Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężka sytuacja radomskiego "pośredniaka" w czasie epidemii koronawirusa. Zarażeni pracownicy i odłożone na 60 dni wizyty

jp
archiwum Echo Dnia
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przesunął o 60 dni wszystkie umówione wizyty interesantów. Urząd znalazł się w bardzo ciężkiej sytuacji, bo troje pracowników jest zarażonych koronawirusem, a z dnia przybywa coraz więcej zadań do wykonania.

Jeszcze w pierwszej połowie marca radomski „pośredniak” przeżył duży napływ osób rejestrujących się na bezrobociu, w tym również ludzi, którzy udzielali do Polski przed koronawirusem z krajów Europy Zachodniej.

Urząd bez interesantów

Urząd w końcu zamknięto dla interesantów, a wszelkie sprawy można załatwiać jedynie z wykorzystaniem wystawionej przed budynek skrzynki podawczej oraz drogą elektroniczną. Tymczasem okazało się, że aż troje pracowników zaraziło się koronawirusem. Do sanepidu dostarczono listę osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi i pracownicy ci czekają na decyzję o ewentualnym skierowaniu na kwarantannę. Tymczasem urząd ma coraz więcej pracy. Wiąże się ona nie tylko z rejestracją bezrobotnych, ale także obsługą osób, które popadły w tarapaty finansowe związane z epidemią.

Internet i poczta

Jak już informowaliśmy, w trudnej sytuacji znaleźli się na przykład ci, którzy otrzymywali pomoc z urzędu na tworzenie miejsca pracy, założenie mikrofirmy, zatrudniali stażystów. Każda z tych osób - zgodnie z zawartą umową - musi wypełniać konkretne zobowiązania, aby móc liczyć na umorzenie przekazanej przez „pośredniak” pomocy. Józef Bakuła, dyrektor Urzędu Pracy w Radomiu zapowiedział, że wypełnienie takich umów na mocy indywidualnych decyzji będzie odraczane na 2-3 miesiące.

Tymczasem urząd już przygotowuje się do wdrożenia pomocy dla firm, które wynikają z programu pomocy rządowej. Są to pożyczki, które będą mogły być umorzone, albo dofinansowanie do pensji, w przypadku gdy firma znalazła się w trudnej sytuacji. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z puli, którą urząd dostał na różne programy związane z aktywnymi formami zwalczania bezrobocia. Na razie ma być przesuniętych 6 milionów złotych, ale Rada Rynku Pracy, która decyduje o dystrybucji funduszy nie mogła zebrać się fizycznie, aby podjąć decyzję. Zapadnie ona po głosowaniu internetowym.

- Na 60 dni zostały odłożone wizyty, ale kwestie dotyczące rejestracji bezrobotnych można załatwić w całości drogą internetową, a w kwestii wydawanych zaświadczeń, albo dopełniania innych formalności będziemy kontaktować się drogą pocztową - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik radomskiego „pośredniaka”.

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie