Ciekawy początek roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku....

  Ciekawy początek roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Będą aż trzy nowe wystawy oraz warsztaty dla dzieci

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Już pierwszej ekspozycji „Tu czy tam? poświęconej współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.
  1/4
  przejdź do galerii

  Już pierwszej ekspozycji „Tu czy tam? poświęconej współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.
  ©Centrum Rzeźby Polskiej

  Na interesujące wystawy zaprasza już za tydzień Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nie zapomniano także o najmłodszych.
  Pierwsza ekspozycja nosi tytuł „Tu czy tam? poświęcona jest współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci. Otwarta zostanie w Muzeum Rzeźby Współczesne w sobotę, 12 stycznia, o godzinie 14.

  To interaktywny projekt skierowany do młodego widza, mający w sposób wyjątkowy zachęcić go czytania. Przedstawia książkę jako piękny i intrygujący przedmiot kultury wizualnej. Wystawie towarzyszyć będzie atrakcyjny program edukacyjny złożony z lekcji, wykładów oraz autorskich spotkań z utalentowanymi polskimi ilustratorami i projektantami graficznymi.
  Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest ilustracja, jak powstaje i jaka jest jej rola w koncepcji książki obrazkowej. Młody widz będzie miał możliwość sprawdzić się jako ilustrator oraz utrwalić zdobytą wiedzę w specjalnym zeszycie z zadaniami.

  Autorami prac są artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska i Dawid Ryski.
  Kuratorem wystawy jest Ewa Solarz, koordynatorami ze strony Centrum Rzeźby: Anna Podsiadły i Henryk Gac.

  Podróż do miasta Hebron  Także w sobotę, w Galerii Oranżeria pokazana zostanie wystawa Tomasza Matuszaka ”Napalm travels. Discover true holy land”.
  ”Napalm Travels” to nazwa niecodziennego „biura podróży”, które zabierze widza do niegdyś wspaniałego miasta Hebron, położonego w południowej części Zachodniego Brzegu, od lat okupowanego przez Izraelskie Siły Obronne.
  Podczas tej „podróży” widz będzie miał możliwość zastanowienia się nad wieloma skomplikowanymi poziomami stosunków społecznych i konsekwencjami ludzkich działania, z powodu których cierpi dziedzictwo kulturowe i środowiskowe tego miasta.

  Tragiczny stan rzeczy w Hebronie został przedstawiony w projekcie z cyniczną ironią, jako propozycja idyllicznego celu podróży oferowanego osobom poszukującym spokoju i cukierkowych miejsc z turystycznych katalogów.

  Tak długo, jak to możliwe „biuro podróży” będzie istnieć poprzez promocyjne filmy wideo, zestawy wydrukowanych reklam, folderów i light-box’ów z aktualną dokumentacją zdjęciową z Hebronu.
  Kuratorem wystawy jest Leszek Golec.

  Dzieło wiecznie trwałe  Trzecia ekspozycja ”Perenne opus” Krzysztofa Rozpondka pokazana zostanie w galerii Kaplica. Poza cyklem „Perenne opus,”(dzielo wiecznie trwałe) zobaczymy też wybór kompozycji przestrzennych autora ,zrealizowanych w ramach innych serii.
  Wszystkie są abstrakcyjnymi bryłami ceramicznymi powstałymi jako efekt poszukiwania konsekwencji pomiędzy formą, a jej powierzchnią, jako wypadkowa istoty tworzywa i metody kształtowania, a także sposobu wypału.

  Prezentowane prace wykonane zostały przede wszystkim z mas szamotowych o urozmaiconej strukturze i barwie. Artysta często podkreśla, że niezwykle ważne są dla niego właściwości masy, jej struktura, sposób uzyskiwania barwy oraz sam wypał.
  Kuratorem wystawy jest Bogusław Dobrowolski.

  Będą warsztaty dla dzieci!  Już w sobotę, 12 stycznia, o godzinie 15,30, przy wystawie"Tu czy tam" odbędą się pierwsze warsztaty dla dzieci. - Bo mamy nadzieję, że tego dnia naszymi honorowymi gośćmi będą mali czytelnicy, miłośnicy książek i ilustracji - zapraszają organizatorzy.

  Tytuł warsztatów:"Lokomotive / IDEOLO ". Jest to książka opartą na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych i etycznych.
  - To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm czy antysemityzm - tłumaczą prowadzące warsztaty autorki książki: Małgorzata Gurowska oraz Joanna Ruszczyk.

  Warsztaty będą polegały na stworzeniu kontynuacji książki. Dzieci otrzymują arkusze z wydrukowanymi wagonami, takimi jak w książce, ale pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie i stworzenie kolejnych projektów rozkładówek książki. Inspiracją do pracy będą poruszone tematy dotyczące aktualnych kwestii społecznych i ekologicznych.

  Celem warsztatów jest wzbudzenie zainteresowania tematami, które często są traktowane jako zbyt poważne i trudne dla młodszych odbiorców, takich jak choćby tożsamość narodowa czy problem dyskryminacji; popularyzacja ekologii – uświadomienie o zagrożeniach ekologicznych współczesnego świata oraz promowanie postawy tolerancji religijnej, etnicznej i rasowej.

  Interesuje nas, jak dzieci postrzegają rzeczywistość, jaką mają wiedzę, wyobrażenia oraz jak reagują na fakty dotyczące aktualnych kwestii społecznych, politycznych, gospodarczych, ekologicznych.

  Oprócz prezentacji książki i wykorzystania jej motywu przewodniego – wagonu, zostanie pokazana animacja poklatkowa oparta na materiałach z książki.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Studniówki

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki| Zobacz kandydatów! [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia