Czy Jastrząb odzyska prawa miejskie? Ruszają konsultacje i spotkania z mieszkańcami gminy. Potrwają do końca października

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Listy do podpisu dla mieszkańców są również w Urzędzie Gminy w Jastrzębiu.
Listy do podpisu dla mieszkańców są również w Urzędzie Gminy w Jastrzębiu. Archiwum
Po 150 latach Jastrząb może odzyskać utracone prawa miejskie. Właśnie ruszyły konsultacje z mieszkańcami. Wójt Andrzej Bracha przedstawił mieszkańców największe zalety i rozwiewa ewentualne wątpliwości.

Jastrząb prawa miejskie stracił 1869 roku w ramach represji zaborcy. Wówczas car Aleksander II zmienił tę miejscowość na osadę i włączył do gminy Rogów. Los Jastrzębia podzieliły inne miasta, takie jak: Ciepielów, Gielniów, Kazanów, Magnuszew, Przytyk, Wolanów, a rok później również Wierzbica. Za rok Jastrząb ma obchodzić 600. urodziny.

Gmina szykuje wielkie świętego z tego powodu. Powołano nawet komitet organizacyjny, w jego skład wchodzi 15 osób, a przewodniczącą jest Beata Przytuła - Bińkowska, dyrektor szkoły w Jastrzębiu. Sporo będzie się działo, ostatnie szczegóły i imprezy są ustalane. Jak czytamy na stronie Urzędu Gminy, według Jana Długosza Jastrząb został założony przez biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca XV w 1422 roku na miejscu po wykarczowanym lesie na terytorium iłżeckim, należącym do biskupów krakowskich.

Będą spotkania

Rada Gminy Jastrząb podjęła uchwałę intencyjną w sprawie odzyskania praw. Dzięki niej można było zaplanować konsultacje z mieszkańcami, które ruszyły 1 września. Ludzie mogą się wypowiedzieć, czy chcą w ogóle, aby Jastrząb był miastem. Potrwają do 31 października. Warto nadmienić, że wynik konsultacji nie jest dla rządu wiążący, ale poparcie pomysłu może wpłynąć na końcową decyzję. Konsultacje społeczne będą prowadzone w formie otwartych spotkań z mieszkańcami każdego sołectwa. Listy konsultacyjne będą również dostępne w Urzędzie Gminy w Jastrzębiu - pokój numer 4. Listy do podpisu są dostępne także u sołtysów.

Spotkania z mieszkańcami odbędą się w dniach 10-17 października. 10 października o 14 konsultacje w świetlicy w Jastrzębiu, o 16 w świetlicy wiejskiej w Kuźni - Kolonii, a o 18 w świetlicy OSP w Woli Lipienieckiej Małej. Tydzień później o 14 spotkanie w świetlicy w Gąsawach Rządowych, o 16 ponownie w świetlicy w Jastrzębiu, a o 18 w świetlicy wiejskiej w Lipienicach Dolnych.

Jakie zalety?

Według urzędników, Jastrząb spełnia kryteria, do odzyskania praw. Plusem jest zwarta zabudowa rynku, posiadanie zabytków, dobra infrastruktura, rozwinięta sfera usług publicznych i funkcjonowanie instytucji o charakterze ponadlokalnym. Ważne jest też to, że znaczna część mieszkańców nie prowadzi działalność rolniczej w gospodarstwach.

Zaletami praw miejskich ma być między innymi: wzrost rangi i znaczenia gminy, wzrost atrakcyjności turystycznej, aktywizacja gospodarcza, dostęp do środków z funduszy europejskich zarówno dla miast jak i dla obszarów wiejskich. Władze gminy zapewniają, że nie wzrosną podatki od nieruchomości i rolne. Podobnie jest z opłatami za wodę, czy śmieci. Wszelkie podatki ustala Rada Gminy. Nie będzie również potrzebna wymiana dowodów osobistych. Nie będzie nowych wyborów samorządowych.

Jak udało nam się ustalić, to głównie kwestie prestiżowe. W życiu mieszkańców wiele się nie zmieni. Obecny wójt zostałby burmistrzem, a Rada Gminy Radą Miejską. Wójt Andrzej Bracha wystosował do mieszkańców list za pośrednictwem strony urzędowej. Procedurę nadawania praw miejskich nadzoruje Departament Administracji Publicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Nie tylko Jastrząb

Od 1 stycznia tego roku Solec nad Wisłą jest miastem. Wójt Marek Szymczyk odebrał od premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania miejscowości w powiecie lipskim statusu miasta. Ta miejscowość również niegdyś miała prawa miejskie, ale zostały odebrane. W funkcjonowaniu lokalnej społeczności tak na prawdę nic się nie zmieniło. To nie jedyna zmiana. Od 1 stycznia 2022 roku Jedlnia - Letnisko będzie miastem. W czerwcu poinformował o tym sam wiceminister Paweł Szefernaker. Wiceminister stwierdził, że w Jedlni ponad 96 procent mieszkańców nie prowadzi działalności rolniczej. Zwrócił uwagę, że Jedlnia – Letnisko ma wielki potencjał rozwojowy związany z turystyką i zmiana statusu miejscowości pozwoli go wykorzystać. W referendum na temat zmiany statusu miejscowości wzięło udział nieco ponad osiem procent mieszkańców gminy. Ponad 80 procent z nich było „za”.

Wkrótce ruszą zapisy na szczepienie trzecią dawką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie