By żyło się lepiej… 30 – lecie kozienickiego samorządu

Materiał informacyjny
Rok 2020 obfituje w wiele "okrągłych rocznic". Dla wspólnoty gminnej bardzo ważną datą jest 8 marca 1990, to właśnie tego dnia Sejm przyjął Ustawę o samorządzie gminnym. W tym samym roku, kilka tygodni później, 27 maja Polacy po raz pierwszy po upadku komunizmu uczestniczyli w wolnych wyborach samorządowych. Był to jeden z pierwszych kroków do tego, aby obywatele sami decydowali o sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą. Od tamtego czasu samorządy mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji i rozwoju kraju, a sprawnie funkcjonujący samorząd, to podstawa budowania zaufania obywateli. Wkrótce będziemy obchodzić 30. rocznicę tamtych wydarzeń. Zmiany w Kozienicach w latach 1990 – 2020 komentuje burmistrz gminy Piotr Kozłowski.
Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski
Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski

- 30 lat temu, w przeddzień wyborów samorządowych, ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki, zwrócił się do rodaków z przesłaniem „Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują. Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”. Z perspektywy minionego czasu widzimy, jak ważny był to moment i jak prawdziwe słowa.
Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn.

Bez żadnego doświadczenia w tej materii, z wielką nadzieją i ogromną potrzebą zmian, tworzono podstawy współczesnej samorządności. Obecnie jest ona w nas zakorzeniona, trudno wyobrazić sobie inne rozwiązania, jednocześnie 30-letnia tradycja pozwala na to by wyciągać wnioski, dążyć do udoskonalania – mówi Burmistrz Gminy Kozienice Piotr Kozłowski - Dla Gminy Kozienice, podobnie jak dla większości miast i gmin, ostatnie 30 lat to czas dużych zmian. Bez wątpienia dzisiejsze Kozienice to efekt pracy i zaangażowania wielu osób, samorządowców i społeczników – sołtysów, przewodniczących osiedli, radnych, pracowników gminnych jednostek samorządowych, członków stowarzyszeń i organizacji, przedsiębiorców, mieszkańców i oczywiście moich poprzedników – wieloletnich burmistrzów Pana Henryka Madejskiego i Pana Tomasza Śmietanki – wszystkim, w tym wyjątkowym, rocznicowym roku składam podziękowania.

Oglądając archiwalne nagrania Kroniki Kozienickiej lub własne, domowe albumy ze zdjęciami, z nostalgią wspominamy jak coś kiedyś wyglądało, przypominamy sobie miejsca, które istniały, a już ich nie ma, lub wręcz odwrotnie - kiedyś puste place, łąki czy pola widzimy dziś niemalże co do centymetra zabudowane lub zagospodarowane. Jedne zmiany cieszą, inne smucą... Burmistrzem Kozienic jestem 1,5 roku i blisko 30-letnie zmiany w naszym mieście i gminie, mogę oceniać zarówno jako mieszkaniec, jak i doświadczony zawodowo samorządowiec, bardzo dobrze znający zasady działania lokalnych samorządów, ich zadania, obowiązki, problemy i potrzeby. Współczesne Kozienice są bardzo dobrze wyposażone w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, mają rozbudowaną strefą rekreacyjną i sportową, dobre zaplecze kulturalne. Wsparcia potrzebuje strefa społeczna i socjalna, pożądana jest lepsza oferta edukacyjna dla młodzieży, nisko oceniane są transport publiczny i związana z tym dostępność komunikacyjna. Pomimo istnienia kilku dużych zakładów pracy, na czele z elektrownią, uwagi wymagają lokalna przedsiębiorczość i oferta inwestycyjna, do wykorzystania są szanse, które dają urodzajne tereny wiejskie i atrakcyjne turystycznie położenie gminy. Oceniając dzisiejszy wygląd gminy należy wspomnieć, że w zakresie możliwości rozwoju infrastrukturalnego Kozienice startowały „z miejsca wyżej” niż inni. Obecność elektrowni i wpływy z podatków CIT i PIT zasilające w dużym stopniu gminny budżet wpłynęły na skalę i rodzaj inwestycji.

W mijającym 30-leciu kolejnym, ważnym wydarzeniem było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Otworzyło to drogę do dofinansowania inwestycji z funduszy europejskich.

W Kozienicach z udziałem środków unijnych rozbudowano m.in. sieć wodno-kanalizacyjną, zagospodarowano osiedle Polesie czy wsparto kosztowną budowę Centrum Kulturalno-Artystycznego. Część możliwości, które miały Kozienice w zakresie pozyskiwania środków została wykorzystana, teraz niestety dużych funduszy unijnych już w zasadzie nie ma, dlatego intensywnie zabiegam o wszelkie zewnętrzne środki, które mogą odciążyć budżet gminy, a jednocześnie generować jej rozwój i służyć mieszkańcom.

Samorządowe plany na kolejne lata?

- Samorząd to przede wszystkim ludzie, mieszkańcy i o tym zawsze powinniśmy pamiętać. Wraz ze zmieniającymi się czasami, postępem technologicznym i cywilizacyjnym, a także zmianami wewnętrznymi (np. migracja) ciągle pojawiają się nowe wyzwania, którym na co dzień musimy sprostać. Działamy i wypełniamy wolę jako reprezentanci wspólnoty wybrani w wolnych wyborach. Jestem jednak przekonany, że jedynie wspólny wysiłek i zaangażowanie ze strony całej wspólnoty mogą przynieść oczekiwane przez nas wszystkich zmiany i pożądane rezultaty. Dlatego będę zabiegał, aby idea samorządności, na każdej ze swych płaszczyzn się rozwijała, a mieszkańcy mieli poczucie, że są gospodarzami miejsca, w którym żyją i chcą je zmieniać. Plany, które od początku kadencji wdrażamy, zapowiadają że najbliższe lata będą bardzo intensywnie dla rozwoju gminy Kozienice. Wszystko po to, aby mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej, a Kozienice stały się miejscem idealnym na szczęście.

Urząd Miejski w Kozienicach
ul. Parkowa 5, 26-900 Kozienice

tel. 48 611 71 00
fax (48 614 20 48
e-mail: urzad@kozienice.pl

By żyło się lepiej… 30 – lecie kozienickiego samorządu
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3