Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na nowe, interesujące wystawy. Zobaczcie zdjęcia prac

Barbara Koś
Barbara Koś
Jedna z prac Aleksandry Liput. Inne prace tej artystki i innych artystów, których prace zobaczymy - na kolejnych slajdach.
Jedna z prac Aleksandry Liput. Inne prace tej artystki i innych artystów, których prace zobaczymy - na kolejnych slajdach. Centrum Rzeźby Polskiej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 25 czerwca, o godzinie 14, na dwie nowe interesujące wystawy.

Pierwsza udostępniona w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Oranżerii i Parku Rzeźby nosi tytuł "Materialna poetyka" a autorem jej jest Xawery Wolski. Kuratorem - Jarosław Lubiak. Data zakończenia - 4 września.

Wystawa Xawerego Wolskiego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest przekrojową prezentacją jego twórczości. Z rozległego dorobku wybrane zostały prace, w których punktem wyjścia dla poszukiwań jest ciało i materia.

Relacja między tymi dwoma żywiołami wytwarza różnorodne figury. Może to być ciało artysty i fizyczny wysiłek formowania gliny przy tworzeniu rzeźb, w których utrwalone zostają ślady ręki i palców.

Mogą to być obiekty otrzymujące formę ciała ludzkiego, jego fragmentu lub nawet poszczególnych organów. Może to być tunika stanowiąca swoisty negatyw, wspomnienie o ciele, które przeminęło. Wreszcie może to być ciężka materia uformowana w potężne obiekty — rzeźbiarskie ciała, których fizyczna obecność zdaje się być niewzruszona.

Z różnorodnością figur łączy się zróżnicowanie materiałów, faktur i tekstur, kolorów: gładka i lśniąca terakota, wypolerowany brąz, szorstka stal, miękki i ciepły papier czy ziarna roślin.

Odkrywanie zdolności materii do opierania się upływowi czasu jest jednym z głównych wątków twórczości Xawerego Wolskiego. Artysta przez swoje prace stwarza ślady tego oporu, a więc odciski tego, czemu udało się przetrwać. Nadaje im status reliktów, przez które konfrontuje się ze znikaniem, nicowaniem i przemijaniem. A ta konfrontacja jest głównym celem materialnej poetyki, którą rozwija w swojej sztuce.

Kolejnym elementem materialnej poetyki Xawerego Wolskiego jest różnorodność skali: począwszy od niewielkich przedmiotów mieszczących się w dłoniach, przez rzeźby o rozmiarach zbliżonych do ciała ludzkiego, a skończywszy na obiektach monumentalnych.

Wystawa obejmująca kilkadziesiąt prac prezentowana będzie w Muzeum Rzeźby Współczesnej, Galerii Oranżeria oraz parku, układając się w opowieść o poetyckim przetwarzaniu materii w oporze przeciw upływowi czasu.

Druga wystawa to „Morowe powietrze” Aleksandry Liput ,która prezentowana będzie w Galerii Kaplica do 21 sierpnia.

Kuratorka: Weronika Elertowska

Aleksandra Liput, artystka wizualna zajmującą się ceramiką, rzeźbą i instalacją, w swojej twórczości porusza tematy związane z lękiem, mechanizmami dziedziczenia traum, a także szeroko rozumianą duchowością i myśleniem magicznym. Jej prace, odnoszące się do utopijnego świata marzeń i pragnień, przywołują na myśl obiekty stworzone przez dawne plemiona, kojarzone z odprawianiem czynności o charakterze magicznym lub religijnym.

Na czas wystawy Kaplica staje się miejscem, w którym musimy skonfrontować się z własnym lękiem i uczuciem niepokoju.

Przestrzeń, która jeszcze do lat 80. XX w. dla mieszkańców okolicznych wsi pełniła funkcje sakralne, wypełnia czerwona łuna zwiastująca nieszczęście.

Wśród zachowanych elementów dawnego wnętrza – kropielnicy, ołtarza – znajdziemy szczęki z podwójnym szeregiem zębów, podwójne serce umieszczone tuż obok historycznych epitafiów, świadczące o obecności upiora, i węże wijące się wokół kopców usypanych z ziemi. Nadnaturalne, wykute w stalowej blasze kwiaty ruty przybierają formę postapokaliptycznych amuletów. Prace z jednej strony nawiązują do zwiastunów świadczących o nadciągającym morowym powietrzu, z drugiej natomiast wykorzystują symbole, które służyły do przeciwdziałania pojawieniu się plagi i przepędzeniu upiora.

„Morowe powietrze” to wystawa o wierzeniach, które choć częściowo zapomniane wciąż nosimy zinternalizowane w sobie. To także refleksja nad poczuciem zagrożenia, źródłami naszego lęku i osamotnienia. To wizualna opowieść o współczesnych rytuałach, które wykorzystujemy do radzenia sobie i oswajania niebezpieczeństwa, o pragnieniu zrozumienia i ujarzmienia otaczającego nas świata.

Zobaczcie niektóre prace, które będą wystawione w Orońsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie