Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz zrobić badania? O tym, czy dostaniesz skierowanie, decyduje tylko lekarz

/wit/
- Zdarza się, że pacjenci nagminnie życzą sobie na przykład badania cholesterolu. Nie mają konkretnych podejrzeń co do jego podwyższonego poziomu i dolegliwości z tym związanych, ale chcą badania tak na wszelki wypadek – tłumaczy Jadwiga Szczerbinka, lekarz internista z przychodni "Ustronie” w Radomiu.
- Zdarza się, że pacjenci nagminnie życzą sobie na przykład badania cholesterolu. Nie mają konkretnych podejrzeń co do jego podwyższonego poziomu i dolegliwości z tym związanych, ale chcą badania tak na wszelki wypadek – tłumaczy Jadwiga Szczerbinka, lekarz internista z przychodni "Ustronie” w Radomiu. Fot. Marcin Skorupa
Nie możesz doprosić się lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania? Nic w tym dziwnego, bo tu też obowiązują limity wynikające z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazuje się, że coraz częściej mamy problem z uzyskaniem skierowania na badanie krwi, sprawdzające na przykład poziom cholesterolu czy poziom hormonów tarczycy. Rzadkością jest też skierowanie na prześwietlenie płuc, na które kiedyś wszyscy musieli zgłaszać się obowiązkowo. To ostanie jest zbyt drogie i zlecane zwykle, gdy w grę wchodzą poważne stany.

Czy pacjent może domagać się od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej konkretnych badań by sprawdzić swój stan zdrowia?

- Tylko lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badań diagnostycznych- mówi Agata Sochaczewska, z Biura Prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Lekarz decyzję o leczeniu, a więc także badaniach podejmuje w oparciu o kryteria medyczne. Często badania ustala po szczegółowym wywiadzie z chorym.

- Zdarza się, że pacjenci nagminnie życzą sobie na przykład badania cholesterolu. Nie mają konkretnych podejrzeń co do jego podwyższonego poziomu i dolegliwości z tym związanych, ale chcą badania tak na wszelki wypadek - tłumaczy Jadwiga Szczerbinka, lekarz internista z przychodni "Ustronie" w Radomiu.

Każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej ma wykaz badań diagnostycznych, które powinny być zlecane przez zatrudnionych w niej lekarzy, by mogli rzetelnie leczyć. Pacjent może poprosić o taki wykaz. Znajdują się na nim na przykład najprostsze badania krwi i te poważniejsze. Chodzi o określenie poziomu potasu, glukozy, cholesterolu, żelaza, glukozy. Uwzględnione są też badania mikrobiologiczne jak wymaz z gardła, posiew moczu a także: badanie EKG, USG jamy brzusznej, zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej, przeglądowe jamy brzusznej, zatok i czaszki.

-Pacjent powinien być świadom, tego co mu się należy korzystając z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia, ale nie może domagać się skierowania na badania bezpodstawnie, bo mógłby tego nadużywać - mówi Agata Sochaczewska.

W kontraktach przychodnie mają zaznaczone, ile pieniędzy, które otrzymują na leczenie, powinny przeznaczać na badania, dlatego niekiedy tak oszczędnie lekarze kierują na nie swoich pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie