Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przygotowuje dwie nowe wystawy choć daty wernisażu jeszcze niewiadome

Barbara Koś
Pipi,Ok- praca Petera Johanssona.
Pipi,Ok- praca Petera Johanssona. materiały Centrum Rzeźby Polskiej
Dwie nowe wystawy przygotowuje Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, choć daty wernisażu jeszcze niewiadome.

Pierwsza to organizowana w Galerii Oranżeria wystawa "Terapia narodowa" szwedzkiego artysty, Petera Johanssona.

- Jeden z najbardziej znanych szwedzkich artystów, od trzydziestu lat porusza w swojej twórczości wątki tożsamości narodowej i nacjonalizmu, a ostatnio także biograficzne - pisze kuratorka wystawy, Eulalia Domanowska.

- Nieustannie powraca do miejsca dzieciństwa i stwarzając obrazy Szwecji, ukazuje ich sztuczność, dekonstruuje utarte schematy, tworząc rzeźby, obiekty, fotografie, projekty performatywne o wyrazistej postmodernistycznej estetyce, czasami balansującej na pograniczu kiczu.

Peter Johansson z dużą dozą humoru, niejednokrotnie wykorzystując strategię prowokacji, pyta o kwestie nacjonalizmu i patriotyzmu w swoim kraju, choć poruszane przez niego zjawiska znajdujemy obecnie w całej Europie. Przypisana przez niego „terapia narodowa” dotyczy dziś nas wszystkich, a zjawiska ukazywane przez autora skłaniają do zastanowienia się nad obrazami konstruującymi pojęcie narodowości. Jak powstały? Jakie historie za nimi stoją? Dlaczego stały się symbolami danego kraju?

Symbole, łączone ze szwedzkim dziedzictwem narodowym takie jak: sauna, Pipi Pończoszanka, szwedzka kiełbasa Falu, tradycyjne wzory sztuki ludowej, koniki Dala, łosie i czerwone tradycyjne domy, często wykorzystywane w narodowych kampaniach reklamowych, są reinterpretowanymi przez Petera Johanssona zjawiskami kulturowymi.

Jego pierwsza wystawa w Polsce, pokazywana w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, prezentuje przekrój twórczości artysty i zawiera zarówno wybór starszych prac, jak i nowe, stworzone specjalnie na pokazy w Paryżu i w Polsce. Są to fotografie, filmy wideo, mobilne i dźwiękowe obiekty, instalacje, a także rzeźba plenerowa. Projekt jest współorganizowany z Instytutem Szwedzkim w Paryżu. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

Peter Johansson studiował m.in. na sztokholmskich prestiżowych uczelniach Konstfack - Uniwersytet Sztuk Użytkowych i Designu oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie. Od 1993 roku zajmuje się rzeźbą, instalacją, projektowaniem, sztuką performance i scenografią, a także projektami w przestrzeni publicznej.

Jego wystawy indywidualne pokazywane były w najlepszych ośrodkach sztuki w Skandynawii i na świecie, jak Moderna Museet i Kulturhuset w Sztokholmie, Wewerka Pavilion w Münster (Niemcy), Cable Project w Helsinkach, Kunsthall w Lund, Kunstmuseum Malmö, Watari Museum of Contemporary Art w Tokyo, Kunstsenter w Bergen (Norwegia); brał udział w kilkuset wystawach grupowych, m.in. Rauma Biennale 1998, Stenersenmuseet w Oslo, Narodowej Galerii w Bangkoku czy Biennale Sztuki w Argentynie. Reprezentowany przez Galerię Wetterling w Sztokholmie.

Druga wystawa" Wojsko obrony sztuki" otwarta zostanie w Galerii Kaplica. Jej autorem jest Horacy Muszyński.

Wojsko Obrony Sztuki (WOS, ang. Art Defenders Army) – ogólna nazwa artystycznych sił zbrojnych – to niezależna organizacja działająca na różnych terytoriach, niebędąca częścią struktury żadnego państwa.

Ich dewiza to: Sztuka nie obroni się sama (ang. Art will not defend itself). WOS (ang. ADA) nie zajmuje się tworzeniem prac artystycznych, a jedynie hołdem dla gotowych już dzieł i obroną wystaw.

W Galerii „Kaplica” zaprezentowana zostanie część zbiorów tematycznie związanych z oddziałami aktywnymi na terenie Polski. Podczas otwarcia wystawy odbędzie się pierwsza warta honorowa.

Kuratorem ekspozycji jest Leszek Golec.

Horacy Muszyński jest absolwentem multimediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat nagrody na festiwalu Młode Wilki 16 oraz Artystycznej Podróży Hestii 2017. Jego filmy pokazywane były m.in. na: 68. Cannes Film Festival (2015), Film Polska Berlin (2016), Szczecin European Film Festival (2016), Krakowski Festiwal Filmowy (2017). Głównym polem zainteresowań artysty są eksperymenty z pogranicza filmu i sztuki.

Otwarcie obu wystaw planowano na 18 kwietnia. W obecnej sytuacji termin otwarcia wystawy podany będzie w osobnym komunikacie.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie