Czy Dariusz Gizka, burmistrz Warki będzie odwołany?

  Czy Dariusz Gizka, burmistrz Warki będzie odwołany?

  Izabela KOZAKIEWICZ kozakiewicz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rynek w Warce.

  Rynek w Warce. ©kluzinski.blox.pl

  Zaostrza się walka na linii burmistrz - opozycja. Wyznaczono termin referendum.
  Rynek w Warce.

  Rynek w Warce. ©kluzinski.blox.pl

  Dariusz Gizka jest burmistrzem od 2010 roku. Przejął władzę po latach rządów swojego poprzednika Zygmunta Pałczyńskiego. Gizka ma zdecydowaną większość radnych w Radzie. Od początku kadencji w Warce trwa jednak ostry konflikt pomiędzy burmistrzem, a grupą oponentów kojarzonych z jego poprzednikiem.

  NIEGOSPODRNOŚĆ?

  Zygmunt Pałczyński od inicjatywy referendum oficjalnie się odcinka i odsyła w tej sprawie do pełnomocnika inicjatywy Witolda Piekarniaka. To opozycyjny radny i członek Stowarzyszenia Ziemia Warecka XXI wieku, które zainicjowało referendum i zbierało podpisy po wnioskiem.

  To pierwsze w tej kadencji i w ogóle jedno z nielicznych w naszym regionie w sprawie odwołania urzędujących władz.

  - Zdecydowaliśmy się na referendum, bo mamy słabą władzę, która trwoni to, co wypracowali poprzednicy - twierdzi Witold Piekarniak.

  Zarzuca Dariuszowi Gizce między innymi niegospodarność. Przykładem ma być jego zdaniem emisja gminnych obligacji. Część została wyemitowana w poprzedniej kadencji.

  - Burmistrz po objęciu władzy podjął decyzję o wyemitowaniu ich w grudniu, kiedy nie było takiej potrzeby. Pieniądze leżały, a gmina ponosiła straty - twierdzi Piekarniak.

  Kolejne zarzuty to złe prowadzenie inwestycji rozpoczętych jeszcze w poprzedniej kadencji. Chodzi o kanalizację Wichradza i budowę ulic Wysockiego i Mostowej.

  Pierwsza, zdaniem radnego była prowadzone niezgodnie z projektem, w przypadku drugiej ułożono asfalt nie wymieniając kanalizacji. mimo to firma dostała zapłatę.

  - Nie mamy czasu do stracenia, już teraz jest potrzebna zmiana władz - uważa Witold Piekarniak.

  TO POLITYKA PRZEGRANYCH

  - Cała ta inicjatywa to gra tych ludzi, którzy stracili władzę, nie mogą się z tym pogodzić i chcą wrócić - odpowiada Dariusz Gizka. - Przejęliśmy po poprzednich trudne inwestycje, z wieloma
  niedociągnięciami, ale udało się je dokończyć.

  Burmistrz Gizka odpiera zarzuty przeciwników i tłumaczy, że wszystkie wspomniane zadania dokończono zgodnie z przepisami i dbałością o publiczne pieniądze.

  - Wyprostowaliśmy wiele rzeczy. Tak były na przykład przy budowie stacji uzdatniania wody i kanalizacji - wylicza Dariusz Gizka. - W przypadku obligacji to pan Piekarniak chyba nie wie, co podpisywał, kiedy był jeszcze przewodniczącym Rady. W uchwale o ich emisji były wyszczególnione inwestycje, na jakie zadania mają iść z nich pieniądze. Wszystkie zastałem po poprzedniku i musieliśmy za nie zapłacić.

  Dariusz Gizka przypomina, że inicjatywa referendum pojawiła się w tym samym dniu, kiedy został zaprzysiężony, kiedy jeszcze nie było szans na ocenę jego pracy.

  - Nie będę się wdawał w tę grę polityczną. My pracujemy dla tej gminy i nie pozwolimy na destrukcję - przekonuje Dariusz Gizka. - Referendum to instrument, który powinien być wykorzystywany w poważnych sprawach. Tu mamy działania grupy osób, które nie pogodziły się z przegraną. To wszystko.

  Kiedy referendum?

  Komisarz wyborczy zarządził referendum w sprawie odwołania burmistrza Warki na niedzielę, 22 kwietnia. Mieszkańcy będą oddawać głosy w tych lokalach, w których odbywały się wybory. Głosowanie będzie prowadzone od godziny 7 do 21. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 3/5 uprawnionych do głosowania w gminie Warka.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>