Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przerywa ciszę i zaprasza na dwie nowe interesujące wystawy

Barbara Koś
Fragment wystawy Danki Jarzyńskiej "Impuls" w Galerii "Kaplica".
Fragment wystawy Danki Jarzyńskiej "Impuls" w Galerii "Kaplica". Centrum Rzeźby Polskiej
W sobotę, 16 stycznia, w Centrum Rzeźby Polskiej zostaną zaprezentowane dwie nowe wystawy. "Chwila przed katastrofą" autorstwa Krzysztofa Franaszka oraz "Impuls" Danki Jarzyńskiej.

-Oficjalny wernisaż wystawy "Chwila przed katastrofą" Franciszka Franaszka z uwagi na sytuację epidemiczna zaplanowany jest na dzień 13 lutego 2021, o godzinie 14. w Galerii "Oranżeria" - mówi Paweł Czyż, specjalista ds. Promocji Centrum - Liczymy na to, że sytuacja w kraju zmieni się na tyle, że będziemy mogli zaprosić zwiedzających do naszych przestrzeni galeryjnych. Do tego czasu postaramy się regularnie publikować materiały dotyczące wystaw oraz dokumentację fotograficzną.

"Chwila przed katastrofą" to wystawa najnowszych rzeźb i instalacji Krzysztofa Franaszka. Przedstawiony w Oranżerii zestaw prac spaja koncepcja zawarta w tytule. "Chwila przed katastrofą" ukazuje moment zatrzymania, sekundę, w której jeszcze nic się nie stało, ale jesteśmy pewni, że się wydarzy.

Prace ukazują skomplikowany, wieloelementowy stan emocjonalny, który zawiera w sobie strach przed destrukcją, ale i nadzieję na zmianę, zatrzymanie w oczekiwaniu, pełne sprzeczności odrętwienie.

Ostatnie wydarzenia na świecie: globalna pandemia, powrót nacjonalizmu to moment, w którym nie jest jasne w jakim kierunku podąża teraźniejszy świat.

Na wystawie zobaczymy rzeźby i obiekty przestrzenne charakteryzujące się zróżnicowaną formą. Abstrakcja geometryczna przenika się tu z organiką. W ramach cyklów pojawiają się systemy kompozycyjne, powtarzające się symbole, które tworzą całość formalną i koncepcyjną. Materiał rzeźbiarza to smoła, węgiel, sztuczny kamień, ceramika i drewno.

Artysta od 2006 pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Rzeźby na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.W swoich pracach nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu. Swoje dzieła prezentował w ramach dziesięciu wystaw indywidualnych, między innymi w Galerii LeGuern, Galerii Studio, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, uczestniczył w kilkudziesięciu pokazach zbiorowych i projektach w Polsce, Niemczech, Holandii, USA, Rosji, na Litwie, Ukrainie, w Bangladeszu i Indiach, w tym w New Museum New York, KunstMuseum Stuttgart, Nathional Art Gallery Dhaka.

Wystawa będzie czynna do 21 marca. Kuratorem jest dr hab. Maciej Aleksandrowicz, koordynatorką: Weronika Elertowska.

Wystawa Danki Jarzyńskiej "Impuls",znajduje się w Galerii "Kaplica".

Artystka tworzy formy, które mają skłaniać odbiorcę do koncentracji, wewnętrznego spotkania przede wszystkim ze sobą. W jej rzeźbach przeważają naturalne materiały: marmur, granit, brąz i drewno. Zderzanie materii i przestrzeń „pomiędzy” jest dla rzeźbiarki generatorem znaczeń. Można tu mówić o próbie mierzenia się z naturą, w dążeniu do równowagi między kreacją a destrukcją.

Danka Jarzyńska to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Association Internationale des Arts Plastiques. Pracuje głównie w klasycznych materiałach rzeźbiarskich: brązie, marmurze i granicie; tworzy także ceramikę i instalacje. Swoja twórczość określa jako minimalizm figuratywny. Szczególnie inspiruje ją rzeźba modernistyczna: Constantin Brăncuşi, Barbara Hepworth i Henri Moore.

Tworzy w swojej pracowni na Wyspie Sobieszewskiej. Od wielu lat jest aktywną członkinią lokalnej społeczności, działającą na rzecz jakości jej kultury, środowiska naturalnego i przestrzeni publicznej

Wystawa czynna będzie do 14 marca. Kuratorem jej jest Jarosław Pajek.

- W związku z obecną sytuacją zdecydowaliśmy również o przedłużeniu obecnej wystawy Tomasza Domańskiego "Pomniki Czasu. Retrospektywa" w Muzeum Rzeźby Współczesnej do 3 maja 2021 roku - mówi Paweł Czyż.

"Pomniki Czasu" mają charakter retrospektywnego, monumentalnego pokazu, autorskiej opowieści, podsumowującej niemal trzydziestoletni program artysty, którego idea oparta jest na utopijnej próbie plastycznego zwizualizowania czasu.

Wystawa powstała we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, producentem premierowej odsłony "Pomników Czasu" w Centrum Nauki i Sztuki, Stara Kopalnia w Wałbrzychu w 2019 roku oraz wydawcą monograficznej publikacji pod tym samym tytułem.

Wystawa jest również cały czas dostępna w postaci interaktywnego spaceru 3D - http://share.rzezba-oronsko.pl/domanski/

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie