Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie budowane w 2013 roku w Radomskiem?

Janusz PETZ [email protected]
Wizualizacja największej inwestycji ostatnich 30 lat w regionie i jednej z największych w Polsce, czyli nowego bloku energetycznego elektrowni spółki Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych koło Kozienic.
Wizualizacja największej inwestycji ostatnich 30 lat w regionie i jednej z największych w Polsce, czyli nowego bloku energetycznego elektrowni spółki Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych koło Kozienic. archiwum
W naszym regionie niewiele inwestycji: głównie budynki publiczne, drogi i nieliczne zakłady przemysłowe. Wszyscy życzyliby sobie odwrotnych proporcji.

Ekonomiści wieszczą kryzys w 2013 roku. Mimo to, w regionie będzie się wciąż sporo budowało. Niestety pod znakiem zapytania wciąż stoi realizacja wielu inwestycji, bez których nasz region nie może się już normalnie rozwijać.

Południe Mazowsza to jedno z miejsc w kraju, gdzie panuje największe bezrobocie. Kluczowe znaczenie ma więc budowa nowych zakładów i tworzenie miejsc pracy. Niestety, akurat inwestycji przemysłowych jest u w regionie jak na lekarstwo.

ZA PUBLICZNE PIENIĄDZE

Nowo realizowane w 2013 roku przedsięwzięcia gospodarcze to inwestycje wykonywane głównie za pieniądze publiczne lub z udziałem funduszy publicznych. To skutek zbliżającego się kryzysu, który każe prywatnym biznesmenom wstrzymywać się z inwestycjami lub realizacją nowych pomysłów.

W 2013 roku będzie trwać budowa nowego bloku energetycznego w Świerżach Górnych. Gigantyczna inwestycja ma skończyć się w 2017 roku. Pochłonie 6,4 miliarda złotych, da zatrudnienie podczas realizacji nawet 2,5 tysiąca pracowników, a podczas eksploatacji 300 osobom. Znacznie mniej, bo 100 milionów złotych ma kosztować rozpoczęta niedawno budowa nowej siedziby Fabryki Broni w Radomiu. Pieniądze wyłoży państwowa firma Bumar i państwowa instytucja Agencja Rozwoju Przemysłu.

KILKA NOWYCH FABRYK

Nowy zakład produkcyjny Zakładów Płytek Ceramicznych w Przysusze, który ma kosztować 60 milionów złotych i będzie otwarty w 2013 roku, to z kolei przedsięwzięcie prywatne, ale aż w 30 procentach sfinansowane z Funduszy Europejskich.

Biznes prywatny to więcej niż skromne inwestycje. Na radomskim Halinowie buduje się zakład Aplisens, a w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstają nowe hale firm Medicofarma i Trend Glass.

PUBLICZNE GMACHY

W Radomiu 31 lipca tego roku ma być natomiast gotowe nowe Archiwum Państwowe. Inwestycja pochłonie 9,2 miliona złotych. W maju ma być gotowa nowa siedziba Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Sprawdź jakie inwestycje drogowe będą w Radomiu w 2013 roku - TUTAJ

W najbliższych latach w mieście ma powstać szereg reprezentacyjnych obiektów. Tyle, że w większości przypadków w przyszłym roku będziemy oglądali jedynie rozgrzebane budowy. Na Obozisku ruszyła już budowa Sądu Okręgowego, ale wznoszenie wszystkich obiektów potrwa pięć lat.

Być może już w tym roku ruszy budowa Centrum Konferencyjnego Naczelnej Organizacji Technicznej. Według wstępnej koncepcji przy ulicy Struga ma powstać 15 - piętrowy wieżowiec, sale konferencyjne, w tym jedna na 1000 miejsc oraz co najmniej 3,5 - gwiazdkowy hotel.

DŁUGA DROGA KOLEJOWA

W tym roku rozpocznie się modernizacja trasy kolejowej numer 8 z Radomia do Warszawy. Rozpocznie skromnie, bo od przebudowy kilkukilometrowego odcinka torów i sieci trakcyjnej w Radomiu, a także peronów, wiat i innych obiektów kolejowych na stacji Radom. Ruszy też przebudowa trasy z drugiej strony, czyli od Warszawy do Warki. Te inwestycje mają być skończone do 2015 roku.

Najważniejszy odcinek z Radomia do Warki, gdzie będzie budowany drugi tor, ma być skończony najwcześniej w 2017 roku. Dopiero wtedy pociągi z Radomia do Warszawy będą jeździły na większej części trasy z prędkością 160 kilometrów na godzinę.

CZEKANIE NA "SIÓDEMKĘ"

Na ukończenie kilku strategicznych dla miasta tras drogowych trzeba będzie poczekać dłużej niż rok. Jest szansa na to, że już w tym roku ruszy budowa zachodniej obwodnicy Radomia, a także trasy numer 7 od Młodociana do granicy województwa mazowieckiego. Na zakończenie inwestycji tych inwestycji trzeba będzie poczekać jednak kilka lat.

Największe inwestycje w regionie

1. Blok energetyczny Enea Wytwarzanie - 6,4 miliarda złotych.

2. Modernizacja trasy kolejowej numer 8 z Warszawy do Radomia - 1,5 miliarda złotych.

3. Budowa zachodniej obwodnicy Radomia - około 500 milionów złotych.

4. Organizacja i funkcjonowanie do 2019 roku cywilnego portu lotniczego w Radomiu - 438,5 milionów złotych.

5. Budowa mostu na Wiśle w Solcu nad Wisłą - 209 milionów złotych.

6. Budowa obwodnicy południowej Radomia - 123,5 miliona złotych.

7. Nowa siedziba Fabryki Broni - 100 milionów złotych.

8. Zakład produkcyjny Zakładów Płytek Ceramicznych w Przysusze - 60 milionów złotych.

9. Budowa gmachu Sądu Okręgowego w Radomiu - 53,5 miliona złotych.

10. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu - 40,6 miliona złotych.

11. Zakład firmy Aplisens w Radomiu - 29,7 miliona złotych.

12. Centrum Kulturalno Artystyczne w Kozienicach - 25 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie