Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o dobry wzrok ucznia. Poznaj niepokojące symptomy wad wzroku

Opr. /KAK/
Obciążenie nauką, wielogodzinne siedzenie przed komputerem zmusza oczy do intensywnej pracy - to główne przyczyny rosnącej liczby krótkowidzów wśród uczących się dzieci i młodzieży. Systematycznie należy kontrolować wzrok u okulisty.
Obciążenie nauką, wielogodzinne siedzenie przed komputerem zmusza oczy do intensywnej pracy - to główne przyczyny rosnącej liczby krótkowidzów wśród uczących się dzieci i młodzieży. Systematycznie należy kontrolować wzrok u okulisty. fotolia
Prawidłowe widzenie jest kluczowe dla efektywnego uczenia się dzieci w szkole. Uważaj na niepokojące symptomy wad wzroku.

Oczy są jednym z najważniejszych narządów, dzięki któremu dziecko zdobywa aż 90 procent wiedzy o świecie. Wzrok umożliwia aktywne poznawanie świata od najmłodszych lat. Jednak z roku na rok, liczba dzieci z wadami wzroku, jak alarmują okuliści, rośnie w szybkim tempie.

W miarę możliwości warto kontrolować wzrok dziecka z początkiem każdego roku szkolnego. Obciążenie nauką, wymuszające pracę oczu w bliskiej odległości oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów. Do najczęstszych wad wzroku u dzieci należy również nadwzroczność i astygmatyzm. Czasami występuje także zez rozbieżny lub zbieżny obojga oczu oraz amblyopia, czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku, tak zwane "leniwe oko". Brak obowiązkowych badań okulistycznych uniemożliwia wykrycie wad wzroku we wczesnej fazie. Dlatego to rodzice powinni obserwować od najmłodszych lat rozwój prawidłowego widzenia dziecka oraz zgłaszać się do okulisty z niepokojącymi objawami.

ALARMUJĄCE SYGNAŁY

Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko często mruży, pociera i wytrzeszcza oczy. Niepokojącym symptomem są również częste zapalenie spojówek, zezowanie i bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz bezwiedne przesuwanie się do ekranu komputera lub telewizora. Nie należy również ignorować problemów z nauką czytania i pisania na wstępnym etapie edukacji dziecka. Może się okazać, iż przyczyny frustracji i niepowodzeń w szkole nie wynikają z rozkojarzenia lub lenistwa dziecka, lecz są efektem pogłębiającej się u niego wady wzroku.

DOBRE NAWYKI I KOREKCJA

- W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dotyczy to przede wszystkim: przestrzegania właściwej odległości od ekranu telewizora (co najmniej 3 metry) i komputera, prawidłowej postawy ciała podczas pisania i czytania - podpowiadaja specjaliści okulistyki. - Równie istotne jest także właściwe oświetlenie miejsca pracy dziecka - z lewej strony biurka z przodu. W ramach profilaktyki, szczególnie w słonecznych miesiącach, rodzice powinni również zadbać o ochronę oczu dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Leczenie zdiagnozowanej już wady wzroku to najczęściej noszenie szkieł korekcyjnych w ciągu dnia. Warto skorzystać z pomocy specjalisty - pracownika zakładu optycznego, który pomoże dobrać odpowiednie noski, zauszniki i oprawki, aby dawały małemu użytkownikowi okularów jak najlepszą wygodę. Alternatywą dla starszych dzieci są dzienne soczewki kontaktowe, które zazwyczaj noszą nastolatki.

NOWOCZEŚNIE, PODCZAS SNU

Rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne leczenie wad wzroku, które jest łatwiejsze i bardziej komfortowe dla młodych pacjentów. U dzieci nie przeprowadza się operacji laserowej korekcji wzroku, ale odpowiedni jest dla nich inny nowoczesny sposób, stosowany z sukcesem w okulistyce dziecięcej.

- To ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Zabieg polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek - wyjaśnia specjalista optometrii klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, gdzie tego typu soczewki dobiera się młodym pacjentom z powodzeniem od 10 lat.

- Proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Korekcja wady wzroku wystarcza na 16 - 40 godzin. Ortokorekcja może być stosowana u dzieci już od 10 roku życia. Proces jest odwracalny i po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek można znów nosić szkła kontaktowe lub okulary - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dbaj o dobry wzrok ucznia. Poznaj niepokojące symptomy wad wzroku - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie