Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Kolbergowskie 2020 w Przysusze nie odbędą się. Wspominamy imprezę sprzed roku. To było wielkie święto

Barbara Koś
Kapela Bursów z powiatu szydłowieckiego była jednym z gości ubiegłorocznych Dni Kolbergowskich.
Kapela Bursów z powiatu szydłowieckiego była jednym z gości ubiegłorocznych Dni Kolbergowskich. Urząd Miasta i Gminy Przysucha
Z uwagi na stan epidemii tegoroczne Dni Kolbergowskie nie odbędą się. To duża strata dla wykonawców i mieszkańców podziwiających każdego roku twórców folkloru regionu radomskiego. Powróćmy zatem do Dni 2019. Bo było to wielkie święto.

"Mazowiecki Przegląd Folkloru – Dni Kolbergowskie” to coroczny przegląd autentycznego folkloru z regionu radomskiego. Odbywa się on zawsze w pierwszą niedzielę czerwca w przysuskim parku miejskim.

Z małego przeglądu kapel regionalnych święto przekształciło się w jedno z największych wydarzeń związanych z promocją kultury ludowej w Polsce, pielęgnujące bogate dziedzictwo kultury naszego regionu, wyróżniające najlepsze kapele ludowe, zespoły śpiewacze, oraz solistów instrumentalistów i śpiewaków.

Dni Kolbergowskie odbyły się po raz pierwszy w 1960 roku. Impreza szybko nabrała zasięgu ponadregionalnego, bo już na pierwsze Dni Kolbergowskie zjechało mnóstwo zainteresowanych osób z Warszawy, Kielc i innych miast Polski.

Na początku impreza ta trwała dwa dni. W pierwszym dniu przedstawiano postać Oskara Kolberga, jego życie, twórczość i dorobek, wpływ na kulturę i muzykę współczesną. W drugim dniu odbywały się przeglądy zespołów tanecznych, muzycznych i śpiewaczych.

Dziś wydarzenie to łączone jest z obchodami Dni Przysuchy, które odbywają się w sobotę. Niedziela jest natomiast dniem organizacji Mazowieckiego Przeglądu Folkloru - Dni Kolbergowskich. Imprezie współtowarzyszą kiermasze sztuki ludowej oraz spotkania z twórcami i artystami ludowymi.

Szczególny charakter miała ubiegłoroczna, 60. jubileuszowa edycja. Była ona również rekordowa pod względem ilości wykonawców: na konkurs towarzyszący wydarzeniu nadesłano ponad 80 zgłoszeń!

Na scenie wystąpiło 36 zespołów śpiewaczych, 20 kapel oraz 25 solistów. Przeglądowi towarzyszył występ Zespołu „Magurzanie” z Łodygowic, który zaprezentował tańce i pieśni górali żywieckich. Publiczność mogła też podziwiać dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Przepióreczka" z Konstancina-Jeziorny. W muszli koncertowej w parku miejskim wystąpiło łącznie około 450 osób.

Miłośnicy tradycyjnej kultury ludowej też nie zawiedli i tłumnie nie tylko przysłuchiwali się grającym artystom, ale i chętnie prezentowali własne umiejętności taneczne. Równolegle wśród drzew parkowych trwały więc wystąpienia „pozakonkursowe” kapel, które wygrywając skoczne ludowe nuty gromadziły wokół siebie liczne grono słuchaczy, słuchaczy którzy niejednokrotnie próbowali swoich sił w przyśpiewkach ludowych.

Największe emocje budził jednak długo wyczekiwany werdykt jury, które oceniało artystów występujących w przeglądzie.

Przypomnijmy, że komisja konkursowa pod kierunkiem Adolfa Krzemińskiego nagrodziła pierwszymi miejscami zespoły Śpiewaczo-Obrzędowy Ostałki z Ostałówka i Śpiewaczy z Korzyc (w kategorii zespołów śpiewaczych), kapele: Bolesława Mocarskiego z Brzezinek, Stanisława Kotkowskiego ze Strzałkowa i Jana Kmity z Przystałowic Małych (w kategorii kapel ludowych), Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich (w kategorii solistów śpiewaków), Tadeusza Sałbuta ze Zwolenia (w kategorii solistów instrumentalistów) oraz Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego (w kategorii mistrz i uczeń.)

Ponadto na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą wytypowano: solistki śpiewaczki Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich i Teresę Bieńkowską z Kochanowa; solistę instrumentalistę Ryszarda Wlazło z Kłudna; kapele Bronisława Mocarskiego z Brzezinek, Stanisława Kotkowskiego ze Strzałkowa, Andrzeja Malika ze Skrzyńska i Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego oraz zespoły Śpiewaczo-Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka i Śpiewaczy „Kumosie” z Sadku.

Podczas 60. Dni Kolbergowskich poznaliśmy też zwycięzców konkursu „Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor”, który odbył się 23 maja w przysuskim Domu Kultury. Zmagania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zorganizowało Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze.

A wśród laureatów znaleźli się: Piotr Kilijanek i Adam Zieja (obydwaj z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Przysusze), Blanka Rejmer z Publicznej Szkoły Podstawowej numer 2 w Przysusze, Jakub Zieliński z PG w Przysusze, Aleksandra Sokołowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Skrzyńsku.

Jubileuszowe Dni Kolbergowskie przygotowali: Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, Towarzystwo Kulturalne iminienia Oskara Kolberga w Przysusze, Dom Kultury w Przysusze, LGD „Razem dla Radomki” oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dni Kolbergowskie pomimo upływu lat ciągle cieszą się nieustającym zainteresowaniem, nie tyko kapel i zespołów śpiewaczych, ale także odwiedzających imprezę miłośników folkloru, wśród których spotkać można i także widzów z zagranicy.

Miejmy nadzieje, że przyszłoroczne Dni odbędą się już w spokoju.

Radom na instagramie

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie