Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujnik czadu na straży twojego bezpieczeństwa. Strażacy apelują o przeglądy instalacji

Izabela Kozakiewicz;[email protected]
Młodszy ogniomistrz Łukasz Kacprzak z Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach prezentuje czujnik czadu, który można zainstalować w mieszkaniu.
Młodszy ogniomistrz Łukasz Kacprzak z Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach prezentuje czujnik czadu, który można zainstalować w mieszkaniu. Straż Pożarna Białobrzegi
Tylko w tym sezonie w regionie radomskim doszło do kilku zatruć tlenkiem węgla.

Ratownicy apelują, żeby dla własnego bezpieczeństwa dokonać przeglądów instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Włączają się też do ogólnopolskiej akcji i rekomendują instalację specjalnych czujników, które ostrzegają przed zagrożeniem.

Najwięcej zatruć tlenkiem węgla i zgłoszeń o podejrzeniu pojawienia się czadu strażacy w regionie odbierają jesienią i zimą. Robi się zimno, zaczynamy ogrzewać nasze domy.

Ważna wentylacja

Wciąż wiele osób za mocno się stara, żeby ciepło nie uciekało z mieszkań. W walce o wysoką temperaturę zakleją kratki wentylacyjne, uszczelniają okna i drzwi. Jeśli do tego w łazience jest piecyk gazowy, albo mieszkanie jest ogrzewane piecem węglowym, czy na miał, droga do zatrucia tlenkiem węgla jest prosta.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, kiedy jest zbyt mało tlenu. Dlatego należy dbać o dobrą wentylację i wietrzenie domów. Dlatego od lat specjaliści ostrzegają - dbajmy o wentylację. Sprawdzajmy stan kominów i urządzeń grzewczych. Od tego może zależeć nasze zdrowie, albo życie.

Ostrzegają i apelują

Strażacy informacje i apele o zadbanie o instalacje przekazują podczas zajęć w szkołach. Przekazali je także do kościołów, są czytane po mszach.

Strażacy z naszych powiatów włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Rekomendują także wyposażenie mieszkań, kotłowni a także łazienek z zainstalowanymi piecykami gazowymi w czujki dymu i tlenku węgla. Urządzenia te w porę ostrzegą domowników głośnym sygnałem w przypadku niebezpieczeństwa pożaru czy wydobywania się tlenku węgla. Przypominamy, że czad nie jest wyczuwalny żadnym ze zmysłów człowieka, dlatego jest tak niebezpieczny. Koszt zakupu wynosi kilkadziesiąt złotych.

- Nie możemy nikogo zmusić do takiego zakupu, ale z własnego doświadczenia wiem, że warto mieć czujnik w domu - mówi młodszy brygadier Grzegorz Gozdek, komendant powiatowy straży pożarnej w Białobrzegach. - Alarm ostrzega, że w pomieszczeniu pojawił się czad, ale to też sygnał, że może dziać się coś z instalacją i należy zaregować zanim dojdzie do nieszczęścia.

Dlaczego czad jest tak groźny

Czad, czyli tlenek węgla zdecydowanie łatwiej i szybciej niż tlen wiąże się z hemoglobiną. W połączeniu z nią tworzy nowy związek - karboksyhemoglobinę. Krew nie transportuje do tkanek i organów odpowiedniej ilości tlenu. Na początek uszkadzane są organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli mózg i serce. Im większe stężenie czadu tym uszkodzenia organów wewnętrznych poważniejsze. Niedotlenienie konsekwencji prowadzi do śmierci.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie