Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostali za darmo po 130 tysięcy złotych! Pracownicy mają akcje Grupy Enea

/jp/
Elektrownia Kozienice to największe przedsiębiorstwo w regionie radomskim
Elektrownia Kozienice to największe przedsiębiorstwo w regionie radomskim
Pracownicy Elektrowni Kozienice mogą handlować na giełdzie akcjami wartymi w sumie 180 milionów złotych.

Od piątku byli i obecni pracownicy Elektrowni Kozienice mogą handlować akcjami grupy kapitałowej Enea, które otrzymali bezpłatnie w ramach procesów prywatyzacyjnych. Większość ze szczęśliwych posiadaczy tych papierów wartościowych wstrzymuje się ze sprzedażą.

Elektrownia Kozienice należy do Grupy Kapitałowej Enea, choć wyniku przeprowadzonych w 2007 roku przekształceń właścicielskich zachowała odrębną osobowość prawną.

Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego do obrotu rynkowego dopuszczono niespełna 8 milionów 101 tysięcy akcji Enei serii B, przyznanych obecnym i byłym pracownikom Elektrowni Kozienice.

Na zakończenie piątkowej sesji jedna akcja Enei kosztowała 22 złote 28 groszy i jej cena była o 0,71 procent niższa od obowiązującej w czwartek. W tym czasie cała giełda była na bardzo małym plusie. W poniedziałek o godzinie 15 jedna akcja kosztowała 21 złotych 69 groszy - zanotowano więc spadek w stosunku do piątku o 2,69 procent. W stosunku do notowań piątkowych WIG spadł o 0,81 procent.

Z wielkości obrotów akcjami Enei, a także zmiany cen można wysnuć wniosek, że byli i obecni pracownicy Elektrowni Kozienice "nie palą" się do szybkiej sprzedaży posiadanych papierów wartościowych. Pakiet akcji posiadanych przez osoby, które pracowały w Elektrowni Kozienice i dostały akcje Enei wart jest - przy obecnej wycenie - 180 milionów złotych.

Do otrzymania darmowych akcji Elektrowni Kozienice uprawnionych było około 3,5 tysiąca byłych i obecnych pracowników przedsiębiorstwa.

Ponad 60 procent z tych osób zgodziła się na zamianę praw do akcji na ekwiwalent pieniężny. Reszta zdecydowała się poczekać na akcje, ale nie Elektrowni Kozienice, tylko Grupy Enea - możliwość takiej zamiany wprowadziła nowelizacja ustawy sejmowej.

Osoby w najwyższej grupie stażowej dostały ekwiwalent w wysokości od 140 do 150 tysięcy złotych. Średnia wartość pakietu akcji, jaką otrzymał jeden uprawniony wart był wczoraj niespełna 130 tysięcy złotych.

Obecnie Skarb Państwa ma ponad 60 procent akcji spółki Enea. Około 16 procent akcji grupy skarb państwa sprzedał na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wartość całej Grupy Enea wycenia się na niespełna 10 miliardów złotych. Obecnie Ministerstwa Skarbu Państwa prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży pakietu 51 procent akcji Enei inwestorowi branżowemu. Najbliżej zawarcia transakcji jest francuski koncern EDF, a umowa ma być zawarta do 31 marca tego roku.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei w 2008 roku kupił 18,67 procent akcji spółki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie