Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na trzy ekspozycje

Barbara Koś
W orońskim parku teraz doszła trzecia rzeźba :„velevet mind marble thoughts” Marleny Kudlickiej.
W orońskim parku teraz doszła trzecia rzeźba :„velevet mind marble thoughts” Marleny Kudlickiej. CPR
Będzie też inauguracja nowej rzeźby w parku.

Największa ekspozycja, zatytułowana „Przesunięcia. Pierwiastki performatywne w twórczości pracowników Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu” zostanie otwarta w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Będą to dzieła z pogranicza performansu i rzeźby, które cechuje szczególne uwrażliwienie na związek działania z powstałym lub wykorzystanym obiektem. Oszczędne formalnie prace, operujące uproszczoną, a przez to uniwersalną symboliką zapraszają widza do odkrywania dialogu, który tworzy się pomiędzy poszczególnymi realizacjami. W ten sposób wystawa, działając na widza jako całość sama nabiera cech performatywności.

Prace pokazują: Janusz Bałdyga, Robert Bartel, Jarosław Bogucki, Marta Bosowska, Sławomir Brzoska, Tomasz Drewicz, Rafał Górczyński, Łukasz Gruszczyński, Jacek Jagielski, Karolina Komasa, Rafał Kotwis, Danuta Mączak, Martyna Pająk, Kazimierz Raba i Dawid Szafrański.

Co w Oranżerii?

W Galerii Oranżeria pokazana będzie wystawa „Struktura bieli” Janusza Janczy.
Artysta od kilku lat rozwija koncepcję pasażu pomiędzy „formalistycznym zwrotem”, a elementami natury, nasyconymi romantycznymi treściami i zmysłowością. Wystawa przygotowana specjalnie do przestrzeni Oranżerii jest efektem poszukiwań artysty z ostatnich kilku lat.
Instalacja składa się z zestawu białych geometrycznych obiektów z PCV połączonych z artefaktami naturalnego pochodzenia.

Janusz Janczy (rocznik 1974) jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze. Jest pracownikiem naukowo - dydaktycznym na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie.

I wystawa w Kaplicy

W Galerii Kaplica zobaczymy wystawę „Ambiwalencja” Małgorzaty Kopczyńskiej.
Cykl prac pod wspólnym hasłem „Ambiwalencja” to rzeźby pokryte złotem, w nawiązaniu do klasycznej techniki polichromowania rzeźb.

- Nigdy nie nosiłam złotych ozdób - pisze w katalogu artystka. - Nie podobały mi się. Lecz złotem pokryte barokowe dynamiczne kształty zawsze budziły mój podziw. Ta ambiwalencja skusiła mnie do tego by stworzyć rzeźby, które oscylują pomiędzy pięknem, a dowcipem. Buntuję się złoconymi formami przeciwko tak obecnie cenionej nietrwałości, jednocześnie dążąc do lekkości przekazu.

Małgorzata Kopczyńska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w 1997 roku. Jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie.

Uroczystość w parku

Jeszcze jedno święto odbędzie się w parku. Jesienią pojawiły się już w nim dwie prace:multimedialna instalacja„Antypody”Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogali oraz „Królowa ”Maurycego Gomulickiego. Teraz doszła trzecia:„velevet mind marble thoughts” Marleny Kudlickiej. Nastąpi zatem uroczysta inauguracji tej rzeźby.
W roku 2019 w Oranżerii artystka pokazywała wystawę pod tym tytułem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie