Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wernisaż wystawy "Genealogia" Moniki Patuszyńskiej

bk
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wernisaż wystawy "Genealogia" Moniki Patuszyńskiej.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wernisaż wystawy "Genealogia" Moniki Patuszyńskiej. materiały CRP
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę, 23 października, o godzinie 14 na uroczysty wernisaż wystawy "Genealogia" Moniki Patuszyńskiej. Wernisaż oraz oprowadzanie autorskie rozpocznie się w Galerii Oranżeria

Jak pisze Anna Podsiadły, kuratorka wystawy, Monika Patuszyńska to artystka "uzależniona od porcelany." To twórczyni autorskiej metody odlewania z form gipsowych. Zafascynowana przemijaniem i wszystkim, co wiąże się z upływem czasu.

"Genealogia" opowiada historie o związkach i o pamięci, o składaniu z fragmentów skomplikowanych konstrukcji: dopasowywaniu, uwieraniu i trudnej sztuce zachowania równowagi. Patuszyńska to prowokatorka. Swobodnie bawi się konwencjami i formami. Interesuje ją dekonstrukcja form i dekonstrukcja znaczeń.

W obiektach, które tworzy pojawiają się znane nam elementy, które odziera z funkcji, zestawia w nowe konfiguracje i każe odgrywać im zupełnie nowe role.

Jej prace to kolaże elementów zapożyczonych z codzienności oraz doświadczeń zebranych podczas pracy w nowych miejscach i kulturach, przetworzonych przez artystkę, bo Patuszyńska to twórca-nomad. Tym razem artystka postanowiła przyjrzeć się historii swojej rodziny, sposobowi przenoszenia i dziedziczenia żalów i pretensji, narracjom rodzinnym, proporcjom faktów i zmyśleń, przeinaczeń i ubarwień.

Wystawa czynna będzie do 14 listopada 2021.

Monika Patuszyńska ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1999 roku. Była ostatnim projektantem Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” oraz ostatnim prezydentem Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”. Od 2009 jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki (AIC/IAC) z siedzibą w Genewie.

W latach 2014–2016 dyrektor artystyczna Institute of Design w Kielcach. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na całym świecie, między innymi, w Japonii, Chinach, Korei, Danii i Francji. Artystka pokazywała je na prawie 100 wystawach, w tym ponad 10 indywidualnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie