Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla cukrzyków: insuliny mają potanieć!

/wit/
Jeśli lek będzie refundowany, chory wyda nawet 10 razy mniej.

Analogi długo działające

Analogi długo działające

Od dziesięcioleci trwają prace nad modyfikowaniem preparatów insuliny w celu zmiany szybkości ich wchłaniania do krwi. Dawałoby to skuteczne obniżenie wzrostu poziomu glukozy we krwi po posiłku i utrzymanie prawidłowego jej poziomu między posiłkami i w nocy. Najnowszymi i bardzo skutecznymi preparatami są analogi insulin (pochodne insuliny). Analogi znacząco poprawiają jakość życia osób z cukrzycą. Są wygodne w stosowaniu - wchłaniają się bardzo szybko, można więc je wstrzykiwać bezpośrednio przed posiłkiem. Analogi przeciwdziałają późnym powikłaniom poprzez zapewnienie ogólnie lepszego wyrównania cukrzycy. Do najczęstszych powikłań należą: choroby układu krążenia, uszkodzenie oczu, stopa cukrzycowa, uszkodzenie nerek i nerwów.

Tylko Polska nie refunduje
Polska jako jedyny kraj w Europie nie refunduje insulin długodziałających w leczeniu cukrzycy typu I i typu II. Zdaniem polskich diabetologów, jest to jeden z powodów, dla których nasz kraj znalazł się na jednym z ostatnich miejsc w rankingu konsumenckim odnośnie leczenia chorych na cukrzycę w Europie. Jednym z zaleceń dla Polski byłoby wprowadzenie na listę leków refundowanych tak zwanych długodziałających analogów insuliny. Ważne jest też objęcie refundacją pomp insulinowych, na które mogą sobie pozwolić pacjenci.

- We wszystkich krajach Unii Europejskiej analogowe insuliny długo działające są refundowane. Chorzy płacą za nie tylko symboliczne sumy - mówi Czesław Czechyra, lekarz z Kozienic, poseł na Sejm.

O zmianie zakładającej refundację zapewniał w Sejmie Marek Twardowski, wiceminister zdrowia. Chodzi o dwa preparaty. Osoby chore, które potrzebują insulin tego typu muszą teraz płacić za nie w całości. To duży wydatek, bo jedno opakowanie kosztuje od 260 do około 400 złotych.

Zdarza się, że pacjent potrzebuje w ciągu miesiąca nawet półtora opakowania leku. Gdy insuliny trafią na listę leków refundowanych do ich zakupu dopłaci Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjenci wydadzą znacznie mniej - około 40 złotych.

- Czekam na to z wielką nadzieją, bo co miesiąc taka kuracja kosztuje mnie kilkaset złotych. Do tego dochodzą inne lekarstwa, bez których nie mogę normalnie funkcjonować. Na życie nie zostaje już praktycznie nic - mówi emerytka, którą spotkaliśmy w jednej z radomskich aptek.

Długodziałające analogi insuliny nie są potrzebne wszystkim cukrzykom. Wiele osób uzyskuje dobre wyniki leczenia bez ich pomocy. Ale jest też grupa pacjentów, którzy tego wymagają, bo mają bardzo głębokie spadki poziomu cukru w nocy czy wysokie poziomy cukru nad ranem.

Skutki złego leczenia lub nie leczenia cukrzycy są bardzo poważne. To powikłania dotyczące dużych i małych naczyń krwionośnych i wynikające z nich inwalidztwo: amputacje, retinopatia cukrzycowa i wynikająca z niej ślepota, a przede wszystkim trzykrotnie wyższa częstość chorób układu krążenia i trzykrotnie większa śmiertelność.

Zdaniem specjalistów dobre leczenie cukrzycy oszczędzi wydatki na lecznictwo, bo leczenie powikłań jest ośmiokrotnie droższe niż dobre leczenie cukrzycy.

Projekt nowej listy leków refundowanych ma w ciągu najbliższych dwóch tygodni trafić do konsultacji społecznych. Zmiany mają wejść w życie w ciągu kilkunastu najbliższych tygodni.
Na cukrzycę coraz częściej zapadają najmłodsi. W naszym regionie cierpi na nią ponad 250 dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie