Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deptak na Żeromskiego będzie dostępny tylko dla wybranych aut

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
Przez deptak przejeżdża nawet kilka samochodów na minutę.
Przez deptak przejeżdża nawet kilka samochodów na minutę. Szymon Wykrota
Co najmniej kilkaset aut ma uprawnienia do wjazdu na radomskie deptak. Przez zamknięty dla ruchu odcinek ulicy Żeromskiego w ciągu minuty przejeżdża kilka samochodów. Wreszcie ma się to zmienić.

Dariusz Dębski, rzecznik prasowy MZDiK:

Na deptak nie będą mogły wjeżdżać taksówki, nie będzie także możliwy dojazd klientów do banków zlokalizowanych w tym rejonie. Zakaz wjazdu na deptak nie będzie dotyczył rowerzystów. Zaplanowano również korektę w opisach pod znakami przy wlotach na deptak, chodzi o zmniejszenie dopuszczalnej masy pojazdów ZUK, które mogłyby wjeżdżać na Żeromskiego. Zmiany na deptaku wejdą w życie w październiku.

Ile samochodów może wjechać na deptak?

Deptak na Żeromskiego będzie dostępny tylko dla wybranych aut
Szymon Wykrota

(fot. Szymon Wykrota)

Ile samochodów może wjechać na deptak?

W chwili obecnej wydano 112 bezpłatnych zezwoleń obowiązujących do końca 2011 roku. Poza tym Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wydał 128 płatnych, kwartalnych zezwoleń. W sumie na zamknięty dla ruchu odcinek ulicy Żeromskiego może wjechać 240 samochodów. Na wjazd na deptak pozwolenia nie muszą posiadać mieszkańcy ulicy Żeromskiego i osoby niepełnosprawne. Oni mogą poruszać się samochodem po deptaku bez ograniczeń.

Liczba instytucji, których pojazdy mogą wjeżdżać na deptak jest imponująco długa. - Są to samochody Zakładu Usług Komunalnych, niektóre pojazdy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Państwowej Straży Pożarnej, Prokuratury Okręgowej i obu Prokuratur Rejonowych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, właścicieli sklepów położonych wzdłuż deptaka - wylicza Dariusz Dębski, rzecznik prasowy MZDiK.

DWA RODZAJE ZEZWOLEŃ

Zezwoleń nie muszą posiadać mieszkańcy oraz osoby niepełnosprawne. Oni mogą wjeżdżać na deptak bez ograniczeń. - Ale nie mogą tam parkować. Na deptaku obowiązuje całkowity zakaz parkowania - zaznacza Dębski.

Zezwolenia wydawane przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji (wcześniej przez nieistniejący już Wydział Infrastruktury Urzędu Miejskiego) dzielą się na dwa rodzaje. Bezpłatne - roczne, wydawane instytucjom i kwartalne, płatne, które mogą sobie kupić między innymi właściciele sklepów mieszczących się przy deptaku. Za pierwszy kwartał muszą zapłacić 48 złotych, za każdy następny o połowę mniej.

BĘDĄ DUŻE ZMIANY

Teraz nareszcie ma się to zmienić. Samochodów ma być dużo mniej. Mieszkańcy nie będą mogli jeździć przez całą długość deptaka, a będą mieli wyznaczony konkretny wjazd położony najbliżej miejsca zamieszkania. MZDiK sprawdza także, czy obowiązujące zezwolenia są naprawdę niezbędne.

- Jesteśmy obecnie w trakcie głębokiej weryfikacji zasadności posiadania zezwoleń przez poszczególne instytucje. Wydane już zezwolenia obowiązują do końca tego roku, nie mamy prawnych możliwości ich wycofania, chyba, że któraś z instytucji sama zdecydowałaby się na ich zwrot - wyjaśnia Dębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie