Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego mają trafić trzy nowe karetki. Właśnie ogłosili przetarg

mk
Do radomskiej stacji pogotowia mają trafić trzy nowe karetki.
Do radomskiej stacji pogotowia mają trafić trzy nowe karetki. Joanna Gołąbek
Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego ogłosiła w poniedziałek przetarg na zakup trzech nowych karetek. Pieniądze na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta.

O tej sprawie na konferencji prasowej we wtorek poinformował prezydent Radosław Witkowski, wiceprezydent Jerzy Zawodnik oraz Piotr Kowalski, dyrektor radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Eksploatowane i wysłużone

Ogłoszenie przetargu na zakup nowych karetek jest pokłosiem mocno eksploatowanych oraz już bardzo wysłużonych obecnych karetek. Każdy z zespołów ratowniczych na ulice miasta wyjeżdża co najmniej kilkanaście razy. Wiele z użytkowanych ambulansów ma kilkaset tysięcy przejechanych kilometrów na liczniku.

Radomska Stacja Pogotowia ogłosiła przetarg na zakup trzech karetek. Pieniądze na ten cel radni zabezpieczyli w budżecie miasta. Ale miasto stara się o pozyskanie funduszy z budżetu państwa o pozyskanie kolejnych samochodów. W 2015 roku do pogotowia trafiła jedna karetka, rok i dwa lata później po dwie. - W tym roku stawiamy sobie poprzeczkę nieco wyżej i chcemy zakupić trzy ambulanse. Mamy świadomość wyzwań stojących przed nami i musimy być przygotowani na wszystko - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Ustalony ustawowo czas dojazdu karetki w mieście do potrzebujący to osiem minut, natomiast poza piętnaście. - Z ostatnich danych wynika, że schodzimy poniżej zakładanych czasów. Mamy najlepsze wyniki na Mazowszu - chwalił się dyrektor Kowalski.

Nowoczesne wyposażenie

Ambulanse, które trafią do taboru stacji pogotowia mają mieć nowoczesne wyposażenie. Będzie tam umieszczony sprzęt do automatycznego osoby poszkodowanej, tak by ratownik w tym czasie mógł wykonywać inne czynności potrzebne do ratowania życia poszkodowanego. - To sprzęt, który marzy się w każdym samochodzie. On zdecydowanie ułatwia pracę i daje szansę na przeżycie - kontynuował Kowalski.

Radomska Stacja Pogotowia posiada w swoim taborze czternaście jeżdżących karetek przez 24 godziny na dobę. - Wymiana daję gwarancję bezpiecznego i w miarę szybkiego dotarcia - mówił Kowalski. Jest tam między innymi ambulans przeznaczony dla noworodków do przewozu do specjalistycznych klinik. Jak mówi Kowalski, w przyszłym roku również powinien być wymieniony ze względu na dziesięcioletnią posługę.

Co z dyspozytornią?

Aktualnie w województwie mazowieckim jest pięć dyspozytorni. Według rządowych planów od 2021 ma ich być tylko dwie. - Wiadomo, że jedna będzie w Warszawie, to nie podlega dyskusji. Martwi nas jednak to, że wojewoda nie podał jeszcze lokalizacji drugiego miasta. Radom jest największą miejscowością na Mazowszu po Warszawie i to tu powinna się znajdować. Stąd mój apel do wojewody i polityków zajmujących się tą sprawą, aby nie czekać z decyzją po wyborach samorządowych, tylko uspokoić mieszkańców naszego miasta już dziś. Bo może się okazać, że Radom będzie obsługiwany na przykład przez Siedlce - mówił Witkowski.

Dyspozytorzy z Radomia otrzymują 8,5 tysiąca zgłoszeń w ciągu miesiąca, z czego 200 na dobę. Łącznie w stacji pogotowia pracuje osiemnastu dyspozytorów. Czterech od godziny 7 do 19, jeden od 8 do 20 i trzech od 19 do 7.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie