Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Caritas Radom. Będzie żywność dla potrzebujących i pomoc dla chorej dziewczynki

Janusz Petz
- Musimy zrobić wszystko, aby pomoc dla regionu radomskiego została u nas w pełni wykorzystana - mówi Anna Głogowska z Banku Żywności w Radomiu, obok szef banku Krzysztof Sokołowski.
- Musimy zrobić wszystko, aby pomoc dla regionu radomskiego została u nas w pełni wykorzystana - mówi Anna Głogowska z Banku Żywności w Radomiu, obok szef banku Krzysztof Sokołowski. Fot. Tadeusz Klocek
Radomska Caritas oraz Bank Żywności w Radomiu organizują nowe akcje pomocy żywnościowej.

Osoby i rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji rodzinnej, dotknięte ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością długotrwałą lub ciężką chorobą będą mogły liczyć na wsparcie ze strony takich organizacji jak Bank Żywności w Radomiu oraz Caritas Diecezji Radomskiej.

Nie tylko dożywianie

Już w sierpniu ruszyła kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa w latach 2014-20 współfinansowana z pieniędzy unijnych. W ramach tego programu Radomski Bank Żywności przyjmie do swoich magazynów 1289 ton produktów żywnościowych, a pomocą zostanie objętych w regionie radomskim 25 532 osób za pośrednictwem 50 partnerskich dla banku organizacji, w tym Caritas Diecezji Radomskiej. Organizacje partnerskie będą odbierały z banku produkty i przekazywały je uprawnionym podopiecznym. Lista produktów jest precyzyjnie określona, wiadomo też ile dostanie każda uprawniona osoba. W sumie do każdego uprawnionego trafi 50,45 kilograma produktów.

- W ramach tego programu przekazywanie żywności nie jest takie same do jakiego podopieczni ośrodków pomocy społecznej przyzwyczaili się. Oprócz kryterium dochodowego obliguje nas trudna sytuacja rodzinna - powiedziała na konferencji prasowej w radomskiej Caritas Anna Głogowska z Banku Żywności w Radomiu. Dodała, że organizatorom nie chodzi tylko o to by dostarczyć podopiecznym „kromkę chleba”. - Chodzi nam o to, aby osoby, które są w trudnej sytuacji nie tylko nakarmić, ale wyciągnąć ich z tej trudnej sytuacji, otoczyć sympatyczną opieką - powiedziała Anna Głogowska.

Bank Żywności ma też prowadzić działania towarzyszące. Wśród nich są szkolenia, spotkania, na których mówi się między innymi o takich kwestiach jak umiejętność przechowywania żywności, racjonalnym wykorzystaniu produktów, kulinaria. Są też warsztaty na temat jak gospodarować budżetem domowym, jak dostosować dietę w różnych grupach wiekowych.

- Na warsztatach podopieczni mają się nauczyć jak robić zakupy, jak zdrowo dobierać produkty. Udział w tych działaniach nie jest obowiązkowy - zastrzega Anna Głogowska. Szefowie Banku Żywności są przekonani, że uda się wykorzystać cały limit pomocy żywnościowej przeznaczonej dla regionu, choć brakuje jeszcze organizacji, które chciałyby się zająć dystrybucją żywności. Miejsca, gdzie brakuje organizacji chcących włączyć się w akcję to między innymi Szydłowiec i Przysucha.

Kromka chleba

Akcję „Kromka chleba dla sąsiada” realizuje z kolei Caritas Diecezji Radomskiej.

- Jest to akcja mająca na celu konkretnie wesprzeć w przeżywaniu codzienności osoby starsze i samotne oraz uwrażliwić społeczeństwo na ich los - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor radomskiej Caritas ksiądz Robert Wójcik. W dniu 19 września w godzinach od 15 do 20 w sklepach sieci Biedronka zostanie zorganizowana zbiórka żywności. Darczyńcy proszeni są o przekazywanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych do przechowywania, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy. Zebrana żywność będzie przeznaczona na przygotowanie paczek osobom starszym i samotnym pochodzącym z terenu diecezji. Dodatkowo w dniach 22-23 września będzie zorganizowana zbiórka pieniędzy na ten cel w Galerii Słonecznej w Radomiu.

Pomóżmy 5-letniej Zuzi

Caritas Diecezji Radomskiej włącza się w akcję zbiórki pieniędzy na rzecz leczenia 5 - letniej Zuzi Musiałek.
Zuzia od urodzenia ma wrodzoną wadę stóp: tak zwane stopy serpentynowe. - System ochrony zdrowia pozostawił nas samych sobie. Jeździliśmy do wszystkich możliwych klinik i specjalistów, aż wreszcie trafiliśmy do doktora Marka Napiętka w Poznaniu, który bardzo cierpliwie i wyczerpująco wyjaśniał nam na czym polega problem Zuzi i jak można spróbować zmienić coś na lepsze. Zdecydował się przeprowadzić operację naszego dziecka - powiedział podczas konferencji prasowej w radomskiej Caritas Marcin Musiałek, ojciec dziewczynki.

Zabieg, który ma być przeprowadzony w najbliższym czasie gwarantuje, że z wiekiem stopy Zuzi będą się rozwijały w sposób prawidłowy. Operacja ma kosztować 20 tysięcy złotych. Na rzecz chorej Zuzi już 7 października odbędzie się koncert charytatywny Mietka Szcześniak az zespołem. W trakcie koncertu odbędzie się licytacja radomskich i nie tylko artystów plastyków. Bilety w cenie 35 złotych można kupować w Łaźni w Radomiu i w siedzibie Caritas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie