Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covidowe wynagrodzenia. Dlaczego jedni dostają na kwarantannie 100 proc. pensji, a inni - 80 proc.?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W Polsce ponad 700 tys. osób jest objętych kwarantanną. Wielu z nich pracuje zdalnie z domu. Pojawiają się jednak wątpliwości, dotyczące wysokości wynagrodzenia za ten okres. Niektóre osoby zgłaszają, że za czas kwarantanny otrzymały niższą pensję – taką, jaka przysługuje w czasie choroby, czyli 80 proc. Z kolei inne mówią, że kwarantanna nie zmieniła ich pensji. Z czego wynikają te różnice? I jaką pensję powinna otrzymać osoba na kwarantannie?

Koronawirus w Polsce. Wynagrodzenia podczas kwarantanny

- Byłam na kwarantannie już dwa razy. Za te miesiące, w których ją miałam, obcięto mi pensję. Tymczasem czułam się dobrze i pracowałam zdalnie z domu. Dlaczego więc obcięto mi wynagrodzenie? Ta sprawa bulwersuje mnie, tym bardziej że mojej znajomej, która również pracowała zdalnie z domu na kwarantannie, nic nie obcięto. O co tu chodzi, czy doszło do jakiegoś nadużycia? - pyta internautka.

Zapytaliśmy o to prof. Monikę Gładoch, specjalistkę od prawa pracy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Okazuje się, że gdy pracownik jest skierowany na test lub została nałożona na niego kwarantanna, na internetowym koncie pracodawcy (Platformie Usług Elektronicznych ZUS) pojawia się na ten temat informacja. To sygnał dla kadr, aby naliczyć 80 proc. pensji – tak jak w przypadku zwolnienia lekarskiego. Tymczasem, jeśli zdrowie na to pozwala, możemy na kwarantannie pracować zdalnie. W takim przypadku przysługuje 100 proc. wynagrodzenia. Co zrobić, żeby kadry wyliczyły pełną wysokość?

- Pracownik najpierw musi uzgodnić z pracodawcą, że wykonuje pracę zdalną. Najlepiej, jeśli złoży w tej sprawie oświadczenie. Następnie pracodawca ma obowiązek powiadomić kadry, że pracownik na kwarantannie pracuje zdalnie i że należy mu naliczyć pełne wynagrodzenie – mówi nam prof. Monika Gładoch. - Fakt, że ktoś nie otrzymał całego wynagrodzenia, chociaż pracował, wynika prawdopodobnie z jakiegoś niedopatrzenia formalnego lub braku komunikacji z kadrami. Pracodawca nadzoruje pracę zdalną i przecież jest w stanie stwierdzić, że osoba na kwarantannie wykonuje obowiązki służbowe. A zatem powinien, w porozumieniu z pracownikiem, poinformować dział kadr.

Ważny jest tu jeszcze jeden element – szef musi wyrazić zgodę na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnie w okresie kwarantanny. Brak zgody oznacza nabycie przez pracownika prawa do świadczenia chorobowego.

- Obie strony muszą zaakceptować, że pracownik będzie pracował z domu podczas kwarantanny. Żadna ze stron nie może w tym względzie nic narzucić drugiej – dodaje prof. Monika Gładoch.

Trzeba też wskazać, że jeśli pracownik w czasie kwarantanny nie może pracować z uwagi na stan zdrowia, to przysługuje mu zasiłek chorobowy. Gdy pracownik zacznie już pobierać świadczenie chorobowe, to nie może podjąć w tym samym czasie pracy zdalnej. Nie może pobierać obu należności jednocześnie. W celu wypłaty chorobowego nie trzeba już potwierdzać żadnym oświadczeniem okresu odbywania kwarantanny (podczas którego pracownik nie pracuje).

- Co do zasady, przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, która jest spowodowana chorobą, pracownik ma prawo do tzw. chorobowego, które jest płatne ze środków pracodawcy. A więc wysokość wynagrodzenia za czas kwarantanny jest tu przede wszystkim kwestią uzgodnienia z szefem. Bywa, że w dużych korporacjach przepływ informacji jest zaburzony, i zwyczajnie pracownik działu kadr nie dowiedział się, że miał wyliczyć wynagrodzenie w pełnej kwocie jakiemuś pracownikowi. To oczywiście może też być efekt np. zaniechania szefa. Jeśli mamy kwarantannę i pracujemy, to najlepiej po prostu zadzwonić do kadrowej – mówi Piotr Belicki, radca prawny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Covidowe wynagrodzenia. Dlaczego jedni dostają na kwarantannie 100 proc. pensji, a inni - 80 proc.? - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie