Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w historycznej siedzibie Fabryki Broni w Radomiu powstanie Muzeum Techniki?

Janusz Petz
Janusz Petz
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca.
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca. Tadeusz Klocek
Radomscy społecznicy działający w różnych organizacjach wystąpili do ministra kultury i wicepremiera z petycją o rozważenie pomysłu ulokowania w historycznej siedzibie Fabryki Broni Muzeum Techniki. Obiekt wciąż niszczeje czekając na decyzję w sprawie ewentualnego wpisania go do rejestru zabytków.

Z petycją do ministra kultury Piotra Glińskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wystąpił między innymi Radomski Samorząd Obywatelski, Radomskie Towarzystwo Naukowe i Stowarzyszenie „Kocham Radom”.

Nowa lokalizacja muzeum

Autorzy petycji nawiązują do doniesień o zmianie lokalizacji warszawskiego Muzeum Techniki. „Radom, główny ośrodek Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, mający w swojej marce słowa siła w precyzji, jest miastem, dla którego szeroko pojęta technika jest nieodłącznym składnikiem tożsamości. Stąd płynie nasza uzasadniona prośba o rozważenie, czy Narodowe Muzeum Techniki – w całości lub części – nie mogłoby znaleźć swojego godnego umiejscowienia w historycznym gmachu Fabryki Broni w Radomiu” - piszą autorzy petycji.

Ich zdaniem wielka kubatura budynku pozwoli na swobodne projektowanie przestrzeni wystawienniczych i edukacyjnych. Jednocześnie ekspozycja obiektów wielkowymiarowych będzie możliwa w obrębie dużych dziedzińców, których przykrycie planowano w pierwotnej koncepcji rewitalizacji. Atuty takiej lokalizacji to – zdaniem autorów petycji – dostępność komunikacyjna.

Stąd jest kilka kroków do radomskiego dworca PKP, a samo miasto już niedługo będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w Polsce w związku z budową szybkiej kolei do Warszawy, trasy szybkiego ruchu do stolicy i budowy Portu Lotniczego Warszawa – Radom. „Sprowadzenie prestiżowej instytucji do Radomia byłoby nie tylko bodźcem do urbanistycznej odnowy poprzemysłowej dzielnicy, ale przede wszystkim godnym zadośćuczynieniem dla „miasta z wyrokiem” - piszą autorzy pisma.

Budynek „w zawieszeniu”

Przypomnijmy, planowana rewitalizacja obiektu zawisła obecnie w próżni w związku z wszczęciem procedury wpisania budynku do rejestru zabytków. W takim stanie prawnym nie można w historycznym budynku prowadzić żadnych prac budowlanych. Główny jednak problem polega na tym, że właściciel obiektu - Agencja Rozwoju Przemysłu już po opracowaniu projektu jego rewitalizacji doszła do wniosku, że bardziej zasadnym byłoby jego wyburzenie i postawienie w tym miejscu nowoczesnego biurowca. Według wcześniejszej koncepcji budynek miał był zrewitalizowany i przebudowany na funkcje biurowe.

Pomysł wyburzenia jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście nie wszystkim się spodobał – zaprotestowały różne środowiska, ale też związkowcy z Fabryki Broni.Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik imienia generała „Waltera”.

W 2000 roku sąd ogłosił bankructwo firmy. Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała nowa spółka Fabryka Broni „Łucznik”, która z kolei w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Od tej pory nieremontowany od lat budynek przy ulicy 1905 roku nie jest wykorzystywany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie