Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga wojewódzka numer 747 z Lipska do nowego mostu koło Solca nad Wisłą jest nadal zamknięta. Kiedy to się zmieni?

Marcin Genca
Droga wojewódzka numer 747 z Solca do Lipska jest gotowa od sierpnia 2018 roku, ale wciąż nie udaje się zakończyć odbiorów.
Droga wojewódzka numer 747 z Solca do Lipska jest gotowa od sierpnia 2018 roku, ale wciąż nie udaje się zakończyć odbiorów. Marcin Teszke
Najbardziej oczekiwana przez kierowców nie tylko z południowych powiatów naszego regionu, ale również mieszkańców Lubelszczyzny, droga wojewódzka numer 747 nadal nie jest oddana do użytku. Procedury odbioru tej inwestycji trwają już ponad trzy miesiące. Czy uda się ją otworzyć w marcu?

O drodze, która jest gotowa od kilku miesięcy, tylko nie można po niej jeździć, informowaliśmy już wielokrotnie. Droga numer 747 jest o tyle ważna, że łączy południowe Mazowsze poprzez most na Wiśle w Solcu z Lubelszczyzną. To obecnie najkrótsza droga, prowadząca z Lipska w stronę Lublina, a jednocześnie wygodny i nowoczesny szlak, łączący Lubelszczyznę również z krańcami województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Od mostu na Wiśle do Lipska, a potem dalej do Iłży

Jak informowała nas Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie, wykonawca, zgodnie z umową zakończył roboty budowlane 31 sierpnia 2018 roku.

- W ramach inwestycji wybudowane zostało 8,5 kilometra drogi po nowym śladzie, od skrzyżowania dróg wojewódzkich numer 754 i 747 na terenie gminy Solec nad Wisłą do drogi krajowej numer 79 na terenie gminy Lipsko. Jest to drugi etap inwestycji, bowiem pierwszy obejmował budowę 1,5 kilometra drogi dojazdowej do mostu na rzece Wisła, zakończoną w 2015 roku - informowała Monika Burdon, dodając, że trzeci etap inwestycji jest aktualnie projektowany.

- Prace projektowe powinny zostać zakończone do końca tego roku. Mają one na celu przygotowanie dokumentacji projektowej pod budowę ostatniego, najdłuższego odcinka drogi numer 747, która będzie poprowadzona również nowym śladem przez odcinek około 30 kilometrów od Lipska do Iłży - mówi Monika Burdon.

Dlaczego drogą wciąż 
nie można jeździć?

Główną przeszkodą w formalnym odbiorze tej ważnej inwestycji są długotrwałe procedury, związane ze sprawdzaniem dokumentacji oraz porównywaniem jej ze stanem faktycznym.

Według naszych nieoficjalnych informacji, przedstawiciele wykonawcy zostali już kilkukrotnie wzywani przez nadzór budowlany do uzupełnienia dokumentów, a każda tego rodzaju zwłoka, wydłuża czas przeprowadzania odbioru. Inspektorzy byli też w terenie, gdzie odkryli, że w kilku miejscach wykonane prace drogowe czy rozwiązania są inne niż w dokumentacji projektowej. Zdaniem naszych informatorów, są to drobiazgi, ale na tyle istotne, że opóźniają całą procedurę.

W marcu będzie koniec?

- Aktualnie trwa odbiór inwestycji przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, którego celem jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie drogi. Wykonawca został zobowiązany do uzupełnienia wszelkich brakujących dokumentów tak, aby postępowanie mogło zostać zakończone. Jeśli tylko wykonawca uzupełni dokumenty w wyznaczonym terminie, który upływa w czwartek, 21 lutego, nadzór budowlany ponownie podejmie czynności. Mamy nadzieję, że już w marcu kierowcy będą mogli pojechać nową drogą - mówi rzecznik mazowieckich drogowców.

Wielka inwestycja dwóch 
województw

Przypomnijmy, że realizacja ważnej inwestycji drogowej jest rezultatem współdziałania samorządów wojewódzkich Lubelszczyzny oraz Mazowsza. Nowy odcinek drogi ma zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo ruchu na terenie gmin Solec nad Wisłą oraz Lipsko.

Wybudowano ponad osiem kilometrów drogi, dwa obiekty inżynierskie, zatoki autobusowe, chodniki, azyle dla pieszych, oświetlenie drogowe, odwodnienie, przebudowane zostały też skrzyżowania. Wcześniej, bo jeszcze w grudniu 2015 roku wykonano pierwszy etap inwestycji, polegający na budowie krótkiego odcinka - od mostu przez Wisłę do starego śladu drogi 747.

Z uwagi na konieczność wykonania robót dodatkowych (między innymi wymiany gruntów), koszt inwestycji wyniósł prawie 50 milionów złotych. Całe zadanie jest finansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Pudzian Band i Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zagraniczne marki po polsku. Znane produkty w polskiej wersji

Zakupy w Internecie. Oczekiwania a okrutna rzeczywistość

Quiz. Co Ty wiesz o Radomiu? Sprawdź się!

Wyjątkowe makijaże Kamili Patyny. To prawdziwe dzieła sztuki

QUIZ. Co Ty wiesz o zespole IRA?

Top 10 restauracji w Radomiu według portalu TripAdvisor. Gdzie dobrze zjesz?

Rejestr pedofilów i gwałcicieli w regionie LUTY 2019 Nazwiska Zdjęcia

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [CZĘŚĆ I]

Oni są poszukiwani przez policję LUTY 2019 [część II]

Flesz – Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie