Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na „Noc muzeów w biały dzień”

Barbara Koś
CRP
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w niedzielę, 23 maja, w godzinach od 12.00 do 19.00 na „Noc muzeów w biały dzień”.

Podczas Nocy Muzeów Centrum zaprasza do obejrzenia swoich wystawy. Najnowsza wystawa to prezentacja performatywna „Adolf Ryszka – prace w muzeum”.

Prezentacja zatytułowana „Adolf Ryszka – prace w muzeum” w Muzeum Rzeźby Współczesnej to nietypowa wystawa będąca hołdem oddanym wielkiemu polskiemu rzeźbiarzowi, a zarazem ukazanie rutynowych działań prowadzonych przez pracowników Muzeum Rzeźby Współczesnej związanych z przyjmowaniem dzieł sztuki do kolekcji.

Pokaz zaaranżowano w taki sposób, aby przedstawiane rzeźby ukazywały nie tylko dzieła wybitnego rzeźbiarza, ale i jego warsztat.

W centralnej części galerii znajdują się rzeźby przywiezione z pracowni mistrza. Część dzieł umieszczona jest w skrzyniach, część rozpakowana czeka na przekazanie muzealnikom do działań dokumentacyjnych. Wśród obiektów są szkice rzeźbiarskie, formy ceramiczne, dzieła z brązu, gliny i gipsu oraz narzędzia pracy i sprzęty pochodzące z pracowni artysty.

W galerii zaaranżowano stanowiska: inwentaryzatorki, konserwatorki dzieł sztuki, dokumentalistki i fotografa. Odwiedzający muzeum będą mogli porozmawiać na temat tajników pracy poszczególnych osób. Uzupełnieniem tych działań są filmy dokumentujące pracę w muzeum.

Ekspozycja pokazuje zarówno obiekty przekazane przez spadkobierców w depozyt Centrum Rzeźby Polskiej, jak i prace, które od wielu lat znajdują się w naszej kolekcji.

O godzinie 15.00 do 16.30 odbędzie się wykład o twórczości Adolfa Ryszki, który wygłosi Dorota Grubba.

Kuratorem wystawy "Adolf Ryszka – prace w muzeum" jest Jarosław Pajek.

Kolejna do zwiedzenia wystawa Ewy Marii Śmigielskiej "Follow the Dragon" czynna jest w Galerii Oranżeria, a także w orońskim parku i Pałacu Józefa Brandta do 11 lipca 2021.

Jest to tryptyk będący nową rzeźbą performatywną. Ewa Maria Śmigielska sięga po mityczną postać smoka, by opowiedzieć o rozumieniu czasu i przestrzeni, wzajemnym oddziaływaniu i sprzężeniu sił, przepływie energii.

Zaprezentowana instalacja składa się z neonowych rzeźb i obiektów porcelanowych, form plastycznych wykorzystanych do zdefiniowania zastanych miejsc na nowo i jednocześnie angażujących widzów do współtworzenia doświadczenia wykreowanego przez artystkę.

Podążając za tytułowym smokiem, odbiorca wchodzi w przestrzenie orońskiego Pałacu Brandta, parku i Galerii Oranżeria i jednocześnie odbywa mentalną podróż w czasie do źródeł kultury chińskiej, a także konfrontuje się z wyzwaniami stawianymi przez własną psychikę.

Trzy epizody i trzy odmienne przestrzenie składające się na instalację artystki łączy warstwa dźwiękowa skomponowana przez Wojtka Blecharza, jednego z czołowych polskich kompozytorów współczesnych.

W instalacji wyrażone jest drżenie, które pojawia się w człowieku, a które jest zapowiedzią zachodzących w nim zmian.

Tryptyk został zrealizowany przez Ewę Marię Śmigielską na zaproszenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Kuratorkami wystawy są Weronika Elertowska, Henryk Gac i Joanna Szymoniczek.

W Galerii Kaplica zrealizowana została instalacja "Nirbhaya"Moniki Weiss.

Monika Weiss to wybitna polsko-amerykańska artystka mieszkająca w Nowym Jorku.

Bezpośrednią inspiracją dla projektu Nirbhaya stały się dla artystki Brama Indii w New Delhi oraz Łuk Tryumfalny w Paryżu.

Odpowiedzią na symbolikę tych pomników poświęconych heroizmowi uczestników wojen jest sprzeciw artystki wobec ich statusu.

Weiss kładzie łuk na ziemi i redukuje jego skalę do wielkości sarkofagu. Kontekstem dla projektu Nirbhaya są dwa rodzaje opresji – kolonialny ucisk miasta (New Delhi) oraz dramatyczna historia Jyoti Singh, chociaż jak sugeruje Monika Weiss, Nirbhaya funkcjonuje również jako miejsce odrodzenia, refleksji i zachowania żywej pamięci.

Kuratorem wystawy jest Weronika Elertowska.

Centrum Rzeźby Polskiej zaprasza również do odwiedzania księgarni, w której dostępne są wydawnictwa Centrum Rzeźby Polskiej.

Wydarzenia odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym oraz z zachowaniem limitu osób mogących przebywać jednocześnie na sali.

Bilet wstępu do galerii podczas "Nocy Muzeów w biały dzień" – 1 złotych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie