Czy burmistrz Szydłowca Artur Ludew realizuje program wyborczy złożony przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Czy burmistrz realizuje program wyborczy z 2018 roku? Sprawdziliśmy.
Czy burmistrz realizuje program wyborczy z 2018 roku? Sprawdziliśmy. UM Szydłowiec
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się burmistrzowi Szydłowca Arturowi Ludwowi.

W wyborach samorządowych 2018 roku Artur Ludew wygrał zdecydowanie w pierwszej turze z czterema kandydatami. Sam uzyskał 55,6 procenta głosów, a pozostali: Sławomir Nojek 19,1%, Kamil Skrzyniarz 14,1%, Maciej Kapturski 11,04%
W kampanii wyborczej Artur Ludew przedstawił program składający się z kilkunastu punktów. Sprawdźmy, czy i jak burmistrz Szydłowca wywiązuje się ze składanych deklaracji.

Kierunek – praca
W Szydłowcu w dzielnicy przemysłowej udało się zlokalizować zakłady firm Best Pools, Agro Partner, oraz KAM-ROL z Szydłowca. Firma Oventrop od listopada ma się wprowadzić do zakładu po Bielli i uruchomić produkcję. Również firma Konrem Met z Jastrzębia ma się zainstalować na około 1,5 hektarowej działce zakupionej od gminy przy ulicy Leśnej. Przy ulicy Leśnej gmina pozyskuje grunty i na dzień dzisiejszy posiada do sprzedaży pod inwestycje tereny o powierzchni 6 hektaróów, 1 ha oraz 0.8 ha., zaś przy ul. Pięknej teren ok. 1ha. Pozyskano również środki na uzbrojenie dzielnicy przemysłowej. Został już przekazany plac budowy i w ciągu 2 lat zostanie uzbrojona i wybudowana ulica Leśna. Na ten cel szydłowiecki samorząd pozyskał ponad 1,3 miliona złotych od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Ponadto Firma Toolmex Truck zakończyła prace projektowe i w przyszłym roku zamierza rozpocząć budowę hali produkcyjnej zgodnie z umową ze Starachowicką Strefą Ekonomiczną na działce zakupionej od Gminy Szydłowiec w 2018r. Trzeba również nadmienić, że Huta Trend Glass po wybudowaniu w 2017 roku nowej hali produkcyjnej zwiększyła zatrudnienie o blisko 200 osób i zatrudniając obecnie około 350 osób stała się największym pracodawcą na terenie gminy Szydłowiec.

Budowa dróg
Burmistrz deklarował budowę gminnych dróg. W ostatnich dniach odbył się odbiór ulicy Kamiennej, Lipowej, Garbarskiej, Źródlanej czy Krótkiej w Szydłowcu i przebudowy drogi gminnej w miejscowości Rybianka oraz Hucisko. W trakcie postępowań przetargowych jest droga w Jankowicach, Zastroniu i Zdziechowie Działy. Gmina czeka jeszcze na poprawienie dokumentacji na modernizację wodociągu w ul. Kopernika i Szydłowieckiego. Po zmodernizowaniu wodociągu przystąpi do modernizacji tych ulic ale ze względu na opóźnienia w dostarczeniu dokumentacji odbędzie się to najprawdopodobniej już w przyszłym roku. Większość dróg ze względu na brak środków zewnętrznych modernizowana jest etapami. Gmina Szydłowiec jeszcze nigdy nie otrzymała wsparcia na budowę dróg z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Warto również nadmienić, że w bieżącym roku wybudowano deptak, który łączy zabytkową część miasta z zalewem, a w trakcie budowy jest chodnik przy ul. Polnej. Ponadto Gmina Szydłowiec w tym roku wesprze Powiat Szydłowiecki w modernizacji ul. Folwarcznej i Podgórze oraz przy budowie chodnika w Wysokiej oraz jeśli warunki pogodowe pozwolą chodnika do Sadku Komorniki.

Drogi rowerowe
Tu głównymi założeniami była współpraca z Powiatem Szydłowieckim. Obecnie projektowana jest droga od Szydłowca do Majdowa i ciąg pieszo – rowerowy od zalewu w Szydłowcu do Majdowa. Ma powstać również trasa od dworca PKP do Szydłowca w tym celu gmina chce wesprzeć Powiat Szydłowiecki w wykonaniu dokumentacji technicznej. Zabiegamy również aby Samorząd Województwa Mazowieckiego wybudował ścieżkę rowerową przy ulicy Sowińskiego od Ronda Solidarności do Zielonki oraz przy ulicy Kościuszki od ronda przy wjeździe do Szydłowca od strony Radomia do ulicy Jastrzębskiej. Na dzień dzisiejszy Samorząd Województwa Mazowieckiego ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowych na te zadania obejmujący dodatkowo modernizację w/w ulic.

Zalew
Bardzo dużo się zmieniło nad zalewem. Powstał skate park, boisko do piłki nożnej plażowej, plac zabaw, siłownia plenerowa, mini park linowy, oświetlenie oraz monitoring. Nie ma wyciągu do nart wodnych odkrytych basenów dla dzieci. Ponadto nie powstał jeszcze budynek restauracyjny, ale samorząd czyni starania, aby taki obiekt powstał. Teren przy szydłowieckim zalewie będzie się nadal zmieniał. W najbliższym czasie powstaną tam jeszcze parkingi oraz ścieżka rowerowa przy ulicy Partyzantów. Jeśli chodzi o rekreacje i wypoczynek to warte odnotowania jest zmodernizowanie kino Górnik gdzie gmina jest w trakcie procedur przetargowych na wyłonienie operatora.

Basen
Gmina Szydłowiec deklarowała, że wesprze Powiat Szydłowiecki w realizacji tej inwestycji, a jej realizacja uzależniona była od pozyskania środków zewnętrznych. Powiat Szydłowiecki na realizację tej inwestycji złożył wniosek w ramach Polskiego Ładu.

Strefy Rodzinnej Aktywności
To budowane lub remontowane świetlice wiejskie, altany, boiska, place zabaw, siłownie plenerowe, oczka wodne, modernizacje remiz OSP. Gmina wykonała w wielu sołectwach mniejsze lub większe zadania, łącznie z zakupem działek na potrzeby mieszkańców.

Co się jeszcze nie udało?
Przede wszystkim wciąż nie zmodernizowano oczyszczalni ścieków w Szydłowcu, która ma kosztować ponad 40 milionów. Podobnie z budową przedszkola imienia Tęczowego Misia. W obu przypadkach samorząd złożył wnioski w ramach Polskiego Ładu i czeka na rozstrzygnięcia wniosków.

Jak burmistrz ocenia kadencję?
- Jestem w połowie kadencji i myślę że połowę tego co było zaplanowane udało się zrealizować - mówi burmistrz Artur Ludew.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie