Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceramika najbliższa ciału

Mateusz BARAŃSKI [email protected]
Waldemar Kotwica prezentuje różnicę między systemami muszli klozetowych: z lewej model poziomy z prawej model pionowy.
Waldemar Kotwica prezentuje różnicę między systemami muszli klozetowych: z lewej model poziomy z prawej model pionowy. Dawid Łukasik
Myli się ten, komu wydaje się, że wybór miski ustępowej to przysłowiowa bułka z masłem. Biel ceramiki różni się odcieniami. Producenci dostarczają mnóstwo rozwiązań na które ciężko się zdecydować, a rozpiętość cen jest ogromna.

Być może kupno WC to wstydliwy temat, ale prędzej czy później każdy będzie musiał się z nim zmierzyć. Udając się do sklepu trzeba mieć minimum wiedzy, na podstawie której sprzedawca wskaże nam poszukiwany produkt. Oto wskazówki, które pozwolą uniknąć rumieńców i zaoszczędzić czas.

Odpływ ma znaczenie

Zanim wybierzemy się na zakupy, sprawdźmy jaki mamy odpływ, czyli odejście kanalizacyjne. - Dawniej odnośnie odpływu operowaliśmy dwoma pojęciami - warszawski i poznański. Dziś używamy terminów pionowy bądź poziomy. I tak, jeśli podejście zostało wykonane w podłodze, wybieramy miskę typu warszawskiego, czyli z odpływem pionowym. Jeśli podejście znajduje się w ścianie, potrzebna jest miska typu poznańskiego - z odpływem poziomym - tłumaczy Waldemar Kotwica, kierownik działu sanitarnego z kieleckiego NOMI.

W przypadku odpływu pionowego koniecznie zwróćmy uwagę na jego odległość od ściany. Sedes musimy umieścić w miejscu, gdzie stał poprzedni. Wybierając miskę typu kompakt, sprawdźmy jej wymiary. Szczególnie zbiornika na wodę, jego szerokość może okazać się większa bądź mniejsza od odległości odpływu w stosunku do ściany i wtedy albo montaż takiej miski może okazać się niemożliwy, albo zbiornik będzie zbyt odstawać od ściany.

- Nie ma problemu w wariancie poziomym. Miskę możemy usytuować w dowolnym kierunku. Pomocą służy tu rura wykonana z tworzywa PCV o jednolitym lub harmonijkowym kształcie - mówi Waldemar Kotwica.

Kompakt, a może stelaż?

Czas skupić się na estetyce. Rynek całkowicie zdominowały miski typu kompakt oraz podwieszane.
- Miski kompaktowe są zintegrowane ze spłuczką. Konstrukcja miski jest tak zaprojektowana, by w tylnej jej części osadzić spłuczkę. Tutaj również ważny jest rozmiar spłuczki - od standardowych, po bardzo małe bądź płytkie. Coraz więcej osób szuka kompaktów jednolitych, mających jak najmniej zakamarków, w których mógłby gromadzić się kurz - tłumaczy Waldemar Kotwica.

Niemal każda spłuczka mocowana na kompaktach pozwala na oszczędność wody, za pomocą funkcji stop, gdzie pierwsze naciśnięcie przycisku do spłukiwania powoduje spuszczenie wody, drugie z kolei zatrzymuje lub za pomocą dwóch przycisków, z których jeden uruchamia spłukiwanie trzema, a drugi sześcioma litrami wody. Podobne rozwiązania stosowane są w miskach zawieszonych na ścianie.
- Najładniej prezentują się sedesy umieszczone na ścianie. Są też najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Ze ściany nie wystaje nic oprócz miski i przycisków do spłukiwania wody. Całość ukryta jest pod płytkami na stelażu przytwierdzonym do ściany. Ich ceny z roku na rok są mniejsze - mówi Waldemar Kotwica.

Coś dla oszczędnych

A co, jeśli nie interesuje nas wyszukana stylistyka i nowinki techniczne? Takie osoby z pewnością zainteresuje tradycja.

- Sedes i zamontowana wysoko na ścianie spłuczka, zwana popularnie górnopłukiem to już rzadko spotykana konstrukcja. Jednak równie dużą popularnością co kompakty i miski podwieszane cieszą się sedesy z dolnopłukiem, czyli spłuczką przytwierdzoną do ściany tuż nad miską. Głównie za sprawą ceny, bo taki zestaw nie kosztuje więcej jak dwieście złotych - dodaje Waldemar Kotwica.

Jeszcze o stylistyce

Biały białemu nierówny. Producenci ceramiki wytwarzają ją w jednym kolorze, jednak może się ona różnić odcieniem. Jeśli nie chcemy by nasz sedes wyglądał szaro, trzeba zwrócić na to uwagę.
Kolejna kwestia to kształt misek i spłuczek. W przypadku modeli zawieszanych interesuje nas jedynie ta pierwsza. Jeśli wybieramy kompakt, sprawa nieco się komplikuje. Droższe są wspomniane już modele jednolite bez zakamarków z maskowaniem odpływu włącznie. I wreszcie wygląd. Wydawać by się mogło, że tutaj nic się nie wykombinuje. Nic bardziej mylnego. Osoby, które lubią zaskakiwać oraz urządzać swe wnętrza nietypowo z pewnością zainteresuje linia ceramiki zwana retro.

Ceny

Najtańsza miska z dolnopłukiem to wydatek rzędu 160 złotych. Podobną cenę zapłacimy za najprostszy kompakt. Model z oszczędną spłuczką w trybie 3 i 6 litra znanego producenta kosztuje od około 299 do ponad 399 złotych. Za kompletny zestaw podtynkowy trzeba zapłacić około 900 złotych. Kompakt retro to wydatek nieco ponad 400 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceramika najbliższa ciału - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie