Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, jak negocjować wynagrodzenie?

.
Zdecydowana większość osób pracujących na etacie chciałaby zarabiać więcej, jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób rozpocząć, a także przeprowadzić rozmowę z pracodawcą na ten temat.

Podwyżka sama nie przyjdzie

Zdecydowana większość osób jest świadomych, że pracodawcy oraz właściciele firm będą zarabiali tym więcej, im niższe będą koszty od przychodów. Racjonalnie myślący menedżerowie zawsze będą starali się utrzymać koszty na niskim poziomie. Znaczna większość przedsiębiorców nigdy nie będzie miała w planach zwiększania kosztów, a do kosztów jak wiadomo wliczają się pensje pracowników. Występuje bardzo małe prawdopodobieństwo, że pracodawca osobiście przyjdzie do pracownika przekazując mu informacje o podwyżce.

Czekanie na pierwszy krok pracodawcy w tej kwestii jest zatem złym rozwiązaniem. Jeżeli pracownik sam nie wyjdzie z inicjatywą rozmowy o podwyżkę, właściciel firmy nie zrobi tego za niego. Oczywiście trzeba potrafić wyczuć odpowiedni moment na spotkanie, w przypadku gdy firma będzie miała okres kryzysu, wspomnienie o ewentualnym podwyższeniu wynagrodzenia będzie bardzo złym rozwiązaniem.

Przygotowanie się do rozmowy

Bez względu na to, czy chodzi o rozmowę rekrutacyjną czy spotkanie w sprawie podwyżki, należy być wszechstronnie przygotowanym. Warto mieć na uwadze, że zdecydowana większość kandydatów nie przygotowuje się do takich spotkań, co powoduje, że już na starcie znajdują się na przegranej pozycji.

Przez przygotowanie do rozmowy o pracę lub podwyżkę należy rozumieć świadomość własnych oczekiwać związanych nie tylko z wysokością zarobków, ale również ewentualnymi dodatkowymi pracami z tym związanymi. Oczywiście należy to jawnie zakomunikować pracodawcy. Osoby, które biorą udział w rekrutacji muszą znać nie tylko ofertę firmy związaną ze stanowiskiem, ale również wymaganiami firmy i poziomem zarobków na danym stanowisku.

Oczywiście każdy jest wstanie uzyskać informację o zarobkach na danym stanowisku w firmie. Nie można jako wymówki traktować brak znajomości osób pracujących w danym przedsiębiorstwie. Bezcennym źródłem informacji mogą być znajomi znajomych. Należy zdawać sobie sprawę, że nie tylko wynagrodzenie jest istotne. Warto również uzyskać informacje jakie są inne pakiety w danej firmie, które można wziąć pod uwagę w trakcie negocjacji podwyżki. W przypadku, gdy firma nie posiada służbowych samochodów, dobrym rozwiązaniem będzie poruszenie tego tematu na rozmowie.
Należy także mieć świadomość, że rozmowa o podwyżkę, czy rekrutacyjna nie jest egzaminem, w którym każda odpowiedź będzie niezależnie punktowana. Nawet jedna niewłaściwa odpowiedź może zadecydować, że dany kandydat zostanie skreślony.

Warto przed rozmową przygotować sobie sensowne pytania, które będą dotyczyły stanowiska, na które aplikuje dana osoba. Nie jest możliwe uzyskanie wszystkich informacji dotyczących danego stanowiska z samego ogłoszenia o pracę. Dobrym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie przed spotkaniem wymagań na dane stanowisko, a następnie do każdego z nich napisanie listy wątpliwości. W tak prosty sposób można udowodnić pracodawcy wcześniejsze zapoznanie się z ogłoszeniem, a także zrozumienie wymagań.

W przypadku rozmowy o podwyżce należy koniecznie przypomnieć szefowi o sukcesach i dokonaniach, które przyczyniły się do rozwoju firmy. Należy być przygotowanym do długiej, a także rzeczowej dyskusji. Warto podkreślić w czym można jeszcze pomóc danej firmie. Dużą rolę odgrywać będzie przygotowanie odpowiedniego gruntu pod rozmowę, np. porozmawianie z pracodawcą kilka miesięcy wcześniej o tym, co w firmie będzie stanowiło wyznacznik do wyższej pensji.

Pozytywne podejście

Bez względu na sytuację prywatną czy zawodową należy koniecznie mieć pozytywne podejście. Taka postawa zawsze zjedna ludzi. Zdecydowanie większe jest prawdopodobieństwo, że pracodawca zatrudni osobę optymistyczną, pozytywną niż znerwicowaną. Każdy zdaje sobie sprawę, że rozmowa rekrutacyjna jest stresująca nie tylko dla przyszłego pracownika, ale również specjalisty od HR czy pracodawcy.

Warto zatem sprawić, żeby pracodawca czuł się komfortowo. Rozmowa o podwyżkę albo o pracę bardzo często jest dla kandydatów kwestią jednej rozmowy. Można zaprezentować się pozytywnie albo negatywnie.

Zdecydowanie większy problem będzie miał pracodawca, który musi dopasować danego pracownika lub przyszłego pracownika do zespołu firmy. Efekt podjętej decyzji będzie znany w znacznej większości przypadków dopiero "w praniu". W przypadku gdy szef wybierze złego kandydata, zostanie stracony czas, a także ograniczone będą szanse rozwoju firmy.

Osoby, które mają problem z pozytywnym nastawieniem czy okazaniem uśmiechu powinny przede wszystkim przyznać się pracodawcy w przypadku rozmowy o pracę lub podwyżkę do odczuwanych emocji. Można za nie przeprosić, a także uzasadnić powody ich wystąpienia. Przez taką postawę pracodawca dostrzeże, że pracownikowi lub potencjalnemu pracownikowi zależy na pozytywnym rezultacie rozmowy.

Ćwiczenie negocjacji

Dobrym rozwiązaniem po merytorycznym przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej jest wygłoszenie na głos tego, co planuje się powiedzieć w trakcie rozmowy z pracodawcą. Niewiele jest osób, które rodzą się z umiejętnościami negocjacji czy mówienia. Człowiek zupełnie inaczej zachowuje się w rozmowach ze znajomymi, kolegami z pracy czy przełożonym.

W przypadku stresu i braku przygotowania do rozmowy z pracodawcą bardzo ciężko o pozytywny rezultat. Warto mieć świadomość, że nawet w przypadku niezastosowania na spotkaniu z przełożonym wszystkich elementów przygotowań, kandydat na rozmowę przyjdzie zdecydowanie bardziej pewny siebie.

Bardzo cenną umiejętnością, o której nie wszyscy pamiętają, jest zadawanie otwartych pytań zadawanie otwartych pytań. Zdecydowanie najwyższym poziomem przygotowań do rozmowy o pracę czy podwyżkę jest ćwiczenie różnych scenariuszy ze znajomymi. Skorzysta na tym nie tylko zainteresowana osoba, ale również wszyscy jej znajomi.

Negocjowanie nie tylko pieniędzy

Warto brać pod uwagę fakt, że dla zdecydowanej większości firm lepszym rozwiązaniem będzie przekazanie pracownikowi samochodu służbowego z określonym limitem kilometrów niż podwyżki w kwocie 500 złotych. Nie wszyscy pracownicy podczas negocjacji z pracodawcą pytają o nielimitowane rozmowy komórkowe, zabranie osoby towarzyszącej w delegację, opiekę medyczną, różne programy emerytalne, karnet na siłownię czy urlop.

Pracodawca często sprawdza, czy pracownik myśli o dłuższym horyzoncie czasowym, ważne jest dla niego czy podwładny mówi o wyższych zarobkach miesięcznych czy rocznych. Należy w negocjacjach o podwyżkę czy rozmowie rekrutacyjnej brać pod uwagę różne rozwiązania, pracodawca dostrzega wtedy dużą elastyczność kandydata. W przypadku otrzymania lepszych warunków w danej kwestii, warto pójść na ustępstwo w innej. Każdy jest w stanie uzyskać informacje o dodatkowych benefitach, na jakie można liczyć w danej firmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy wiesz, jak negocjować wynagrodzenie? - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie