Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego u mam?

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Dłuższe urlopy macierzyńskie, tydzień tacierzyńskiego dla ojców. Trzeba też pamiętać o zaświadczeniu od lekarza do becikowego, które wynosi 1000 złotych.

Becikowe dla każdego, ale jeśli masz lekarza

Becikowe dla każdego, ale jeśli masz lekarza

Kilka miesięcy temu w Sejmie rozgorzała dyskusja na temat uzależnienia wypłaty becikowego od dochodów rodziny. Jednak nowych przepisów nie wprowadzono i nic nie wskazuje na zmiany po nowym roku. Po urodzeniu dziecka w ciągu roku trzeba zgłosić się do urzędu gminy, w której jest się zameldowanym i złożyć wniosek o becikowe dołączając do niego zaświadczenie, że pieniędzy nie dostało drugie z rodziców pracujące w kraju lub za granicą. Można liczyć na 1000 złotych dofinansowania, bez względu na wysokość dochodów.
Od początku listopada tego roku do otrzymania becikowego potrzebne jest także zaświadczenie od lekarza prowadzącego młoda matkę - musi potwierdzać trzy wizyty u lekarza, po jednej w każdym trymestrze ciąży.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy było sporo przymiarek co do zmian przepisów dotyczących młodych matek. Jednak wciąż są one pod pełną ochroną prawa, a po nowym roku mogą spodziewać się dłuższego urlopu macierzyńskiego.

Także młodym tatom po Nowym Roku będzie się należeć urlop, który będą mogli spędzić z maluchem w domu. Zmiany wprowadzone w przepisach nie ograniczają praw młodych rodziców, a wprost przeciwnie - idą im na rękę.

SPECJALNA OCHRONA
Kobieta, która dowie się o tym, że jest w ciąży powinna o tym jak najszybciej powiadomić pracodawcę. Ciężarna pracownica zatrudniona na czas nieokreślony chroniona jest przed zwolnieniem z pracy. Także panie zatrudnione na czas określony lub na okres próbny nabywają dodatkowych praw, bo jeżeli rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić po upływie trzeciego miesiąca ciąży, okres zatrudnienia przedłuża się do czasu porodu. Umowę z kobietą w ciąży można rozwiązać tylko w sytuacji likwidacji lub upadłości pracodawcy albo z przyczyn dyscyplinarnych.

Zgodnie z kodeksem pracodawca nie ma prawa zaproponować przyszłej mamie mniejszego wynagrodzenia za wykonywanie lżejszej pracy, bo wtedy przysługują jej dodatki wyrównawcze. Nie wolno jej pracować w systemie 12-godzinnym i na nocnych dyżurach. Pracodawca ma obowiązek zapewnić kobiecie w ciąży odpowiednie warunki pracy. Oznacza to, że nie może ona dźwigać ciężkich rzeczy czy siedzieć dłużej niż 4 godziny na dobę przy komputerze. Jeśli pracodawca nie jest w stanie zorganizować jej takich warunków, powinien zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy przy zachowaniu wynagrodzenia.

Ile macierzyńskiego?

Ile macierzyńskiego?

* po urodzeniu 1 dziecka - 20 tygodni
* po urodzeniu bliźniąt - 31 tygodni
* po urodzeniu trojaczków - 33 tygodnie
* po urodzeniu 4 dzieci - 35 tygodni
* po urodzeniu 5 lub więcej - 37 tygodni

W połowie roku rząd zaproponował ograniczenie tych przywilejów w stosunku do matek pracujących w urzędach, w których ma być znacznie okrojona kadra. Do tej pory nie weszła jednak w życie żadna nowelizacja ustawy ani rozporządzenie zmieniające ochronę przyszłych mam.

DŁUŻSZY MACIERZYŃSKI
Od nowego roku mamy będą mogły za to skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Będzie on udzielany jednorazowo, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego na pisemny wniosek pracownicy - składany w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania przez nią z tego dodatkowego urlopu. W 2010 i 2011 roku po urodzeniu jednego dziecka będzie do - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie - będzie do 2 tygodni dodatkowego wolnego, w 2012 i 2013 - do 4 tygodni, a w 2014 już 6 tygodni.

Później mama dziecka ma prawo do 3 lat urlopu wychowawczego, który trzeba wykorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat. Jest on jednak bezpłatny, ale wlicza się do stażu pracy (tylko osoby o niskich dochodach mogą starać się o specjalny zasiłek urlopowy w placówkach pomocy społecznej).

Jeśli mama wróci do pracy po urlopie macierzyńskim przysługują jej w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy dwie przerwy po 45 minut na karmienie dziecka. Ma także w roku dwa dodatkowe płatne dni wolne, tak zwanej opieki nad dzieckiem, aż do ukończenie przez nie 14 roku życia. Mama dziecka nie mającego 4 lat musi także wyrazić zgodę na wysyłanie jej w delegację, dodatkowe dyżury i prace po godzinach. Jeśli się nie zgadza, pracodawca nie może jej ich zlecić.

URLOP TEŻ DLA TATY
Od stycznia 2010 roku tydzień dodatkowego urlopu z racji urodzenia się dziecka będzie przysługiwał także świeżo upieczonym tatom. Ojciec będzie mógł wziąć wolne w dowolnym okresie w ciągu roku od dnia narodzin, ale jeśli go nie wykorzysta - urlop przepada. W 2010 roku będzie to dodatkowy tydzień wolnego, ale już 2011 roku - dwa tygodnie.

Obecnie ojcowie mają możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego, ale tylko w sytuacji, gdy matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni i zrezygnuje z pozostałej części urlopu. Wówczas to mężczyźni mogą przejąć na pozostały okres przysługującego mamom macierzyńskiego opiekę nad dzieckiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Co nowego u mam? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie