Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z padłą świnią lub krową? Zakopiesz, możesz stracić 11 tysięcy złotych

ES
Nie zakopuj padłego zwierzęcia - możesz zaszkodzić otoczeniu, ale i swojej kieszeni. Gospodarz, który chwyci za łopatę, powinien liczyć się z grzywną sięgającą od 3 do nawet do 11 tysięcy złotych.

Uczulamy - padlina może skazić wody gruntowe. Zgodnie z unijnymi przepisami, padłe zwierzęta należy utylizować. Kwota, jaką trzeba zapłacić, zależy od wieku i gatunku zwierzęcia. Można jednak liczyć na wsparcie - za specjalny system dopłat z budżetu państwa odpowiada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Za co ARiMR płaci w całości? Za zbiór i transport padłego: bydła, owiec, kóz, koni i świń. Pokrywa także w stu procentach koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz, które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE).

Jednak, w przypadku unieszkodliwienia padłych świń i koni (niezależnie od wieku) oraz bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia, mowa o dofinansowaniu w wysokości 75%.

O padnięciu danej sztuki przeżywacza należy poinformować powiatowego lekarza weterynarii.

TUTAJ znajdziesz maksymalne ceny jednostkowe w województwach oraz numery telefonów, pod którymi można zgłaszać odbiór padłych zwierząt.

Czas odgrywa niezwykle istotną rolę - zwłaszcza latem. Temperatura ma wpływ na tempo rozkładu. Przykre zapachy to jedno, ale ryzyko rozprzestrzeniania się insektów i gryzoni, to drugie. O tym, jak niebezpieczne są szczury w gospodarstwach, można mówić długo. Przykładowe zagrożenia to zanieczyszczanie i zjadanie paszy, ale również choroby takie jak trychinoza (włośnica), salmonelloza. Dodajmy, że przecież szczury rozmażają się w tempie błyskawicznym (samica wyprowadza 4 mioty rocznie, zazwyczaj rodzi siedem szczurów - w ciągu roku około dwadzieścia).

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Bywa że właściciele potężnych ferm decydują się na piece do utylizacji padłych zwierząt - świń, bydła bądź drobiu oraz odpadów poubojowych.

W ten sposób ich teren omijają obce auta, które - przy nieodpowiedniej dezynfekcji i fakcie, że objeżdżają różne gospodarstwa - mogą być ewentualnym źródłem chorób. Spalanie padliny zapewnia większe bezpieczeństwo biologiczne, ale trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwsza: wysokie koszty zakupu pieca, druga: uzyskanie odpowiednich zezwoleń, choćby decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Na to rozwiązanie decydują się zatem jedynie najwięksi gracze.

Przypominamy. O takich wydarzeniach jak urodzenie, kupno, sprzedaż, wywóz, ale i padnięcie czy utylizacja powinna dowiedzieć się Agencja. Nie musisz osobiście odwiedzać biura powiatowego, od końca listopada działa zmodyfikowany portal IRZplus - TUTAJ logowanie

Sprawdź:**Rolniku, możesz zarejestrować zwierzęta w ARiMR przez internet - portal IRZplus**

Afrykański pomór świń i aktualna sytuacja w Kujawsko-Pomorskiem:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić z padłą świnią lub krową? Zakopiesz, możesz stracić 11 tysięcy złotych - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie