowane dla programów rewitalizacyjnych. Jeśli chodzi o sam proces inwestycyjno-budowlany to powinien on się zakończyć w marcu tego roku, co nie oznacza, że od razu będzie tam funkcjonować kino. Musimy jeszcze wyłonić operatora, który tym kinem będzie zarządzał i realnie rzecz biorąc myślę, że może to nastąpić nie wcześniej niż pod koniec 2021 roku.

W 2020 roku inwestowano w tereny wokół zbiornika wodnego. W 2021 w projekcie budżetu znajduje się "zaplecze sanitarne". Co dokładnie to hasło w sobie zawiera?
Zaplecze sanitarne, które planujemy wybudować nad zalewem to będzie niewielki całoroczny budynek z toaletami, natryskami oraz z pomieszczeniem biurowym, ewentualnie magazynowym.

Czy nad zalewem jakieś inwestycje są jeszcze planowane?
W ramach wspomnianego projektu rewitalizacyjnego nad zalewem powstanie jeszcze parking zlokalizowany u zbiegu ulic Folwarcznej i Partyzantów oraz ścieżka pieszo-rowerowa wraz z miejscami postojowymi przy ulicy Partyzantów. Naszym zamiarem jest to, aby na tym terenie powstał również budynek restauracyjny. Wszystko to jednak zależne jest od pozyskania środków zewnętrznych i zainteresowania potencjalnego inwestora.

Jakie inne, ważne inwestycje czekają nas w 2021 roku?
Będzie to kontynuacja projektu rewitalizacyjnego, który zakończymy w 2021r. tj. modernizacja kina „Górnik”, budowa deptaku łączącego zabytkową część miasta z częścią

rekreacyjną oraz prace nad zalewem, które wyżej wymieniłem. Ponadto kontynuacja projektów kanalizacyjnych w Woli Korzeniowej, w ul. Książek Stary, ul. Książek Nowy i ul. Książek Majdowski. Poza tym mamy zaplanowane m.in. inwestycje dotyczące wymiany urządzeń grzewczych. W tym roku dokończymy również projekt, w ramach którego zamontujemy pompy ciepła w 11 gospodarstwach domowych, panele fotowoltaiczne na 30 gospodarstwach i na 5 gospodarstwach instalacje solarne. Natomiast w ramach drugiego projektu pn. „Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wymianę urządzeń grzewczych na terenie Gminy Szydłowiec”, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, IV Oś priorytetowa działanie 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, wymienionych zostanie: 19 kotłów na pellet, 54 kotłów na gaz, 1 kocioł elektryczny, 3 kotły zgazowujące drewno, 1 kocioł olejowy, 3 pompy ciepła. Ponadto będziemy realizować szereg inwestycji drogowych.

Wyremontujemy między innymi ulice: Kamienną, Rzeczną, Garbarską, Szydłowieckiego, Lipową, Krótką, Leśną. Podobne inwestycje zrealizujemy również w naszych sołectwach. Mówię tutaj o Zastroniu, Jankowicach, Hucisku, Zdziechowie Działy i Rybiance. Będziemy kontynuować prace przy budowie świetlic wiejskich. Zagospodarujemy w infrastrukturę sportowo rekreacyjną miejsca aktywizujące mieszkańców sołectw oraz zrealizujemy szereg innych niezbędnych inwestycji, na które czekają nasi Mieszkańcy. Na uwagę zasługuje również fakt, że w kilku inwestycjach wesprzemy Powiat Szydłowiecki. Wspólnie wykonamy m.in.: przebudowę ul. Folwarcznej i ul. Podgórze, wybudujemy ciąg pieszo-rowerowy od końca terenu przy zalewie do nowo wybudowanej ścieżki rowerowej na wysokości ul. Hubala, wybudujemy chodnik w sołectwie Wysoka oraz do Sadku Komorniki. Wykonamy również dokumentację techniczną na budowę ścieżki pieszo-rowerowej od stacji PKP do ul. Kolejowej na wysokości skrętu do Sadku Polanki oraz dokumentację techniczną na budowę ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze Szydłowiec-Majdów.

Jak wygląda współpraca z poseł Agnieszką Górską? Ostatnio było głośno o pominięciu Szydłowca w Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych... Złożyliście kolejne wnioski w ramach kolejnego naboru?
Oczywiście chcielibyśmy żeby ta współpraca była jak najlepsza. Liczymy na to, że taka będzie, a co za tym idzie na wsparcie przez Panią Poseł składanych przez nas wniosków o dofinansowanie, czy też innych przedsięwzięć. W naborze, który zakończył się 28 grudnia 2020 roku ponownie złożyliśmy wnioski do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, tym razem na trzy kluczowe inwestycje dla Gminy Szydłowiec. Wnioski konkretnie dotyczyły budowy Przedszkola numer 1 imienia Tęczowego Misia w Szydłowcu na kwotę 3 milionów złotych, rekultywacji składowiska odpadów na kwotę około 1,4 miliona złotych oraz modernizacji oświetlenia ulicznego na kwotę 4,4 miliona złotych. Uważam, że nasi mieszkańcy zasługują na to, by czerpać korzyści również i z rządowych programów i jestem pełen nadziei, że tak też będzie w przyszłości, a współpraca z Panią Poseł ku zadowoleniu naszych mieszkańców będzie się układała wzorowo.

W 2020 roku głośno było również o przekształceniu karetki specjalistycznej w podstawową. Co Pan, jako burmistrz Szydłowca, myśli o tej decyzji? Czy według Pana, na terenie największego miasta powiatu, powinna karetka specjalistyczna funkcjonować?
Dużo się pisało w ostatnim czasie na ten temat, ale nie wiele o tym, że pozbawiono nas obsady lekarskiej w karetce decyzją Wojewody Mazowieckiego. Oczywiście uważam, że zdrowie i życie naszych mieszkańców są wartością nadrzędną i każde uszczuplenie kadrowe, czy też sprzętowe budzi niepokój. Być może to bezpieczeństwo zdrowotne uda się zachować dzięki staraniom Starosty Szydłowieckiego związane z uruchomieniem dodatkowej karetki podstawowej w Orońsku.

Niedawno minęło sześć lat odkąd jest Pan burmistrzem Szydłowca. Jak opisałby Pan sprawowanie tej funkcji?
Czas biegnie niestety szybko i nieubłaganie. Jeśli miałbym w jakiś sposób po krótce podsumować te 6 lat, w czasie których dzięki naszym mieszkańcom sprawuję funkcję Burmistrza Szydłowca to zdecydowanie były to lata bardzo intensywne. Mnogość spraw z jakimi przyszło mi się zmierzyć, wyzwań, spotkań, organizacji uroczystości, różnych wizyt, podejmowanie ważnych decyzji wymagało ode mnie oraz osób ze mną współpracujących dużej intensywności, dyspozycyjności i szerokiego spojrzenia na sprawy dotyczące zarówno zadań infrastrukturalnych jak i problemów „przeciętnego Kowalskiego”. Jedno można powiedzieć na pewno, nasze miasto i sołectwa zdecydowanie się zmieniły. A w tych miejscach gdzie zmiany jeszcze nie zaszły, mam tu na myśli zmiany infrastrukturalne, zajdą w niedalekiej przyszłości. Mamy opracowany wspólnie z Radą Miejską wieloletni plan inwestycyjny, który jest dla nas pewnego rodzaju drogowskazem, który konsekwentnie staramy się realizować. Niestety za nami i przed nami - trzeba sobie to jasno i wyraźnie powiedzieć, trudny czas pandemii, która dziś ma w zasadzie wpływ na wszystko co robimy – zarówno na sprawy gospodarcze jak i zwykłą egzystencję każdego z nas. Przypomnę, że nie tak dawno nasze miasto tętniło życiem. Mnogość wydarzeń i uroczystości, które organizowaliśmy, przy zintensyfikowanej promocji miasta w prasie, radiu, internecie, telewizji, która również u nas często gościła spowodowało, że Szydłowiec stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny. Efektem tego było znaczące zwiększenie się ruchu turystycznego w okresie całorocznym, nie wspominając już o miesiącach wakacyjnych gdzie nasz zalew był oblegany zarówno przez naszych mieszkańców jak i osoby spoza Gminy Szydłowiec, które spragnione letniego wypoczynku nad wodą wybierały właśnie szydłowiecką plażę.

Podsumowując uważam, że były to lata wymagające wiele pracy, trudne, aczkolwiek dobre lat dla naszego samorządu. Niewątpliwie trzeba to z całą stanowczością podkreślić, że praktycznie w całej gminie Szydłowiec zaszło wiele pozytywnych zmian, a dobrze obrany kierunek i konsekwencja w realizacji założonych celów wskazuje, że idziemy w dobrą stronę.

Czego życzyć na 2021 rok?
Uważam, że teraz najważniejsze dla wszystkich nie tylko w Szydłowcu, ale w całym kraju, a tak naprawdę na całym świecie jest to, abyśmy poradzili sobie z pandemią i tego właśnie chciałbym życzyć. Poza tym oczywiście zdrowia, sukcesów zawodowych, osobistych, wiele radości, miłości, samych przyjaznych ludzi wokół oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku dla wszystkich naszych mieszkańców i czytelników Echa Dnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie