Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na spotkanie z rzeźbiarką, Agnieszką Wach, przy jej wystawie w Galerii Kaplica

Barbara Koś
Autorka wystawy zastanawia się jakie jest „życie po życiu” materii? Jaki ma wymiar? Czy da się je zmierzyć narzędziem? - W moim życiu, przez lata, trumny funkcjonowały w sferze abstrakcyjnej jako zbiory fragmentów - przyznaje artystka.
Autorka wystawy zastanawia się jakie jest „życie po życiu” materii? Jaki ma wymiar? Czy da się je zmierzyć narzędziem? - W moim życiu, przez lata, trumny funkcjonowały w sferze abstrakcyjnej jako zbiory fragmentów - przyznaje artystka. CPR
Co dzieje się w warsztacie stolarskim po godzinach? Jak może wyglądać życie materii, z której wykonywane są obiekty rzemieślnicze? Co dzieje się z takimi obiektami w miarę upływu czasu? Na te i inne pytania w przestrzeni Galerii Kaplica szuka odpowiedzi Agnieszka Wach. Spotkanie z Agnieszką Wach, autorką wystawy "Māteriae" odbędzie się w niedzielę, 18 września, o godzinie 14 w Galerii Kaplica.

Wystawę Agnieszki Wach "Māteriae" otwarto 3 września. Teraz artystka opowie o swojej ekspozycji.

Jak sama mówi: Jestem rzeźbiarką. Mój ojciec jest stolarzem wyrabiającym trumny. W moim życiu, przez lata, trumny funkcjonowały w sferze abstrakcyjnej jako zbiory fragmentów: liczb, slangowych nazw, elementów geometrycznych, typów drewna.

Jestem obserwatorką powszednich czynności warsztatowych, które prowokują wiele pytań i rozważań filozoficzno-egzystencjalnych.

Trumny, traktowane jako przedmiot użytkowy, były naturalnym składnikiem życia osadzonym w naszej (wschodnioeuropejskiej) kulturze. Materiał warsztatowy, który służy do wykonania obiektu użytkowego – trumny, staje się w tej opowieści metaforą śmierci jako przekształcania. Próbuję podejrzeć procesy i bohaterów niewidocznych gołym okiem.

Postanowiłam podzielić się taką nietypową optyką i w ramach laboratorium warsztatowego podjęłam w 2017 roku u taty warsztat czeladniczy. W wyniku tej nauki i zmagań mojego mistrza z chorobą powstał cykl prac „Jestem spokojna”, traktujący o przemijaniu.

Postanowiłam pójść o krok dalej. Zastanawiając się nad tym: Jakie jest to „życie po życiu” materii? Jaki ma wymiar? Czy da się je zmierzyć narzędziem? Czy można je zaprojektować, zaprogramować, tak jak komórka programuje własną śmierć? I lawina pytań zdaje się nie kończyć, a ja próbuję nieśmiało ubrać w kształt niektóre odpowiedzi.

Agnieszka Wach pochodzi z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2012). Tworzy interdyscyplinarne projekty, rzeźbę traktuje jako bazę do eksperymentów przestrzennych i materiałowych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie