Wiktor Gajda jako uczestnik plenerów rzeźbiarskich i pobytów twórczych w Orońsku przyczynił się do tworzenia historii Centrum Rzeźby. Tym razem w Galerii Kaplica zaprezentowane zostaną wybrane prace artysty z różnych okresów jego twórczości: najnowsze rzeźby z gipsu i ceramiki oraz obrazo – rysunki z lat wcześniejszych.
Gajda, jak pisze kurator wystawy Anna Podsiadły, to rzeźbiarz z powołania, malarz z wykształcenia, autor przewrotnych, ironicznych tekstów o sztuce współczesnej, który stworzył swój własny język form, skojarzeń, znaków. Konsekwentnie figuratywną twórczość artysty charakteryzuje pewna konwencja przedstawiania ludzi, specyficzny typ deformacji o ekspresyjnej i fantastycznej formie.
Artysta tworzy wielomateriałowe obiekty z rzeczy znalezionych oraz rzeźby - torsy, grupy figuralne, „portrety” znanych osobistości lub bliskich mu postaci. Barwnym pracom - rysunkowym, rzeźbom oraz obiektom towarzyszy zawsze element specyficznego, sarkastycznego humoru, przewrotny, absurdalny dowcip, zabawne tytuły prac.
Wiktor Gajda (ur. 6 marca 1938 w Toruniu) – polski rzeźbiarz, malarz, rysownik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni Artura Nacht-Samborskiego w latach 1956–1962. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Pracuje w Warszawie i Stroniu Śląskim. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Okręgowego w Chełmie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i kolekcjach prywatnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami