Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu w powiecie grójeckim drastycznie wzrosną. Podwyżki mogą być nawet czterokrotne. Gminy podejmują pierwsze kroki

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. Archiwum
Samorządy z powiatu grójeckiego są w trudnej sytuacji. Dotychczasowe ceny prądu drastycznie rosną, co tworzy bardzo duży problem wśród całej społeczności. Jak gminy poradzą sobie z podwyżkami?

Ceny prądu w powiecie grójeckim drastycznie wzrosną

Ludzie, przedsiębiorcy, ale również samorządy, muszą mierzyć się z ogromnymi podwyżkami cen. Nie tylko w sklepach musimy często płacić więcej za dany produkt, który niedawno kosztował kilka razy mniej. Chodzi również o prąd, którego cena drastycznie wzrosła. Z wysokimi kosztami energii muszą walczyć wszystkie gminy w powiecie grójeckim.

Problem wysokich cen za prąd dotknął przede wszystkim gminę Grójec, która jest największą gminą na terenie powiatu. Obecna stawka za prąd, która obowiązuję gminę do końca roku 2022 wynosi 50 groszy za kilowatogodzinę. Trwa przetarg na dostawę energii w roku 2023 roku, ale rokowania są trudne. Ceny jakie są proponowane przez dostawców to minimum około 1,70 złotych za kilowatogodzinę. Oznacza to trzy, a nawet cztery razy wyższe ceny. Jak informuje zastępca burmistrza gminy i miasta Grójec, Jarosław Rupiewicz, obecnie gmina płaci rocznie za koszty energii około 2 milionów złotych, co oznacza, że w przyszłym roku kwota ta może sięgać już 6, a nawet 8 milionów złotych. Gmina podjęła pierwsze kroki w celu oszczędności energii. Na jej terenie wciąż trwa modernizacja oświetlenia i jego wymiana na LED. Dodatkowo w porozumieniu z sołectwami przy ulicach zostały wyłączone co drugie latarnie. Nie dotyczy to oczywiście miejsc, w których światło jest koniecznie, między innymi skrzyżowań, przejść dla pieszych i innych miejsc wymagających dobrego oświetlenia.

Z podobnym problemem mierzy się gmina Nowe Miasto nad Pilicą. Jak informuje burmistrz gminy, Mariusz Dziuba dotychczasowe opłaty za prąd wynosiły rocznie około 700 tysięcy złotych. Tak samo zapowiada się faktura za rok 2022 roku. Gmina zaczęła się interesować ofertami na rok 2023. Według ustaleń wynika, że koszty energii wzrosną o około 300 procent. Oznacza to, że w przyszłym roku rachunki mogą przekroczyć już kwotę 2 milionów złotych. Aby zmniejszyć koszty na terenie gminy wciąż wymieniane jest oświetlenie na energooszczędne. Mimo nieporozumień ze spółką PGE, która twierdzi, iż latarnie są ich własnością, gmina Nowe Miasto nad Pilicą wymieniła je we własnych zakresie. Gmina podjęła też rozmowy z mieszkańcami na temat wyłączenia okresowego latarni w wyznaczonych regionach. Część z nich popiera ten pomysł, jednak są też tacy, którzy uważają, że czują się bezpieczniej przy włączonych latarniach i sprzeciwiają się temu pomysłowi. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą sołtysi, rada oraz burmistrz.

Problem podwyżek cen prądu sięga też mniejszych gmin. Gmina Jasieniec obecnie płaci za energię według obowiązującej umowy sprzed dwóch lat, ale są już plany na rok 2023. Jak informuje wójt gminy Jasieniec, Marta Cytryńska według planów ceny energii mają wzrosnąć aż o 308 procent. Na ten moment trudno jest oszacować, jaka będzie dokłada kwota faktury za prąd. Prace skarbnika nad nowym budżetem zaczną się w październiku. Wtedy będzie wiadomo, jakie są oszczędności gminy i jak poradzić sobie z problemem. Na ten moment gmina wymienia oświetlenie na LED. Na ten moment już 2/3 gminy posiada latarnie energooszczędne. Planowane są też inne działania.

- Pracujemy nad porami zapalania latarni, żeby je korzystnie skorygować. Na ten moment jest za wcześnie, żeby mówić więcej na ten temat, ale na pewno zaplanujemy jakieś kroki

- mówiła Marta Cytryńska, wójt gminy Jasieniec.

Podobnie sytuacja z cenami energii wygląda w gminie Błędów. Władze są świadome poważnej sytuacji i wzrostu kosztów za prąd. Obecnie gmina czeka na faktury za energię, dzięki którym będzie miała ogląd na całą sytuację.

- Wszystko będzie zależeć od tego jak będzie się kształtować rzeczywistość i sytuacja. Na ten moment trudno cokolwiek powiedzieć

- informował wójt gminy Błędów, Mirosław Jakubczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie