Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarnolas w nowej formule. Muzeum imienia Jana Kochanowskiego jest już samodzielne i zapowiada rozwój

Barbara Koś
Chcemy, by co roku odwiedzało nas jeszcze więcej turystów i jesteśmy gotowi na podjęcie wyzwań – mówiła Maria Jaskot.
Chcemy, by co roku odwiedzało nas jeszcze więcej turystów i jesteśmy gotowi na podjęcie wyzwań – mówiła Maria Jaskot. Joanna Gołąbek
Od 14 lutego Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie działa już jako instytucja samodzielna. Do tej pory stanowiło ono oddział Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Tegoroczne plany muzeum są interesujące.

Z usamodzielnieniem muzeum wiążą się nowe uwarunkowania prawne i zmiana dotychczasowej struktury organizacyjnej- mówiła Maria Jaskot, dyrektor muzeum, podczas spotkania dotyczącego obu muzeów w środę, 19 lutego, w radomskiej delegaturze Urzędu Marszałkowskiego.

- Jestem przekonana, że samodzielność wpłynie pozytywnie na pracę całego zespołu muzealnego i da pracownikom poczucie wyraźnie określonej roli w całościowym rozwoju placówki – podkreśliła Maria Jaskot.

Krypta i oficyna

Priorytetem dla muzeum jest udostępnienie krypty pod kaplicą Jabłonowskich – miejsca obecnie niedostępnego dla zwiedzających. Wśród planowanych inwestycji są też rewitalizacja dawnej oficyny dworskiej oraz dostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka zamierza też poszerzyć działalność edukacyjną o osoby zainteresowane humanistyką, nauczycieli, studentów.– Ten cel będzie realizowany przez Czarnoleski Ośrodek Informacji, Dokumentacji i Badań, obsługujący specjalistyczną bibliotekę, zawierającą zbiór tak zwanych Kochanowian, który systematycznie będzie uzupełniany - tłumaczyła Maria Jaskot. -Wszystkim nam zależy, aby muzeum było miejscem otwartym.

Pod opieką Ośrodka znajdą się również takie zbiory specjalne jak: fototeki, audioteki, videoteki i audiobooki, udostępniane w celach badawczych i wydawniczych. Przy Ośrodku działać będzie stałe kolegium pracowników naukowych Instytutu Badań Literackich PAN, głównie zespół przygotowujący wydanie dzieł wszystkich Jana Kochanowskiego.

Więcej niż dotychczas

Czarnoleskie muzeum odwiedza rocznie 28 tysięcy turystów. Szansą na przyciągnięcie kolejnych są inwestycje turystyczne, które zamierzają realizować lokalne władze, jak chociażby budowa ścieżek rowerowych łączących Czarnolas z innymi miejscowościami o walorach krajobrazowych czy historycznych takich jak: Garbatka Letnisko, Zwoleń, Sycyna i Wysokie Koło czy też rozległa Puszcza Kozienicka. Wśród planów jest też współpraca z innymi muzeami o profilu literackim w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie czy Lublinie i realizacja wspólnego projektu promującego literacki szlak turystyczny

Najbliższe wydarzenia

Rozpoczyna się cykl spotkań muzeum współtworzony ze Szkołą Drzewną i Leśną w Garbatce Letnisku. „Niech żyją teksty! Poświęcony jest postaciom ze świata literatury, którzy mieli związek z Czarnolasem, utrwalając go na łamach swoich dzieł. Najbliższe spotkanie już 2 kwietnia. Gościem muzeum będzie reportażysta Wojciech Tochman.

W czerwcu odbędą się Czarnoleskie Spotkania Sobótkowe”, realizowane z samorządami gmin, Stowarzyszeniem Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego „Renesans”, Radomskim Towarzystwem Fotograficznym oraz wieloma partnerami i sponsorami. W tym roku odbędzie się 29. edycja tego wydarzenia.

Kolejna impreza letnia to „Czarnoleski Festiwal Sztuk” – festiwal i warsztaty pianistyczne, których inicjatorem i dyrektorem artystycznym jest prof. Edward Wolanin, utytułowany pianista i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Fundacja „Rzeka EN”.

Już w lipcu na miłośników muzyki czekają koncerty wybitnych artystów takich jak: Janusz Wawrowski, Andrzej Jagodziński, Alicja Paleta Bugaj czy Dorota Stawarska. Oprócz mistrzowskich koncertów nie zabraknie też akcentów literackich i malarskich.

Następne lipcowe wydarzenie to „Psalmoteka" czyli piknik literacki nawiązujący do wybitnego dzieła translatorskiego Jana Kochanowskiego – Psałterza Dawidów. Partnerami w tym projekcie są Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Fundacja „Pamiętamy o ogrodach”. Jest to wydarzenie plenerowe, na który składają się spotkania autorskie, warsztaty, prezentacje czy koncerty.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie