Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zobaczymy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu? Plan wystaw na 2023 rok jest bardzo ciekawy

Barbara Koś
Plany wystawiennicze Elektrowni przedstawił Łukasz Rudecki, jej wicedyrektor do spraw artystycznych, podczas grudniowej konferencji prasowej.
Plany wystawiennicze Elektrowni przedstawił Łukasz Rudecki, jej wicedyrektor do spraw artystycznych, podczas grudniowej konferencji prasowej. Tadeusz Klocek
Bardzo interesujące polskie malarstwo współczesne zobaczymy w 2023 roku w Elektrowni przy ulicy Kopernika 1.

Już 10 lutego zaprezentowana zostanie wielka wystawa "Suma naszych pragnień" będąca pokazem prac trzech artystów: Dawida Czycza - "The United States of Happiness", Moniki Chlebek "Lato w zimie" oraz Wiktora Gałki - "Kwiaty w moim ogrodzie zakwitły, ich piksele pachną wyraźnie".

Dawid Czycz jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Leszka Misiaka. Debiutował w 2009 wystawą "Science &Fiction" w Galerii Zderzak w Krakowie. Jst finalistą 42. Biennale Malarstwa "Bielska jesień". Miał wiele wystaw indywidualnych, ma udział także w wielu wystawach grupowych w Polsce i za granicą.

Malarstwo Czycza określa się mianem jednej z charakterystycznych tendencji XXI wieku, tzw. nowego surrealizmu. Jego obrazy zyskały miano co najmniej niepokojących. Dziwne, oparte na nieposkromionej wyobraźni malarza prezentacje zawierają w sobie niepowtarzalny nastrój trudnej do określenia grozy. Pozornie znajome fragmenty dobrze znanej nam rzeczywistości, które artysta zawiera w swoich obrazach, przybierają osobliwą formę przejmujących zdarzeń.

Monika Chlebek to malarka i rysowniczka. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Józefa Czapskiego w Krakowie (2002-06). Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2006-11), dyplom uzyskała w pracowni prof. Leszka Misiaka.

Artystka zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i kolażem. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Wiktor Gałka studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Malarstwo. W 2021 roku uzyskał tytuł Najlepszego Dyplomu Roku za swoją pracę ,,Ciało jako pole napięć ideowych”. Początkowo zajmował się muzyką, z czasem sięgnął po rysunek, fotografię i malarstwo

W swoich obrazach podejmuje rozważania nad człowiekiem rozumianym jako forma. Wykorzystuje wątki transhumanistyczne, queer oraz gender studies, aby zastanowić się kim jest człowiek przyszłości i jaka jest jego tożsamość społeczna. Człowiek, który ulega ciągłym przemianom, którego fizyczność zaciera rozwój techniki i świata wirtualnego, którego ciało staje się syntetyczne i wolne od binarności płci.

Wystawa czynna będzie do 12 marca, a kuratorem ekspozycji jest Paweł Witkowski.

Norbert Delman - wystawa w Radomiu

Kolejna wystawa to "Grota" a autorem prac będzie Norbert Delman, rzeźbiarz i performer, twórca wideo, instalacji i grafik. Urodził się w 1989 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje.

Wystawa otwarta zostanie 24 marca i czynna będzie do 28 maja. Kuratorem wystawy jest Paweł Witkowski

"Wszystko widzę jako sztukę"

Na 1 kwietnia przygotowywana jest wystawa "Wszystko widzę jako sztukę", której kuratorką jest Ewa Solarz.

"Sport Games"

Dalsze plany to wystawa "Sport Games" czynna od 17 czerwca do 10 września, kuratorzy: Łukasz Rudecki, Paweł Witkowski, pokaz malarstwa Katarzyny Kukuły "Heil Smile! O tym jak uśmiechałam się, a było mi do płaczu", czynna od 22 września do 29 października ( kurator wystawy Paweł Witkowski) oraz prezentacja malarstwa Ryszarda Grzyba "W samym środku życia jest malarstwo", czynna od 29 września do 19 listopada, tu koordynatorem wystawy jest Mariusz Jończy.

Wystawa "Sport Games", zajmie przestrzeń całego budynku. Będzie to wystawa międzynarodowa o sporcie, ale także o tym, co dzieje się poza oficjalnym jego rozumieniem, z udziałem wielu artystów.

Pod koniec roku otwarta będzie wystawa Laureata Kompasu Młodej Sztuki, kurator wystawy Paweł Witkowski. Elektrownia ufundowała nagrodę w postaci wystawy indywidualnej dla laureata konkursu "Kompas młodej sztuki". Wygrał go Karol Paczek, nazwany już przez Andę Rottenberg "polskim Rembrandtem."

Będzie także wystawa Alicji Panasiewicz. "ś//ć," czynna od 1 grudnia, tu kuratorem wystawy jest Romuald Krzysztof Bochyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie