Defender Europe 2022. Kulisy ćwiczeń na Wiśle i pobytu żołnierzy NATO w naszym regionie. Zobaczcie nowe zdjęcia

Janusz Petz
Przeprawa przez most zbudowany przez Wojsko Polskie. Więcej zdjęć z piątkowych ćwiczeń w okolicach Dęblina i w powiecie kozienickim na kolejnych zdjęciach.
Przeprawa przez most zbudowany przez Wojsko Polskie. Więcej zdjęć z piątkowych ćwiczeń w okolicach Dęblina i w powiecie kozienickim na kolejnych zdjęciach. Joanna Gołąbek
Udostępnij:
W piątek 13 maja kilkuset żołnierzy - polskich, amerykańskich, francuskich i szwedzkich brało udział w wielkich ćwiczeniach na Wiśle i jej okolicach - w powiecie kozienickim oraz w okolicach Dęblina w powiecie ryckim. Przeprawa ciężkiego sprzętu z czołgami Abrams na czele to część ćwiczeń Defender Europe 2022. My zajrzeliśmy też za kulisy tych wielkich, wojskowych manewrów. Zobaczcie nowe zdjęcia.

Podczas ćwiczeń zbudowano dwa mosty tymczasowe. Jedną przeprawę, tuż koło Dęblina z okolic Borowej w rejon Zajezierza zbudowali Polacy, drogą kilka kilometrów w górę Wisły z okolic miejscowości Gołąb w rejon Gniewoszowa zbudowali Amerykanie.

Przez polski most przejechały transportery polskie i francuskiej. Przez amerykańsko-szwedzki przejechały czołgi Abrams, jeden waży ponad 70 ton. Części czołgów Abrams zostało przetransportowano z Grecji i Niemiec, część ściągnięto z całej Polski - w sumie w ćwiczeniach wzięło udział kilkadziesiąt czołgów Abrams.

Elementy mostów przyjechały z Niemiec, Belgii, Szwecji oraz polskiej jednostki inżynieryjnej. Natomiast czołgi i transportery dowieziono nad Wisłę z Niemiec, Francji i różnych polskich jednostek. Wszystko to po to, aby nad rzeką w dwóch miejscach w górę Wisły od Dęblina można było przeprowadzić jeden z epizodów międzynarodowych ćwiczeń Defender Europe 2022.

Mosty zostały złożone już w czwartek, ale potem ich fragmenty odholowano do brzegów i złożono w piątek rano z powrotem. Polskim żołnierzom zajęło do rekordowe 19 minut. Polski most w warunkach ćwiczebnych ma nośność 40 ton, ale w razie potrzeby można użyć go do transportu pojazdów ważących do 80 ton. Transportery opancerzone ważą ponad 20 ton, ale czołg abrams już 70 ton.

Zobaczcie galerię zdjęć z przeprawy wybudowanej przez Wojsko Polskie

Żołnierze z wojsk inżynieryjnych opowiadali jak skomplikowane problemy mogą pojawić się podczas transportowania ciężkich pojazdów wojskowych na duże odległości. Czołgi amerykańskie wieziono pociągami, ale wojsko musiało być przygotowane do awaryjnego zdjęcia z platformy czołgu, więc transportom towarzyszył specjalistyczny dźwig mogący unieść taki ciężar. Jako pierwsze most pokonały też specjalistyczne ciężkie pojazdy służące do holowania uszkodzonych pojazdów wojskowych. To na wypadek awarii na moście. Ma on dużą szerokość i wyminęłoby się na nim kilka pojazdów, ale ich ciężar mógłby mieć wpływ na stabilność całego mostu – pojazd mógłby zsunąć się do wody.

Po Wiśle kolejnym epizodem ćwiczebnym będzie forsowanie rzeki Narwi. Część pojazdów już pojechała na północ, inne będą transportowane koleją, w programie ćwiczeń uwzględnione jest też przemieszczanie się mało uczęszczanymi drogami, stąd pewną rolę pełnią terytorialsi, działający na własnym terenie i pomagający znajdować przejazdy omijające korki na drogach.

Podczas ćwiczeń wojskowi oficerowie prasowi bardzo prosili, aby nie wiązać ćwiczeń z polityką i wojną na Ukrainie. Obecne ćwiczenia zaplanowano jeszcze w ubiegłym roku, czyli przed agresją Putina na Ukrainę. Nad Wisłą pojawili się dziennikarze z innych krajów między innymi z Japonii i Indii.

W sumie w całej Polsce w ramach manewrów Defender Europe 2022 ćwiczy 7 tysięcy żołnierzy wykorzystujących 3 tysiące pojazdów wojskowych, w całej Europie 18 tysięcy żołnierzy z ponad 30 krajów.

W ćwiczeniach uczestniczyło kilkuset żołnierzy z czterech krajów - Amerykanie, Szwedzi, Francuzi i Polacy. Warto dodać, że żołnierze z czterech krajów przez kilka dni przed oficjalnymi ćwiczeniami przebywali w obozowiskach, które tymczasowo rozbito w pobliżu rzeki Wisły - głównie na terenie powiatu kozienickiego. Duża grupa stacjonowała też w Radomiu.

Językiem obowiązującym podczas ćwiczeń był angielski. Wojska są samowystarczalne - jeśli trzeba są w stanie błyskawicznie zbudować obóz , mają ze sobą kuchnie i wszelki inny sprzęt by stacjonować niezależnie od miejsca.

Zobaczcie galerię zdjęć z przeprawy wybudowanej przez Wojsko Polskie

Ćwiczenia relacjonowaliśmy na bieżąco - zobaczcie w akcji żołnierzy amerykańskich, szwedzkich, francuskich i polskich na moście zbudowanym przez żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i Szwecji

A tak piątkowe ćwiczenia wyglądały z drona - na zdjęciach most zbudowany przez Amerykanów i Szwedów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie