Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z budynkiem dawnego dworca PKS w Grójcu? Radni odrzucili projekt miejscowego zagospodarowania. Dlaczego?

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Fatalny stan niszczejącego od kilku lat budynku po dawnym dworcu PKS w Grójcu.
Fatalny stan niszczejącego od kilku lat budynku po dawnym dworcu PKS w Grójcu. Agnieszka Rudnicka
Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Grójcu, 30 sierpnia, samorządowcy podjęli uchwałę, odrzucającą zmianę planu miejscowego, która pozwoliłaby na remont szpecącego od lat obiektu - budynku po dawnym dworcu PKS. W ubiegłym roku Rada Miejska przyjęła jednak uchwałę intencyjną o o przystąpieniu do zmiany planu dla tego terenu. Skąd te dwie różne decyzje?

Budynek dworca autobusowego w Grójcu od pięciu lat mieści się w nowym miejscu, na działce znajdującej się nieopodal dawnego punktu, którą gmina przekazała w wieczyste użytkowanie Polskiej Komunikacji Samochodowej. Spór o stary budynek dworca trwa prawie od 2013 roku, a we wrześniu 2020 r. burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda, zgłosił na sesji Rady miejskiej projekt uchwały zmiany planu miejscowego dla dworca PKS. Taka uchwała intencyjna została przez większość radnych przyjęta.

Poczyniono więc dalsze kroki - dlaczego przerwane?

W lipcu przystąpiono do rozbiórki wykupionych budynków gastronomii znajdujących się w kolizji z przygotowywanym projektem rewitalizacji parku, a także z myślą o rewitalizacji budynku Grójeckiego Ośrodka Kultury.

- Poprzedni właściciele wykupionych lokali nie zamierzali remontować tych zniszczonych budynków, a co ważne, mieli służebność przejazdu od ulicy Laskowej do barów dla zaopatrzenia i obsługi, co dodatkowo nie pozwalało na bezpieczne zagospodarowanie przez gminę tego terenu - komentuje burmistrz Grójca, Dariusz Gwiazda.

30 sierpnia, na sesji Rady Miejskiej, radni niepodziewanie odrzucili jednak projekt remontu szpecącego budynku po PKS. - Poprzedni burmistrz, a obecny przewodniczący komisji budżetowej, Jacek Stolarski stwierdził przed sesją, że nie po to on tyle walczył z PKS o rozbiórkę dworca, aby teraz zmieniać plan i żeby ktoś miał się tam zajmować handlem, a nie transportem mieszkańców - przytacza opinię radnego obecny burmistrz, Dariusz Gwiazda. Wszak nowy budynek dworca już od pięciu lat istnieje nieopodal i dobrze funkcjonuje.

- To kolejna niezrozumiała dla mnie decyzja hamująca porządkowanie przestrzeni i rozwój naszej "Małej Ojczyzny". "Hamulcowymi" rozwoju i zmian po raz kolejny są moi oponenci, na czele z byłymi włodarzami - podsumowuje na profilu facebookowym burmistrz Grójca.

To miejsce miało się diametralnie odmienić

To niezwykle wartościowy teren w Grójcu, blisko znajduje się Grójecki Ośrodek Kultury, a także nieopodal - Ogródek Jordanowski. Pomysłowe zagospodarowanie tej działki wpłynęłoby korzystnie na estetykę i rekreację miasta. Dodatkowe obszary zieleni pozwoliłyby na dłuższe i przyjemniejsze spacery po centrum, a także zapewniły komfort podróżnym korzystającym z komunikacji PKS, oczekującym na swoje połączenie.

- Przystąpiliśmy do zmiany planu miejscowego, który powinniśmy uchwalić do sierpnia 2021 roku. W wyniku tego pojawia się duża ilość zainteresowanych tym miejscem przedsiębiorców, którzy chcą rozmawiać z PKS o inwestycjach na tej działce. Są to bardzo ciekawe propozycje i na pewno są w stanie diametralnie odmienić to szare miejsce - relacjonował z entuzjazmem włodarz Grójca jeszcze dwa miesiące temu.

Kawiarnia zamiast starej gastronomii

W starym budynku dworca, po zmianie planu i remoncie, według zapewnień PKS Grójec miała znajdować się cukiernia i kawiarnia.
Aby efektownie i ładnie zagospodarować działkę, należało najpierw zlikwidować dwa stare i niepotrzebne tu budynki gastronomiczne. Zostało to sprawnie przeprowadzone miesiąc temu (budynek starej Modrzewianki).

- Teren pomiędzy starym dworcem a Grójeckim Ośrodkiem Kultury zostanie wyrównany i zasadzimy tu dużo zieleni. Będą to miejsca przeznaczone do odpoczynku i relaksu, żeby na skraju parku, w starym budynku dworca otworzyć gustowną kawiarnię. Zainteresowana działalnością i wynajmem budynku od PKS Grójec jest między innymi firma PUTKA - opowiadał burmistrz.
Warto dodać, że gdy w ubiegłym roku Rada Miejska przyjęła uchwałę intencyjną o przystąpieniu do zmiany planu dla tego terenu, to Urząd Miejski poniósł wszystkie koszty opracowania planu urbanistycznego.

Na razie radni miejscy nie są w stanie nam udzielić komentarza. Czekamy na ich argumenty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto