Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze, grad, wichury, trąby powietrzne, powodzie i upały - co się dzieje? (video)

/wit/
fot. commons.wikimedia.org
Meteorolodzy i klimatolodzy mówią wprost: ekstremalne zjawiska co jakiś czas muszą dać o sobie znać.

Co zrobić a czego nie, gdy zastanie cię burza?

Co zrobić a czego nie, gdy zastanie cię burza?

Gdy jest burza a ty przebywasz w budynku: odłącz od prądu TV oraz inne urządzenia elektryczne ponieważ uderzenie pioruna w pobliżu może je zniszczyć. Nie należy zbliżać się do metalowych urządzeń i przedmiotów na przykład kąpać się w wannie, korzystać z telefonów komórkowych. Gdy przebywasz na dworze trzymaj się z daleka od trakcji tramwajowych i kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia. Gdy jesteś na ulicy, polu czy łące kucnij ze złączonymi nogami, nie kładź się na ziemi i nie stój w rozkroku. W żadnym wypadku nie stój pod wysokimi drzewami i latarniami, nie biegaj.

Pierwsza pomoc: Nie należy bać się dotykać osoby porażonej piorunem. Osobie porażonej, u której nie wyczuwalny jest oddech i tętno należy udzielić pierwszej pomocy wykonując masaż serca i sztuczne oddychanie i szybko wezwać fachową pomoc.

Jaka będzie pogoda?

Środa: 28 stopni ciepła w ciągu dnia, zachmurzenie małe, w nocy temperatura 15 stopni. Czwartek: 30 stopni w ciągu dnia, zachmurzenie umiarkowane, w nocy temperatura o dwa stopnie cieplejsza niż z środy na czwartek. Piątek: nawet do 32 stopni w południe, w nocy 18, zachmurzenie umiarkowane. Sobota i niedziela zapowiadają się deszczowo: 27 stopni w ciągu dnia, noc 18-20 stopni.

Tak może być

Już w XVI wieku mechanizm pogody zaczął się psuć. Wówczas z kontynentu zaczęły znikać całe połacie lasów, na ich miejsce pojawiły się pola uprawne i miasta.
Teraz anomalie pogodowe i kataklizmy: zalany Sandomierz, śnieg we Włoszech w środku lata, trzęsienie ziemi na Haiti i tornada. Naukowcy prognozują, że jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla, już za 50 lat pokrywa lodowa Antarktyki i Arktyki zniknie całkowicie, a poziom mórz podniesie się o trzy stopy. Miasta takie jak Boston, Philadelphia, Miami, Londyn oraz wiele innych będzie musiało zostać opuszczone. Poza tym do końca XXI wieku wyginie 50 procent gatunków zwierząt, a już być może w najbliższych latach pojawią się huragany, którym trzeba będzie nadać nową - szóstą kategorię. Niestety co do skutków takiego ocieplenia naukowcy są dziś zgodni - będą one dla nas katastrofalne.

Jedno jest pewne: gwałtowne opady deszczu zdarzają się częściej niż w latach ubiegłych, częściej też mamy do czynienia z naprzemiennymi zjawiskami typu fala upałów - gwałtowne ochłodzenie i grad.

W miniony piątek nad Mazowszem przeszła burza. Gwałtowny deszcz i porywisty wiatr sparaliżował ulice, uniemożliwił jazdę kierowcom i powyrywał drzewa.

Trąba powietrzna nawiedziła trzy wioski w podradomskiej gminie Jastrzębia. Spustoszenie wyrządziła w sześciu gospodarstwach zrywając dachy z mieszkań i budynków gospodarczych.

- Dach zerwało w Niwie Odechowskiej na terenie gminy Skaryszew oraz w Starej Woli Gołębiowskiej koło Radomia - mówi Łukasz Szymańskiej, rzecznik prasowy Państwowej Straży Radomskiej w Radomiu.

Strażacy przyjęli wówczas blisko 50 zgłoszeń o podtopieniach, zalanych piwnicach, garażach i podwórkach. Pracowali przy usuwaniu drzew tarasujących drogi i połamanych konarach zwisających nad samochodami i budynkami.

Podobne zjawiska według meteorologów mogą nam towarzyszyć przez najbliższe dni. Będzie ciepło z gwałtownymi opadami, spodziewane są też burze.

Zobacz film nagrany przez internautę z Radomia

W Lotniskowej Stacji Meteorologicznej w Nowinach koło Kozienic we wtorek o godzinie 13 odnotowano 23 stopnie ciepła, wilgotność powietrza 57 procent, a także nisko zwisające chmury nad Radomiem i regionem i spadające ciśnienie. To ostatnie sprawia, że czujemy się senni, apatyczni i drażliwi.

Czy z pogodą dzieje się coś, czego powinniśmy się obawiać? Klimatolodzy twierdzą, że takie zdarzenia mogą się pojawiać. Cechą naszego kraju jest to, że znajduje się w klimacie zmiennym, po sobie mogą pojawiać się bardzo różne pogody, nawet w ciągu jednego dnia.

Co w takim razie nam pozostaje? Ponieważ ludzkość nie znalazła jeszcze sposobu na powstrzymanie nadchodzącej wichury czy burzy, cała nadzieja w meteorologii, nauce zajmującej się badaniem zjawisk atmosferycznych.

To od precyzyjnych i podanych z odpowiednim wyprzedzeniem prognoz zależy, jak przygotujemy się na nadejście żywiołu i zapobiegniemy jego skutkom.

Służby meteorologiczne stawiają duży nacisk na monitorowanie sytuacji i szybkie informowanie o nadchodzących groźnych zjawiskach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie