Czy Dariusz Gizka, burmistrz Warki będzie odwołany?

  Czy Dariusz Gizka, burmistrz Warki będzie odwołany?

  Izabela KOZAKIEWICZ kozakiewicz@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rynek w Warce.

  Rynek w Warce. ©kluzinski.blox.pl

  Zaostrza się walka na linii burmistrz - opozycja. Wyznaczono termin referendum.
  Rynek w Warce.

  Rynek w Warce. ©kluzinski.blox.pl

  Dariusz Gizka jest burmistrzem od 2010 roku. Przejął władzę po latach rządów swojego poprzednika Zygmunta Pałczyńskiego. Gizka ma zdecydowaną większość radnych w Radzie. Od początku kadencji w Warce trwa jednak ostry konflikt pomiędzy burmistrzem, a grupą oponentów kojarzonych z jego poprzednikiem.

  NIEGOSPODRNOŚĆ?

  Zygmunt Pałczyński od inicjatywy referendum oficjalnie się odcinka i odsyła w tej sprawie do pełnomocnika inicjatywy Witolda Piekarniaka. To opozycyjny radny i członek Stowarzyszenia Ziemia Warecka XXI wieku, które zainicjowało referendum i zbierało podpisy po wnioskiem.

  To pierwsze w tej kadencji i w ogóle jedno z nielicznych w naszym regionie w sprawie odwołania urzędujących władz.

  - Zdecydowaliśmy się na referendum, bo mamy słabą władzę, która trwoni to, co wypracowali poprzednicy - twierdzi Witold Piekarniak.

  Zarzuca Dariuszowi Gizce między innymi niegospodarność. Przykładem ma być jego zdaniem emisja gminnych obligacji. Część została wyemitowana w poprzedniej kadencji.

  - Burmistrz po objęciu władzy podjął decyzję o wyemitowaniu ich w grudniu, kiedy nie było takiej potrzeby. Pieniądze leżały, a gmina ponosiła straty - twierdzi Piekarniak.

  Kolejne zarzuty to złe prowadzenie inwestycji rozpoczętych jeszcze w poprzedniej kadencji. Chodzi o kanalizację Wichradza i budowę ulic Wysockiego i Mostowej.

  Pierwsza, zdaniem radnego była prowadzone niezgodnie z projektem, w przypadku drugiej ułożono asfalt nie wymieniając kanalizacji. mimo to firma dostała zapłatę.

  - Nie mamy czasu do stracenia, już teraz jest potrzebna zmiana władz - uważa Witold Piekarniak.

  TO POLITYKA PRZEGRANYCH

  - Cała ta inicjatywa to gra tych ludzi, którzy stracili władzę, nie mogą się z tym pogodzić i chcą wrócić - odpowiada Dariusz Gizka. - Przejęliśmy po poprzednich trudne inwestycje, z wieloma
  niedociągnięciami, ale udało się je dokończyć.

  Burmistrz Gizka odpiera zarzuty przeciwników i tłumaczy, że wszystkie wspomniane zadania dokończono zgodnie z przepisami i dbałością o publiczne pieniądze.

  - Wyprostowaliśmy wiele rzeczy. Tak były na przykład przy budowie stacji uzdatniania wody i kanalizacji - wylicza Dariusz Gizka. - W przypadku obligacji to pan Piekarniak chyba nie wie, co podpisywał, kiedy był jeszcze przewodniczącym Rady. W uchwale o ich emisji były wyszczególnione inwestycje, na jakie zadania mają iść z nich pieniądze. Wszystkie zastałem po poprzedniku i musieliśmy za nie zapłacić.

  Dariusz Gizka przypomina, że inicjatywa referendum pojawiła się w tym samym dniu, kiedy został zaprzysiężony, kiedy jeszcze nie było szans na ocenę jego pracy.

  - Nie będę się wdawał w tę grę polityczną. My pracujemy dla tej gminy i nie pozwolimy na destrukcję - przekonuje Dariusz Gizka. - Referendum to instrument, który powinien być wykorzystywany w poważnych sprawach. Tu mamy działania grupy osób, które nie pogodziły się z przegraną. To wszystko.

  Kiedy referendum?

  Komisarz wyborczy zarządził referendum w sprawie odwołania burmistrza Warki na niedzielę, 22 kwietnia. Mieszkańcy będą oddawać głosy w tych lokalach, w których odbywały się wybory. Głosowanie będzie prowadzone od godziny 7 do 21. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 3/5 uprawnionych do głosowania w gminie Warka.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz nowe kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz nowych kandydatów [ZDJĘCIA]