Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cicha pomoc dla Straży Miejskiej. Efekty akcji są znakomite

/MAR/
Dzięki elektronicznym wiadomościom od pasażerów, od początku grudnia strażnicy miejscy z sekcji patrolowo-interwencyjnej zatrzymali kilku sprawców wykroczeń w autobusach.
Dzięki elektronicznym wiadomościom od pasażerów, od początku grudnia strażnicy miejscy z sekcji patrolowo-interwencyjnej zatrzymali kilku sprawców wykroczeń w autobusach. Tadeusz Klocek
Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w autobusach komunikacji miejskiej.

Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu:

- Sprawcy wykroczeń są bardzo zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy w autobusach. Apelujemy o wysyłanie wiadomości SMS pod numer: 604-345-986. Taka bezpieczna forma zgłoszenia interwencji niejednokrotnie może uratować komuś życie.

Pasażerowie będący świadkami chuligańskich wybryków, narażeni na niebezpieczeństwo, wysyłają SMS-y do dyżurnego Straży Miejskiej. Od początku grudnia funkcjonariusze otrzymali piętnaście takich zgłoszeń.

Dzięki wiadomościom przekazanym przez pasażerów, mundurowym udało się zatrzymać na gorącym uczynku sprawców kilku wykroczeń. Wszyscy byli zaskoczeni wizytą strażników, przez których zostali rozliczeni za występki.

RÓŻNE INTERWENCJE

Pasażerowie skarżą się najczęściej na osoby pijące alkohol, które słuchają głośno wulgarnej muzyki z telefonów w autobusach oraz agresywnie zachowują się w stosunku do pozostałych podróżnych.

- Poprzez wiadomości SMS pasażerowie powiadamiają nas również o osobach nietrzeźwych, które zasypiają wewnątrz wozów - informuje Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu.

BEZPIECZNA FORMA

Ze względu na spory hałas, a przede wszystkim obawę świadków przed sprawcami różnych wykroczeń lub przestępstw, w autobusach nie ma możliwości wyjęcia telefonu i przekazania interwencji dyżurnemu w tradycyjny sposób.

- Stworzyliśmy dlatego taką formę kontaktu z dyżurnym, która jest niezwykle prosta i zrazem bezpieczna dla pasażera zgłaszającego interwencję w trakcie jazdy autobusem - mówi Piotr Stępień.
CHWALĄ POMYSŁ

O bezpiecznej formie zgłoszenia interwencji informują pasażerów umieszczone na szybach autobusów i wiat przystankowych naklejki oraz plakaty. Akcja podoba się większości radomian i przewoźnikom obsługującym linie.

- Każdego roku wydajemy ponad 100 tysięcy złotych na naprawy zniszczeń w autobusach. Staramy się ograniczyć skalę tego zjawiska montując kamery w pojazdach - mówi Leszek Lach, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Szef miejskiej spółki ma nadzieję, że opisywana akcja poprawi bezpieczeństwo kierowców oraz pasażerów. - Należy jednak pamiętać, że efekty zależą od świadków chuligańskich wybryków, którzy nie powinni być bierni - dodaje Leszek Lach.

Jak wezwać patrol?

W treści SMS-a wysyłanego na numer interwencyjny 604-345-986 należy zamieścić pięć najważniejszych informacji: numer linii autobusowej, w której się znajdujemy; numer boczny autobusu (widnieje on również wewnątrz, na przodzie i na tyle pojazdu); przystanek, na którym się znajdujemy bądź do którego się zbliżamy; kierunek jazdy autobusu; typ zagrożenia, jakie zauważyliśmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie