Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wystawa dokumentalna w Iłży

/inia/
Na wernisażu wystawy uczestnicy wysłuchali prelekcji pracowników Pionu Edukacji Publicznej IPN Delegatura w Radomiu. Od lewej: Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski. Na zdjęciu z Krzysztofem Kozerą, dyrektorem iłżeckiego Domu Kultury.
Na wernisażu wystawy uczestnicy wysłuchali prelekcji pracowników Pionu Edukacji Publicznej IPN Delegatura w Radomiu. Od lewej: Krzysztof Busse i Arkadiusz Kutkowski. Na zdjęciu z Krzysztofem Kozerą, dyrektorem iłżeckiego Domu Kultury.
Unikalne fotogramy dokumentów, map, rejestrów ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Delegatura w Radomiu można oglądać na wystawie dokumentalnej w Galerii Iłżeckiego Domu Kultury.

Ekspozycja dotyczy historii działań podziemia w regionie radomskim w latach 1946-1952 i nosi tytuł: "Bić się do końca - Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim".

Podczas wernisażu wystawy, który odbył się w 19 października uczestnicy wysłuchali prelekcji pracowników Pionu Edukacji Publicznej IPN Delegatura w Radomiu. - O żołnierzach wyklętych mówił redaktor Arkadiusz Kutkowski, a historię podziemia w regionie radomskim barwnie opisał redaktor Krzysztof Busse - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. - W wypowiedziach obu pracowników Instytutu Pamięci Narodowej sporo miejsca zajęły opowiadania o działaniach konspiracyjnych w dawnym powiecie iłżeckim.

Jak wynika z dokumentów był to jeden z aktywniejszych terenów działań niepodległościowych. Na tym terenie działali słynni bojownicy tacy jak podporucznik Tadeusz Zieliński pseudonim "Igła" oraz Aleksander Młyński "Drągal".

Opowiadania wzbogacone zostały też o osobiste wspomnienia o tamtych czasach uczestniczącego w otwarciu wystawy Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej "Szaracy" porucznika Kazimierza Szmita.

Podczas wernisażu odbyła się także projekcja filmu zrealizowanego przez Telewizję Polską w cyklu "Z archiwum IPN". Film prezentował postać księdza Stanisława Domańskiego zamordowanego przez Urząd Bezpieczeństwa w Starachowicach za podejrzenie o wspieranie działań konspiracyjnych na terenie dawnego powiatu iłżeckiego.

Wystawę można zwiedzać do połowy listopada w Domu Kultury w Iłży przy Osiedlu Staszica 13 w Iłży w dni powszednie w godzinach 9 - 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie