Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawy początek roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Będą aż trzy nowe wystawy oraz warsztaty dla dzieci

Barbara Koś
Już pierwszej ekspozycji „Tu czy tam? poświęconej współczesnej polskiej  ilustracji dla dzieci towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci.
Już pierwszej ekspozycji „Tu czy tam? poświęconej współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci. Centrum Rzeźby Polskiej
Na interesujące wystawy zaprasza już za tydzień Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Nie zapomniano także o najmłodszych.

Pierwsza ekspozycja nosi tytuł „Tu czy tam? poświęcona jest współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci. Otwarta zostanie w Muzeum Rzeźby Współczesne w sobotę, 12 stycznia, o godzinie 14.

To interaktywny projekt skierowany do młodego widza, mający w sposób wyjątkowy zachęcić go czytania. Przedstawia książkę jako piękny i intrygujący przedmiot kultury wizualnej. Wystawie towarzyszyć będzie atrakcyjny program edukacyjny złożony z lekcji, wykładów oraz autorskich spotkań z utalentowanymi polskimi ilustratorami i projektantami graficznymi. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest ilustracja, jak powstaje i jaka jest jej rola w koncepcji książki obrazkowej. Młody widz będzie miał możliwość sprawdzić się jako ilustrator oraz utrwalić zdobytą wiedzę w specjalnym zeszycie z zadaniami.

Autorami prac są artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska i Dawid Ryski.
Kuratorem wystawy jest Ewa Solarz, koordynatorami ze strony Centrum Rzeźby: Anna Podsiadły i Henryk Gac.

Podróż do miasta Hebron

Także w sobotę, w Galerii Oranżeria pokazana zostanie wystawa Tomasza Matuszaka ”Napalm travels. Discover true holy land”.
”Napalm Travels” to nazwa niecodziennego „biura podróży”, które zabierze widza do niegdyś wspaniałego miasta Hebron, położonego w południowej części Zachodniego Brzegu, od lat okupowanego przez Izraelskie Siły Obronne.
Podczas tej „podróży” widz będzie miał możliwość zastanowienia się nad wieloma skomplikowanymi poziomami stosunków społecznych i konsekwencjami ludzkich działania, z powodu których cierpi dziedzictwo kulturowe i środowiskowe tego miasta.

Tragiczny stan rzeczy w Hebronie został przedstawiony w projekcie z cyniczną ironią, jako propozycja idyllicznego celu podróży oferowanego osobom poszukującym spokoju i cukierkowych miejsc z turystycznych katalogów.

Tak długo, jak to możliwe „biuro podróży” będzie istnieć poprzez promocyjne filmy wideo, zestawy wydrukowanych reklam, folderów i light-box’ów z aktualną dokumentacją zdjęciową z Hebronu.
Kuratorem wystawy jest Leszek Golec.

Dzieło wiecznie trwałe

Trzecia ekspozycja ”Perenne opus” Krzysztofa Rozpondka pokazana zostanie w galerii Kaplica. Poza cyklem „Perenne opus,”(dzielo wiecznie trwałe) zobaczymy też wybór kompozycji przestrzennych autora ,zrealizowanych w ramach innych serii.
Wszystkie są abstrakcyjnymi bryłami ceramicznymi powstałymi jako efekt poszukiwania konsekwencji pomiędzy formą, a jej powierzchnią, jako wypadkowa istoty tworzywa i metody kształtowania, a także sposobu wypału.

Prezentowane prace wykonane zostały przede wszystkim z mas szamotowych o urozmaiconej strukturze i barwie. Artysta często podkreśla, że niezwykle ważne są dla niego właściwości masy, jej struktura, sposób uzyskiwania barwy oraz sam wypał.
Kuratorem wystawy jest Bogusław Dobrowolski.

Będą warsztaty dla dzieci!

Już w sobotę, 12 stycznia, o godzinie 15,30, przy wystawie"Tu czy tam" odbędą się pierwsze warsztaty dla dzieci. - Bo mamy nadzieję, że tego dnia naszymi honorowymi gośćmi będą mali czytelnicy, miłośnicy książek i ilustracji - zapraszają organizatorzy.

Tytuł warsztatów:"Lokomotive / IDEOLO ". Jest to książka opartą na tekstach Juliana Tuwima, które zostały zestawione z faktami odnoszącymi się do współczesnych problemów gospodarczych, ekonomicznych, ekologicznych i etycznych.
- To odsłona Tuwima zaangażowanego, odważnego, bezkompromisowego w poruszaniu tak trudnych tematów, jak tożsamość narodowa, rasizm czy antysemityzm - tłumaczą prowadzące warsztaty autorki książki: Małgorzata Gurowska oraz Joanna Ruszczyk.

Warsztaty będą polegały na stworzeniu kontynuacji książki. Dzieci otrzymują arkusze z wydrukowanymi wagonami, takimi jak w książce, ale pustymi. Zadaniem uczestników będzie ich wypełnienie i stworzenie kolejnych projektów rozkładówek książki. Inspiracją do pracy będą poruszone tematy dotyczące aktualnych kwestii społecznych i ekologicznych.

Celem warsztatów jest wzbudzenie zainteresowania tematami, które często są traktowane jako zbyt poważne i trudne dla młodszych odbiorców, takich jak choćby tożsamość narodowa czy problem dyskryminacji; popularyzacja ekologii – uświadomienie o zagrożeniach ekologicznych współczesnego świata oraz promowanie postawy tolerancji religijnej, etnicznej i rasowej.

Interesuje nas, jak dzieci postrzegają rzeczywistość, jaką mają wiedzę, wyobrażenia oraz jak reagują na fakty dotyczące aktualnych kwestii społecznych, politycznych, gospodarczych, ekologicznych.

Oprócz prezentacji książki i wykorzystania jej motywu przewodniego – wagonu, zostanie pokazana animacja poklatkowa oparta na materiałach z książki.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie