Czechy. Średniogórze Czeskie - kraina chmielu, winnic i...

  Czechy. Średniogórze Czeskie - kraina chmielu, winnic i sadów owocowych

  Ivana Bilkova

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Litomerice - królewskie miasto

  Litomerice - królewskie miasto ©CzechTourism

  Średniogórze Czeskie to pasmo górskie w Czechach Północnych, przez które przepływa rzeka Łaba, tworząc malowniczy przełom, zwany Bramą Czeską. W tej osobliwej krainie, pochodzenia wulkanicznego, pełnej przedziwnych form skalnych, stożków wulkanicznych i pokryw lawowych, można odnieść wrażenie podróży w czasie do początków świata. Od stuleci uprawia się tu słynny chmiel, owoce i winorośl.
  Litomerice - królewskie miasto

  Litomerice - królewskie miasto ©CzechTourism

  Czeskie Średniogórze CzechTourism

  Czeskie Średniogórze
  (fot. CzechTourism)

  Średniogórze Czeskie jest największym w Czechach parkiem krajobrazowym. Do najciekawszych miejsc regionu należą: Lovoš, Boreč, Opárenska Dolina, Hazmburk, Milešovka (837 m n.p.m.), z której rozciąga się piękny widok na Rudawy, Nizinę Połabską i Říp - najsłynniejszą górę w Czechach, gdzie według legendy praojciec Czech przyprowadził swój lud, aby osiedlił się na urodzajnej ziemi. Na szczycie góry znajduje się romańska rotunda św. Jerzego, pochodząca z około XI wieku. Říp od najdawniejszych czasów był celem pielgrzymek i zgromadzeń w ważnych momentach historii Czech.
  Hazmburg zamek CzechTourism

  Hazmburg zamek
  (fot. CzechTourism)

  PAŁACE, MUZEA, GALERIA

  W okolicy spotkamy wiele malowniczych, zabytkowych miast i pałaców.
  Litoměřice, jedno z najstarszych czeskich miast, leży nad rzekami Łabą i Ohře. Już w XI wieku Przemyślidzi założyli tu kapitułę z romańską bazyliką, przebudowaną w baroku na rezydencję biskupów. Na rynku znajdziemy liczne przykłady renesansowej architektury. www.litomerice.cz

  W mieście Roudnice nad Łabą warto zwiedzić galerię sztuki nowoczesnej, mieszczącą się w dawnej ujeżdżalni barokowego pałacu.
  Terezin, miasto wzniesione pod koniec XVIII wieku na rozkaz cesarza Józefa II, jest wspaniałym przykładem wojskowej twierdzy z rozległym systemem umocnień. Twierdza z rozległymi murami i podziemnymi kazamatami zachowała się praktycznie w nienaruszonym stanie do dziś. W czasie II wojny światowej miasto niechlubnie zasłynęło jako obóz koncentracyjny, do którego zsyłano ludność żydowską ze wszystkich europejskich krajów. Po wojnie powstało w tzw. Małej Fortecy muzeum - miejsce pamięci Pomnik Terezín. (www.pamatnik-terezin.cz)

  W pałacu Budyně nad Ohří, z końca XIII wieku można zwiedzić późnogotyckie i renesansowe wnętrza, muzeum alchemii i lapidarium. Pałac Krásný Dvůr, który otacza najstarszy park angielski w Czechach (z roku 1880,) z wieloma romantycznymi budowlami, stawami rybnymi i kanałami, zaprasza do obejrzenia niezwykłej wystawy psich portretów. Renesansowy pałac Libochovice jest znany z kolekcji cennych gobelinów, szkła i porcelany.

  Więcej informacji: www.czechtourism.com
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP