Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dali się zamknąć w celach. Zapraszamy na Noc Muzeów!

Barbara Koś
Ilona Pulnar Ferdjani
Ilona Pulnar Ferdjani Fot. Barbara Koś
Noc Węgierska w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Noc Słowiańska w Muzeum Wsi Radomskiej, Noc w labiryncie w "Elektrowni" to tylko niektóre atrakcje jakie czekają nas podczas kolejnej już Nocy Muzeów.

Tegoroczna Noc Muzealna w Muzeum imienia Malczewskiego odbędzie się w aurze kultury węgierskiej.

Polak - Węgier, dwa bratanki

- Realizujemy Noc we współpracy z muzeum w węgierskim mieście Nyiregyhaza - mówi Ilona Pulnar - Ferdjani, kierownik działu Nauki i Oświaty "Malczewskiego".

Zobaczymy dwie wystawy: "Tysiąc lat przyjaźni polsko-węgierskiej" oraz "Bogu - Ojczyźnie - Bliźniemu" - poświęconą duchowieństwu węgierskiemu i polskiemu podczas II wojny światowej. Także filmy ukazujące piękno ziemi węgierskiej.

Ciekawie zapowiada się wystawa strojów regionalnych z różnych stron Węgier. Wystąpi Trio Taklamakan z programem "Czardasz i okolice" oraz węgierski zespół muzyczny .

Będą warsztaty kaligraficzne - pisanie po węgiersku.
W Muzeum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać wybór prac plastycznych współczesnych artystów węgierskich.

Ukłon ku Słowianom

Noc Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się pod hasłem "Klimaty wschodniej słowiańszczyzny". Zobaczymy przedstawienie oparte na podstawie epickiej pieśni ludu rosyjskiego i występ zespołów nawiązujących do folkloru wschodniosłowiańskiego. Będą też oryginalne rosyjskie instrumenty.

Pomiędzy występami kapel i inscenizacjami w muzeum będzie można wypić herbatę z samowara oraz zmierzyć się ze specyfiką języka rosyjskiego.

Artyści w celach Labiryntu

W Elektrowni atrakcją stanie się zwiedzanie wystawy "Wymiary wolności", która otwarta zostanie 9 maja.

Będzie to przeniesienie działań artystycznych prowadzonych w nieczynnym w więzieniu w Łęczycy pod kierunkiem profesora Zbigniewa Bajka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- Profesor wykorzystał więzienie jako miejsce kontemplacji i rozmyślań na temat wolności - mówi Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny "Elektrowni". - Stąd pomysł jedno-dobowego - od świtu do świtu, dobrowolnego "internowania" w murach więzienia, uczestników przedsięwzięcia, a następnie przygotowanie przez nich prac.

Każdy z twórców otrzymał wówczas w więzieniu jedną celę i tam realizował instalację, wideo, obiekty i inne formy sztuki nowoczesnej podkreślające znaczenie wolności w życiu ludzkim.

- Chcemy to powtórzyć w "Elektrowni" - zapowiada Zuzanna Gajos, radomska artystka, która zamknie się w budynku razem z dziewięcioma kolegami z krakowskiej uczelni. -
Jako cele posłużą nam salki galerii Labirynt.

Gości Nocy trwającej w godzinach 19 - 1 będzie woził pomiędzy trzema muzeami specjalny bezpłatny autobus.

Wstęp na wszystkie imprezy bezpłatny.

Ilona Pulnar- Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty Muzeum imienia Jacka Malczewskiego:

- Nagrody konkursowe zostały ufundowane przez miedzy innymi, biuro podróży, bo główną nagrodą w konkursie wiedzy o Węgrzech jest wycieczka do tego kraju.

Będzie jeszcze jedna atrakcja: możliwość wykonania sobie fotografii z obrazem Jacka Malczewskiego: "Autoportret z muzą i "Zatruta studnia z autoportretem".

Tegoroczna Noc Muzealna zostanie upamiętniona przez Radomskie Towarzystwo Numizmatyczne specjalnie wybitym na tę okoliczność żetonem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie