Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze w Radomskiem: koszty letnich nawałnic

Janusz Petz [email protected]
20 lipca burza zniszczyła wiele dachów na budynkach w Podlesiu Mleczkowskim w gminie Zakrzew.
20 lipca burza zniszczyła wiele dachów na budynkach w Podlesiu Mleczkowskim w gminie Zakrzew. Tadeusz Klocek
Właściciele budynków, zniszczonych podczas burz liczą straty i piszą wnioski do władz gmin regionu radomskiego.

Dziś w gminie Zakrzew rozpoczyna się wypłata zapomóg w wysokości do 6 tysięcy złotych właścicielom domów mieszkalnych, które zostały uszkodzone 19 lipca w wyniku nawałnicy.

- Zaczynamy wypłatę pieniędzy, ale wciąż jeszcze zgłaszają się ludzie, którzy dopiero po pewnym czasie stwierdzili, że dachy ich domów zostały uszkodzone i przeciekają - mówi wójt gminy Zarzew Sławomir Białkowski.

Teoretycznie gminy same, z własnych funduszy, mogą wypłacać pieniądze poszkodowanym właścicielom uszkodzonych budynków. Mogą też wystąpić do wojewody o refundację wydatków. Z powodu nawałnic, które przeszły nad regionem radomskim 18 i 19 lipca, o wsparcie z budżetu państwa wystąpiły dwie gminy - Zakrzew i Kowala.

W pierwszej z tych gmin uszkodzonych zostało 26 domów i łączna kwota doraźnych zapomóg wynosi 101 tysięcy złotych. W gminie Kowala uszkodzone zostały 3 domy, w tym przypadku wojewoda przekazał na doraźną pomoc 18 tysięcy złotych. Nawałnica, która miała miejsce 25 lipca, zniszczyła dachy w 7 budynkach mieszkalnych w powiecie grójeckim. W tym przypadku do wojewody nie wpłynął jeszcze wniosek o pomoc finansową. W przypadku 6 gmin na Mazowszu dokumenty nie zostały jeszcze przyjęte przez służby wojewody, bo wymagają one uzupełnienia. W wielu gminach trwają prace komisji szacujących straty na polach. Rolnicy będą mogli wziąć preferencyjny, tani kredyt.

Pomoc samorządów i budżetu państwa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami poszkodowani podczas nawałnic mogą ubiegać się o doraźną zapomogę w wysokości do 6 tysięcy złotych.

Na 20.000 złotych wsparcia mogą liczyć ci, którzy ponieśli największe szkody i złożą stosowne wnioski do wojewody za pośrednictwem urzędu gminy. Taka pomoc państwa jest możliwa dopiero po zakończeniu prac komisji gminnych inwentaryzujących i szacujących straty. Wnioski o pomoc finansową należy składać w urzędach gmin. O pomoc finansową mogą się ubiegać również rolnicy, kórzy zanotowali straty w uprawach na polach. Po zakończeniu inwentaryzacji strat przez komisję, w skład której wchodzą pracownicy gmin, przedstawiciele izb rolniczych i ośrodków doradztwa rolniczego, rolnicy mogą dostać preferencyjny kredyt klęskowy. W przypadku szkody spowodowanej nawałnicą należy wstrzymać się z naprawami budynków do czasu obejrzenia ich przez inspektora nadzoru budowlanego.Może się bowiem okazać, że uszkodzony budynek zagraża ludziom i nadaje się jedynie do rozbiórki. Jeśli inspektor wyda decyzję o rozbiórce, musi być ona wykonana na koszt właściciela obiektu. Takie decyzje zapadają jednak rzadko. Można naprawiać budynek po ustnej zgodzie inspektora jeszcze przed wydaniem pisemnej decyzji. Gmina i straż pożarna ma obowiązek prowizorycznie zabezpieczyć zniszczony dach plandeką lub folią, ale w przypadku dużych zniszczeń brakuje często materiałów. Stąd Starostwo Powiatowe w Radomiu postanowiło stworzyć fundusz na zakup większej ilości plandek, które będą w dyspozycji straży pożarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie